środa, 11 lipiec 2018 21:47

Świat pod Kyczerą znów w Gorlicach!

Napisała

„Świat pod Kyczerą” jest festiwalem organizowanym przez młodych Łemków z Legnicy przy udziel kilkunastu instytucji w kraju i za granicą. Dzięki wsparciu m.in. Starostwa Powiatowego impreza zawitała na ziemię gorlicką.

Egzotycznie zrobiło się we wtorkowe popołudnie na ul. 3 Maja w Gorlicach. Wszystko za sprawą barwnego korowodu uczestników XXI. Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Świat pod Kyczerą”. Prezentacja poszczególnych zespołów nagradzana była gromkimi brawami. Muzyka, śpiewy i tańce z różnych stron przyciągnęły widzów spragnionych tego typu atrakcji.

W tym roku 10 lipca do Gorlic zawitali m.in. przedstawiciele Argentyny, Kolumbii, Nepalu, Ukrainy i Czech. „Świat pod Kyczerą” organizowany przez przez młodych Łemków z Legnicy jest zarówno ogniwem łączącym dawne i współczesne miejsca zamieszkania Łemków, jak i płaszczyzną do międzykulturowego dialogu. Festiwal składa się z dwóch części. Ośrodkiem festiwalowym pierwszej jest Krynica Zdrój, drugiej Dolny Śląsk.
Pobyt na ziemi gorlickiej zakończył się koncertem galowym na scenie plenerowej w Sękowej, w sąsiedztwie wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO - kościoła pw. św. Filipa i św. Jakuba.
Festiwal „Świat pod Kyczerą” na ziemi gorlickiej został zorganizowany m.in. przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Gorlicach.

Info/Foto: Yvetta Walecka/Starostwo Powiatowe Gorlice

Mądry Natalia

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.