„Zielona strefa” się powiększa Wyróżniony

„Zielona strefa” się powiększa

W Jaworznie powstał kolejny zielony parking – tym razem przy Urzędzie Miejskim, przy ul. Grunwaldzkiej 33. Godzina postoju jest darmowa.

Eksperyment się powiódł. Wprowadzone kilka miesięcy temu w Jaworznie „zielone strefy” dla krótkotrwałego parkowania zdały egzamin. Miały spowodować rotację samochodów na parkingach w centrum i tak też się stało. Dzięki nim, bez konieczności krążenia po mieście i szukania wolnego miejsca, można postawić samochód w centrum, zrobić zakupy, załatwić coś na przykład w banku, a nawet odwiedzić fryzjera.

„Zielone strefy” powstały w Jaworznie kilka miesięcy temu. Do tej pory wyznaczone były 34 takie miejsca parkingowe – przy Hali Widowiskowo-Sportowej Miejskiego Centrum Kultury i Sportu oraz przy Muzeum Miasta. Korzystanie z nich jest bezpłatne przez dwie godziny. Wjeżdżając na parking, dostajemy kartę postoju, którą następnie trzeba umieścić za szybą. Po upływie dwóch godzin, jeśli auto nadal jest zaparkowane na zielonym miejscu, naliczana jest opłata w wysokości 5 zł za godzinę, którą uiszcza się po wyjeździe. Opłaty dotyczą parkowania od poniedziałku do piątku, w godzinach od 9:00 do 17:00. W soboty, niedziele i święta postój w „zielonej strefie” jest darmowy.

Utworzenie zielonych parkingów zainicjowała Jaworznicka Izba Gospodarcza. I trzeba przyznać, że był to „strzał w dziesiątkę”. Ostatnie miesiące pokazały, że „zielone strefy” doskonale wypełniają swoje zadanie. Za parkowanie w strefie pod Muzeum Miasta Jaworzna do tej pory nie zapłacił nikt, co oznacza, że wszyscy parkujący zmieścili się w wyznaczonym darmowym czasie – dwóch godzin. Z kolei w strefie przy Hali Widowiskowo-Sportowej, dochód ze sprzedaży biletów w kwietniu wyniósł 80 zł. Ta niewielka ilość opłat, jakie zostały pobrane, świadczy tylko o tym, że miejsca są zwalniane w ciągu dwóch godzin, czyli w ciągu dnia jest rotacja samochodów.

W związku z tym Jaworzno postanowiło rozszerzyć „zieloną strefę”. Tym razem zrobiono ukłon w stronę osób, które potrzebują załatwić sprawę w Urzędzie Miasta. Parking przeznaczony jest tylko dla interesantów UM. Darmowy postój na zielonych miejscach, inaczej niż w strefie pod Muzeum Miasta i przy Hali Widowiskowo-Sportowej, będzie tu trwał godzinę. Tym razem nie malowano już całego parkingu na zielono, ponieważ deszcz zbytnio wypłukuje farbę. Zielonym kolorem zaznaczono jedynie linie oddzielające poszczególne miejsca od siebie. W sumie może tam zaparkować trzynaście samochodów. Przed magistratem znajduje się też pięć miejsc wydzielonych dla urzędu (koperty), dwa niebieskie dla osób niepełnosprawnych i jedno dla matki z dzieckiem.

Mieszkańcy liczą, że w mieście powstaną kolejne „zielone strefy”.

 

W Chrzanowie jest 20 darmowych minut

Dla porównania. W sąsiednim Chrzanowie kilka lat temu wprowadzono strefę płatnego parkowania w mieście. Z czasem centrum zaczęło wymierać, a przedsiębiorcy, prowadzący sklepy przy Alei Henryka – zastanawiać się nad ich zamknięciem. Wiele osób stwierdziło, że po co ma płacić za parking za pół godziny, skoro zakupy zrobi w 10 minut. Zamiast jechać do centrum, wielu decydowało się po prostu na odwiedzenie pobliskiego supermarketu, gdzie na czas zakupów postój jest darmowy. Ostatecznie, po czterech latach i licznych interwencjach mieszkańców, w grudniu ubiegłego roku zmienione zostały zasady postoju w chrzanowskiej strefie. Najważniejszą nowością było wprowadzenie możliwości darmowego parkowania przez pierwsze 20 minut.

 

Anna Piątkowska-Borek

Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Bieruńsko-Lędziński

Kłopot upchnięty byle gdzie

22 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:625

Ciasne sale, niewystarczająca ilość umywalek i nieadekwatne do potrzeb dzieci godziny posiłków – w takich...

Głos Żywiecki

„Halny” wjechał na stację w Żywcu

19 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:398

PKP Intercity uruchomiło nowe, weekendowe połączenie z Bydgoszczy do Zakopanego. Na trasie TLK „Halny” znalazł...

Głos Bocheński

Dęby rosną, a co z tabliczkami?

25 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:259

Połamane paliki i zniszczone tabliczki z nazwiskami ofiar zbrodni katyńskiej – zdjęcia ukazujące uszkodzenia przesłał...

Głos Limanowski

W Glisnem modlili się o pokój na świecie

17 październik, 2017 | Wyświetleń:235

Podobnie jak tysiące innych wiernych, którzy w ostatnią sobotę odmówili modlitwę różańcową na terenie całej...

Głos Chrzanowski

Czy pozostając w Związku, Chrzanów skutecznie rozwiąże problem smrodu?

02 październik, 2017 | Wyświetleń:233

Uciążliwości zapachowe, zaburzające komfort życia mieszkańców, zwłaszcza Balina, chrzanowskich Kątów i Borowca, marginalizowanie interesów gminy...

Głos Myślenicki

Wnuczek chwilowo nie dzwoni

12 październik, 2017 | Wyświetleń:228

W ciągu ostatnich kilku tygodni myślenicka policja na szczęście nie odnotowała oszustw tzw. „metodą na...

Głos Dębicki

Sprawdzamy zasobność portfeli lokalnych władz

27 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:210

Domy, mieszkania, samochody, oszczędności i roczne zarobki – to wszystko mają obowiązek zawrzeć w corocznych...

Głos Myślenicki

Speed-ball coraz popularniejszą dyscypliną

09 październik, 2017 | Wyświetleń:202

Speed-balliści z całej Polski walczyli o najlepsze miejsca na podium w czasie II Mistrzostw Polski...

Głos Krakowski

Sto dni do Paczki. Mobilizacja wolontariuszy

17 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:186

Na sto dni przed Finałem wolontariusze SZLACHETNEJ PACZKI i AKADEMII PRZYSZŁOŚCI ogłosili mobilizację! We wszystkich miastach...

Głos Podkrakowski

Pacjenci w Krzeszowicach nie zostaną bez opieki

04 październik, 2017 | Wyświetleń:166

Chorzy nie będą musieli jeździć do Chrzanowa. Nocna i świąteczna opieka zdrowotna nadal będzie realizowana...

Głos Chrzanowski

Ulica Śląska tuż po okupacji

27 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:158

24 stycznia 1945 roku, wraz z wkroczeniem wojsk II frontu Ukraińskiego Armii Czerwonej skończyła się...

Głos Beskidzki

Czas na decyzję mieszkańców

21 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:151

Pasja, aktywność ruchowa, zdrowe żywienie i integracja społeczna – tego najwyraźniej najbardziej brakuje mieszkańcom powiatu...