Gorlice, Biecz, Bobowa, Gorlice, Lipinki, Łużna, Moszczenica, Ropa, Sękowa, Uście Gorlickie

Głos Gorlicki

Głos Gorlicki (124)

Biecz. Imponujący bilans budowy chodników

- Wiele mówi się o komforcie podróżowania wyremontowanymi drogami. Ale przecież z dróg korzystają także piesi. Ruch na drogach wojewódzkich jest wzmożony, co powoduje duże niebezpieczeństwo i szereg zagrożeń dla życia ich użytkowników. Budowa chodników, jest zatem inwestycją, która znacząco wpływa na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców, w tym młodzieży szkolnej, która często pokonuje pieszo drogę do szkoły. Dlatego nasze działania skupiają się również na poprawie sytuacji także w tym zakresie. Gmina Biecz dzięki programowi pn. Inicjatywy Samorządowe w latach 2015 – 2018 wykonała  2 149 m.  chodników - informuje lokalny magistrat.

Czytaj dalej...

Gorlicka policja ostrzega przed domokrążcami

Gorliccy policjanci apelują o ostrożność i rozwagę w kontaktach z osobami obcymi. Przestrzegają także przed domokrążcami, którzy usiłują sprzedać swój towar w promocyjnej cenie. Takie sytuacje są doskonałą okazją dla oszustów i złodziei, którzy na swój cel wybierają najczęściej osoby starsze i zamieszkujące samotnie.

Czytaj dalej...

Gorlice. Są pieniądze na projekt „Muzea otwarte”

MUZEA OTWARTE – rozszerzenie możliwości programowych instytucji kultury pogranicza polsko-słowackiego”, pod taką nazwa znany jest projekt, którego głównym założeniem jest szeroko rozumiana dostępność oferty kulturalnej.
Przypomnijmy - 9.11.2017 r. złożono wniosek aplikacyjny o dofinansowanie zadania w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska - Słowacja (PWT PL – SK 2014-2020). Prace przy projekcie sfinansowano w kwocie 98 tys. zł ze środków Samorządu Województwa Małopolskiego.

Czytaj dalej...

Gorlice: Odszedł Henryk Kuś, znakomity badacz i znawca folkloru

W piątek 29 czerwca 2018 w wieku 82 lat zmarł znany działacz kultury z Łużnej Henryk Kuś, założyciel i kierownik artystyczny Zespołu Pogórzanie, badacz i znawca folkloru.

Henryk Kuś to juror wielu konkursów i przeglądów, wykładowca organizowanych przez Małopolskie Centrum Kultury Sokół Studiów Folklorystycznych, seminariów i warsztatów. Rok temu w Zamku Królewskim w Warszawie odebrał z rąk ministra kultury i dziedzictwa narodowego Nagrodę im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” (z wnioskiem wystąpiło MCK Sokół).
Henryk Kuś był specjalistą od szeroko pojętego folkloru Pogórzan, członkiem wielu komisji oceniających zespoły i widowiska, konsultantem, autorem rekonstrukcji strojów ludowych, wykładowcą licznych seminariów i warsztatów szkoleniowych, autorem widowisk plenerowych, regionalnych i ogólnokrajowych.

Urodził się 21 sierpnia 1936 roku w Łużnej koło Gorlic. Od młodości przejawiał inklinacje artystyczne i potrzebę kształcenia. Już jako 18-letni chłopak brał udział w szkoleniach organizowanych przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie i Centralną Poradnię Amatorskiego Ruchu Artystycznego w Warszawie. W latach 1956 – 59 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie, gdzie zetknął się z rytmiką i tańcem klasycznym.

W 1970 r. ukończył Studium Taneczne o uprawnieniach studiów wyższych (praca dyplomowa: „Tradycyjna kultura taneczna Ziemi Bieckiej”) organizowane przez Centralny Ośrodek Metodyki i Upowszechniania Kultury w Warszawie. Ponadto uczestniczył w wielu kursach choreograficznych.

