Miasto dwóch kółek Wyróżniony

Miasto dwóch kółek

Wiemy, że będzie ich 200 – po 10 w każdej z 20 stacji na terenie miasta. I najprawdopodobniej będą elektryczne – ten pomysł bardzo spodobał się mieszkańcom.

Mowa oczywiście o rowerach miejskich, które niedługo pojawią się w Jaworznie. Choć na razie miasto nie podało jeszcze oficjalnych informacji, jakie konkretnie jednoślady staną się częścią planowanej sieci miejskich wypożyczalni, można jednak przypuszczać, że będą to egzemplarze z silnikami elektrycznymi. Ich testy trwają już od dawna.

Kilka dni temu, 29-31 lipca, na jaworznickim rynku sami mieszkańcy osobiście mogli przetestować rowery trzech różnych producentów: Nextbike, BikeU i Sycube. Wcześniej, w okolicach GEOSfery rower elektryczny testował też prezydent Paweł Silbert. – Tego typu jednoślady mają zasilić wkrótce miejskie wypożyczalnie bike&ride. W 20 wypożyczalniach, w różnych częściach miasta będzie docelowo około 200 takich pojazdów. Pierwsze wrażenia? Układ elektryczny wydatnie wspomaga jazdę przy prędkości do 25 km/h, powyżej trzeba zdać się na siłę własnych nóg – napisał na swoim profilu na portalu społecznościowym prezydent Jaworzna.

Wspomagane elektrycznie rowery zyskały uznanie testujących je mieszkańców. Teren jest pagórkowaty, zatem na zwykłym rowerze nie każdy dałby radę pokonać odcinek z jednego końca miasta na drugi. Pomysł otrzymał zatem bardzo wysoką ocenę. Jak poinformował na Facebooku portal JaworznoPL, rowery z elektrycznym silnikiem dostały 9,62 w skali od 1 do 10. W mieście powstanie zatem sieć wypożyczalni rowerów elektrycznych, która zacznie funkcjonować w 2019 roku. Jednoślady sprawdzą się w codziennych dojazdach do pracy lub podczas wycieczek.

Łącznie na terenie Jaworzna będzie się znajdowało 20 stacji z rowerami do wypożyczenia. Ich dokładne lokalizacje będą jeszcze konsultowane z mieszkańcami, by wybrać jak najkorzystniejsze miejsca.

Proponowana dla jaworznickiego systemu rowerowego nazwa to Jawelo. Dla porównania, w Krakowie jest Wavelo.

Sieć wypożyczalni rowerów miejskich będzie ostatnim etapem zaplanowanej rozbudowy infrastruktury rowerowej w Jaworznie. Przypomnijmy. Jedną z najważniejszych inwestycji jest powstanie pierwszej w Polsce autostrady dla rowerów – Velostrady, która połączy kilka osiedli. Będzie miała dwie jezdnie i chodnik dla pieszych, a co najważniejsze – będzie traktem bezkolizyjnym. Na jej trasie znajdą się dwie kładki (jedna nad Aleją Piłsudskiego, a druga nad ulicą Kolejową) i tunel pod ulicą Grunwaldzką (obwodnicą). Dzięki temu rowerzyści będą mogli poruszać się bezpiecznie.

Obecnie zaczyna się budowa Velostrady między Osiedlem Stałym a Centrum. Według planów, do końca roku mają powstać obiekty inżynierskie nad ul. Kolejową, Al. Piłsudskiego (w miejscu dawnego wiaduktu kolejowego) oraz w ciągu Trasy Śródmiejskiej. Umowa na realizację pierwszego pakietu związanego z Miejskim Centrum Integracji Transportu podpisana została 17 lipca 2017. Wykonawcą zadania będzie konsorcjum firm: Lider AZI-BUD Sp. z o.o. i Partner BANIMEX Sp. z o.o.

Powstaje też drugi odcinek Velostrady ze Śródmieścia do Ciężkowic przez Jeziorki. Trzeci odcinek z kolei przebiega od centrum do dzielnicy Bory, wykorzystując istniejące już drogi dla rowerów.

