piątek, 14 wrzesień 2018 15:28

Nowa "Extra Szkolna Stołówka" w Kobylance

Napisała

- Wyremontowana, jasna i kolorowa stołówka czekała na uczniów Szkoły Podstawowej Specjalnej w Kobylance. Placówka została laureatem 2. edycji programu społeczno-edukacyjnego „Extra Szkolna Stołówka”, zdobywając nagrodę główną – remont szkolnej stołówki o wartości 30 000 zł. „Uczniowie są zachwyceni” – komentuje Dorota Pyznar, dyrektor szkoły.

W jaki sposób dowiedzieli się Państwo o programie marki Delma "Extra Szkolna Stołówka" i kto był inicjatorem przystąpienia szkoły do konkursu? 

 

Dorota Pyznar, dyrektor szkoły:

- O programie „Extra Szkolna Stołówka” dowiedzieliśmy się z internetu już w poprzedniej edycji i oczywiście zarejestrowaliśmy szkołę, ale opornie nam szło zbieranie głosów w konkursie. W tej edycji ponownie zgłosiliśmy szkołę, a koordynatorem realizacji programu na terenie placówki była wicedyrektor placówki Pani Joanna Mliczek, która zmobilizowała wszystkich przyjaciół szkoły do oddawania głosów.

 W jaki sposób społeczność szkoły była zaangażowana w konkurs? 

- Staraliśmy się zaangażować jak największą liczbę osób głosujących, rodziców naszych uczniów, oni z kolei swoich znajomych. W głosowaniu brali udział również zaprzyjaźnieni z nami ludzie w naszym najbliższym otoczeniu. Zmobilizowaliśmy do udziału w akcji wiele osób z zewnątrz, bo społeczność szkoły w Kobylance jest bardzo mała – mamy zaledwie 40 uczniów, przy placówkach z dużych miast nasze szanse są niewielkie. Kiedy więc dowiedzieliśmy się, że remont odbędzie się z naszej szkole, byliśmy bardzo zaskoczeni – marzenie się spełniło.

 Zwycięstwo małej szkoły w ogólnopolskim konkursie to duży sukces. Wiele osób pewnie się zastanawia, jak Państwo tego dokonaliście? 
-
Jesteśmy niedużą placówką, więc nie liczyliśmy kompletnie na osiągnięcie jakiegoś spektakularnego sukcesu w głosowaniu, ale w programie dodatkowo punktowane były zadania specjalne. Skupiliśmy się na realizacji tych właśnie zadań, które sprawiły naszym uczniom wiele radości i niewątpliwie były także uatrakcyjnieniem procesu dydaktycznego. W uzasadnieniu przyznanej nam nagrody padają słowa, że to właśnie zaangażowanie w wykonanie zadań zostało docenione przez organizatorów programu. Tym bardziej cieszy nas taki werdykt.

 Jakie były największe problemy, z którymi borykaliście się przed remontem stołówki? Czy remont pomógł je wyeliminować?  

- Nasza stołówka była trochę szara i "nudna", staraliśmy się ją z okazji różnych uroczystości i wydarzeń, które się w niej odbywają, dekorować i uatrakcyjniać. To największe pomieszczenie w szkole, tu odbywają się wszelkie spotkania i uroczystości, dlatego cieszymy się, że to reprezentacyjne miejsce tak ładnie wygląda. Placówka w Kobylance to miejsce, w którym wielu uczniów spędza cały tydzień, jadają tu więc także śniadania, podwieczorki i kolacje. Stołówka jest nie tylko miejscem wydawania posiłków, pełni też funkcję podobną do tej jaką w każdym domu kuchnia lub jadalnia. Teraz jest piękna, kolorowa i przytulna, uczniowie są zachwyceni. Wszystkim nam będzie przyjemnie w niej przebywać.

 Jak uczniowie zareagowali na nową stołówkę po powrocie do szkoły?  

- Nasi uczniowie mają zwyczaj odwiedzania szkoły zawsze, kiedy są w pobliżu. Ci, którzy odwiedzili nas podczas wakacji już podczas remontu mogli obserwować zmiany, jakie zachodziły. Bardzo im się podoba taka kolorowa i jasna stołówka. Najbardziej cieszą się z fragmentu ściany pomalowanej farbą tablicową, na której będą mogli np. pisać jadłospis albo porysować.

 Jaki wpływ nowa stołówka będzie miała na funkcjonowanie szkoły i uczniów? 

- Myślę, że naszym uczniom będzie bardzo smakowało jedzenie w takich okolicznościach i wszyscy będziemy zadowoleni z faktu, że przebywamy w miłym otoczeniu. Niewątpliwie nowa, piękna stołówka wpłynie też na lepszy wizerunek placówki, budząc zadowolenie nie tylko uczniów, ale także rodziców i innych osób nas odwiedzających.

P.S.

4 września br. w Szkole Podstawowej Specjalnej, w Kobylance (powiat Gorlice), odbyło się uroczyste otwarcie stołówki wyremontowanej w ramach ogólnopolskiego programu "Extra Szkolna Stołówka". Na otwarciu obecni byli przedstawiciele inicjatora akcji - marki Delma oraz Federacji Polskich Banków Żywności -
partnera społecznego programu "Extra Szkolna Stołówka", a także lokalne władze.

364 szkoły z całej Polski wzięło udział w drugiej edycji programu społeczno-edukacyjnego "Extra Szkolna Stołówka", rywalizując o nagrodę główną - remont szkolnej stołówki o wartości 30 000 zł. W gronie pięciu zwycięskich szkół znalazła się  Szkoła Podstawowa Specjalna w Kobylance.

Regulamin programu znajduje się na www.extrastolowki.pl

Inicjator programu – Delma

Partner społeczny – Federacja Polskich Banków Żywności

 Info/Foto: http://yellowcups.pl

Mądry Natalia

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.