Wykładał i prowadził zajęcia z instruktorami na szczeblu centralnym i regionalnym m.in. przy Światowym Festiwalu Zespołów Polonijnych w Rzeszowie, Ogólnopolskim Seminarium Folklorystycznym w Limanowej i warsztatach tanecznych organizowanych przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. Był wykładowcą dwóch edycji trzyletniego Studium Folklorystycznego dla instruktorów i kierowników zespołów regionalnych z terenu kraju w latach 1985 – 88 oraz 1989-1992. Konsultował wiele programów zespołów w regionie gorlicko-jasielskim. Henryk Kuś opracował pełne projekty i warianty strojów, między innymi dla zespołów regionalnych z Łużnej, Stróż, Zagórzan, Dominikowic, Bobowej, Moszczenicy oraz dla zespołu Forest z Gorlic, w oparciu o eksponaty muzealne, wywiady i ikonografie.

W latach 80. był wielokrotnym członkiem jury Centralnego Przeglądu Zespołów Regionalnych Spółdzielczości Pracy, Ogólnopolskiego Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu, Krajowego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej, Karpackiego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce, Festiwalu „Limanowska Słaza” w Limanowej, Przeglądu Zespołów Regionalnych „Pogórzańska Wiosna” w Gorlicach i innych. Był członkiem Rady Artystycznej PTECH w Warszawie oraz „Sceny Ludowej” w Warszawie.

Dokonał pierwszego źródłowego opisu tańców Pogórza Gorlicko-Jasielskiego, rozpropagował go w kraju i za granicą poprzez szkolenia i publikacje. Jego artykuły znajdują się w biuletynach Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie oraz PTECH w Warszawie. Opracował też hasła dotyczące tańców do Leksykonu Tańców Polskich pod red. Grażyny Dąbrowskiej. W 2014 roku ukazała się publikacja książkowa „Tańce i pieśni Pogórzan” pod jego redakcją. Jest to podręcznik dla instruktorów zespołów regionalnych zawierający charakterystykę regionu, muzyki, stroju i tańca ludowego Pogórza.

W roku 1954, będąc nauczycielem w Szalowej koło Gorlic, założył i prowadził zespół dziecięcy i młodzieżowy. W latach 1960-64 był twórcą i instruktorem dziecięcego zespołu harcerskiego przy Młodzieżowym Domu Kultury w Opolu. Tam też pracował w Państwowym Teatrze Ziemi Opolskiej. Nim związał się na długie lata z ruchem folklorystycznym pracował w latach 1964-66 jako aktor w Studio Rapsodycznym w Gdańsku oraz Państwowym Teatrze Ziemi Gdańskiej w Gdyni.

W roku 1966 powrócił w rodzinne strony i w tym samym roku założył w Gorlicach Regionalny Zespół Pogórzanie, którego kierownikiem artystycznym i choreografem był do 2002 r. Opracował wiele programów i widowisk regionalnych, za które zespół otrzymał czołowe nagrody i wyróżnienia - m.in. „Złote Serce Żywieckie” na Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu oraz „Brązową Ciupagę” na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Równolegle w latach 1968-69 był kierownikiem artystycznym i choreografem Regionalnego Zespołu KORONKA z Bobowej, który także odnosił liczne sukcesy i brał udział w międzynarodowych festiwalach folklorystycznych w Jugosławii (1975) i w Czechosłowacji (1982). Za swoje osiągnięcia otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi (2006) oraz liczne odznaczenia regionalne i listy pochwalne Ministra Kultury i Sztuki. Trzykrotnie został wyróżniony odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”. Otrzymał Medal 40-lecia PRL, a za pracę z młodzieżą szkół rolniczych – odznakę „Zasłużony dla Rolnictwa” przyznaną przez Ministerstwo Rolnictwa. Był laureatem Nagrody im. Oskara Kolberga (2017).