Warto dodać, że budowa Velostrady ma związek z Miejskim Centrum Integracji Transportu, które powinno być gotowe w 2018 roku. Na przebudowanym Placu Górników pojawi się zadaszony parking dla rowerów, parking pod Halą zostanie zamieniony w podziemny parking dla samochodów. Pojawią się wiaty przystankowe, chroniące przed deszczem, wiatrem i słońcem, a także nowe toalety i punkty obsługi ruchu pasażerskiego.

 

Anna Piątkowska-Borek

fot. pixabay.com

Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Mielecki

Kronospan nie daje za wygraną

07 marzec, 2018 | Wyświetleń:4601

Mielcka policja prowadzi czynności sprawdzające, dotyczące zasłonięcia tablic "Mielec", informujących o wjeździe na teren zabudowany...

Głos Mielecki

Mielec: Prokuratura i Policja bada zarzuty wobec Kronospanu

09 marzec, 2018 | Wyświetleń:3767

Prokuratura Rejonowa w Mielcu odmówiła wszczęcia postępowania z zawiadomienia pełnomocnika formy Kronospan Sp. z o.o...

Turystyka

Wynajmij kampera i przeżyj weekend inny niż wszystkie

22 luty, 2018 | Wyświetleń:1880

Nie trzeba wyjeżdżać daleko, by podróż stała się dla nas zupełnie nowym doświadczeniem. Wystarczy weekendowy...

Kultura

Muzyka przychodzi sama

22 luty, 2018 | Wyświetleń:1670

Sławomir Zapała – czy trzeba go przedstawiać? Teledysk do jego piosenki „Miłość w Zakopanem” ma...

Głos Dębicki

Dębica: Nie żyje ks. Adam Bartkowicz

21 marzec, 2018 | Wyświetleń:1502

Pochodzący z Dębicy ks. Adam Bartkowicz utonął w oceanie w w Dar Es Salaam w...

Głos Bielski

Trudne decyzje – dać szansę czy skrócić cierpienie?

21 marzec, 2018 | Wyświetleń:1184

Wydawałoby się, że niektóre zabiegi, jak chociażby operacja przepukliny u będącej w ciąży sarny, można...

Głos Mielecki

Mielec: Pic czyli "dobra zmiana"

25 marzec, 2018 | Wyświetleń:1156

Dziś o godz. 16 odbędzie się oprotestowana przez Kronospan publiczna rozprawa administracyjna. Mieszkańcy będą mogli...

Głos Mielecki

Kto pomoże oczyścić Mielec? Czy zrobią to sami mieszkańcy?

28 luty, 2018 | Wyświetleń:1142

Na prośbę strony społecznej 8 lutego br. wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zorganizowała spotkanie dotyczące problemów...

Głos Sądecki

Nowy Sącz: Oburzająca opieszałość prokuratury w sprawie znęcania się nad przedszkolakiem

20 marzec, 2018 | Wyświetleń:1139

Dopiero po sześciu miesiącach nowosądecka prokuratura postawiła zarzuty dyrektor jednego z niepublicznych przedszkoli w Nowym...

Głos Mielecki

Mielec: „Na górze” wciąż bez zmian

26 luty, 2018 | Wyświetleń:1039

Prezydent Mielca Daniel Kozdęba nie ma prawa do zasiłku rehabilitacyjnego. Jednak ani wojewoda, ani komisarz...

Kultura

Pasja, wolność, adrenalina...

20 luty, 2018 | Wyświetleń:968

Noc. Miasto właściwie już śpi. Tymczasem oni zbierają się, by udowodnić, kto jest szybszy. Zwycięzca...

Głos Sądecki

Nowy Sącz: Mistrzyni w policyjnym mundurze

08 marzec, 2018 | Wyświetleń:954

Ewa Bulanda, policjantka rodem z Krynicy-Zdroju, zdobyła w lutym brązowy medal w kategorii 48 kg...