- Wśród licznej grupy folklorystów i instruktorów województwa małopolskiego Henryk Kuś zajmuje miejsce szczególne – podkreślają dyrektorzy MCK Sokół Antoni Malczak i Małgorzata Kalarus. – Był niekwestionowanym autorytetem i fachowcem z zakresu folkloru tanecznego oraz stroju regionu Pogórza. Dzięki wieloletniej badawczej i dokumentacyjnej pracy ocalił od zapomnienia cząstkę dawnej, tradycyjnej kultury pogórzańskiej ziemi. Pomimo kłopotów zdrowotnych wykazywał sporą aktywność jako członek komisji artystycznych i konsultant zespołów regionalnych w ramach współpracy z Małopolskim Centrum Kultury Sokół.

inf. i fot. Archiwum MCK Sokół, źródło: wniosek o przyznanie Nagrody im. Oskara Kolberga

 

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Motoryzacja

Powódź w Małopolsce. Pozamykane drogi i mosty

19 lipiec, 2018 | Wyświetleń:13644

Pozamykane drogi i mosty. Akcja ratownicza w powiecie tatrzańskim i limanowskim. Ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne...

Głos Podhalański

Podhale tonie. Zalane drogi, wsie i domy

19 lipiec, 2018 | Wyświetleń:9731

W wyniku wczorajszej (18.07) ulewy w regionie podhalańskim pozamykano drogi, a z wielu wsi i...

Głos Bielski

Wypadek w bielskim warsztacie samochodowym. 7-letnia dziewczynka została oskalpowana

04 lipiec, 2018 | Wyświetleń:8794

Wczoraj 3 lipca br.w godzinach popołudniowych, w bielskim warsztacie samochodowym podnośnik hydrauliczny wciągnął włosy 7-latki...

Głos Podhalański

Dwie ofiary śmiertelne na nowotarskiej drodze

29 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4836

28 czerwca br. około godziny 22:30 na DK7 pomiędzy Chyżnem, a Jabłonką, czołowo zderzyły się...

Głos Podhalański

Uciekali przed policją, uderzyli w drzewo i wpadli do rzeki. Trójka nastolatków nie żyje

25 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4329

Do zdarzenia doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek. Młodzi ludzie - 16-latka i dwóje...

Głos Beskidzki

Wypadek w Skawicy. Jedna osoba nie żyje, druga walczy o życie.

14 lipiec, 2018 | Wyświetleń:4202

Jednak osoba zginęła, a druga jest ciężko ranna na skutek wypadku, do którego doszło dziś...

Głos Beskidzki

Antyterroryści zatrzymali na gorącym uczynku 35-latka z Jordanowa. Mężczyzna był w trakcie sprzedaży narkotyków.

17 lipiec, 2018 | Wyświetleń:3941

Wspólne działania policjantów z wydziału kryminalnego z Dębicy, komendy wojewódzkiej z Rzeszowa i policyjnych antyterrorystów...

Głos Limanowski

Limanowszczyzna tonie. Zamknięte drogi, odcięte domy, ewakuacje.

19 lipiec, 2018 | Wyświetleń:3663

Od wczoraj trwa kryzysowa sytuacja w powiecie limanowskim. Intensywne opady deszczu doprowadziły do odcięcia kilku...

Głos Mielecki

Mielczanie podnieśli głowy i odrobili lekcje - nikt nie jest w stanie zatrzymać tego rozpędzonego pociągu

22 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:2969

Rozmowa z Piotrem Kozubem, administratorem i założycielem liczącej ponad 19 tysięcy członków grupy na Facebooku...

Głos Mielecki

Mielec: Czy dyrektor Kwaśniewski oszukał prokuraturę?

17 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2478

Działania kierownictwa mieleckiego szpitala są "wyjątkowo haniebne i zasługują na potępienie jako mające najprawdopodobniej charakter przestępny...

Głos Krakowski

Tragiczny wypadek na Kobierzyńskiej. Nie żyje taksówkarz

08 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2382

Dzisiaj koło południa doszło do tragicznego w skutkach wypadku.

Głos Wielicki

Marihuana w lesie. Policjanci znaleźli 6 ukrytych plantacji

11 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2238

Policjanci z wielickiej Komendy wspólnie z funkcjonariuszami wydziału do walki z przestępczością narkotykową Komendy Wojewódzkiej...