Miasto dwóch kółek Wyróżniony

Miasto dwóch kółek

Wiemy, że będzie ich 200 – po 10 w każdej z 20 stacji na terenie miasta. I najprawdopodobniej będą elektryczne – ten pomysł bardzo spodobał się mieszkańcom.

Mowa oczywiście o rowerach miejskich, które niedługo pojawią się w Jaworznie. Choć na razie miasto nie podało jeszcze oficjalnych informacji, jakie konkretnie jednoślady staną się częścią planowanej sieci miejskich wypożyczalni, można jednak przypuszczać, że będą to egzemplarze z silnikami elektrycznymi. Ich testy trwają już od dawna.

Kilka dni temu, 29-31 lipca, na jaworznickim rynku sami mieszkańcy osobiście mogli przetestować rowery trzech różnych producentów: Nextbike, BikeU i Sycube. Wcześniej, w okolicach GEOSfery rower elektryczny testował też prezydent Paweł Silbert. – Tego typu jednoślady mają zasilić wkrótce miejskie wypożyczalnie bike&ride. W 20 wypożyczalniach, w różnych częściach miasta będzie docelowo około 200 takich pojazdów. Pierwsze wrażenia? Układ elektryczny wydatnie wspomaga jazdę przy prędkości do 25 km/h, powyżej trzeba zdać się na siłę własnych nóg – napisał na swoim profilu na portalu społecznościowym prezydent Jaworzna.

Wspomagane elektrycznie rowery zyskały uznanie testujących je mieszkańców. Teren jest pagórkowaty, zatem na zwykłym rowerze nie każdy dałby radę pokonać odcinek z jednego końca miasta na drugi. Pomysł otrzymał zatem bardzo wysoką ocenę. Jak poinformował na Facebooku portal JaworznoPL, rowery z elektrycznym silnikiem dostały 9,62 w skali od 1 do 10. W mieście powstanie zatem sieć wypożyczalni rowerów elektrycznych, która zacznie funkcjonować w 2019 roku. Jednoślady sprawdzą się w codziennych dojazdach do pracy lub podczas wycieczek.

Łącznie na terenie Jaworzna będzie się znajdowało 20 stacji z rowerami do wypożyczenia. Ich dokładne lokalizacje będą jeszcze konsultowane z mieszkańcami, by wybrać jak najkorzystniejsze miejsca.

Proponowana dla jaworznickiego systemu rowerowego nazwa to Jawelo. Dla porównania, w Krakowie jest Wavelo.

Sieć wypożyczalni rowerów miejskich będzie ostatnim etapem zaplanowanej rozbudowy infrastruktury rowerowej w Jaworznie. Przypomnijmy. Jedną z najważniejszych inwestycji jest powstanie pierwszej w Polsce autostrady dla rowerów – Velostrady, która połączy kilka osiedli. Będzie miała dwie jezdnie i chodnik dla pieszych, a co najważniejsze – będzie traktem bezkolizyjnym. Na jej trasie znajdą się dwie kładki (jedna nad Aleją Piłsudskiego, a druga nad ulicą Kolejową) i tunel pod ulicą Grunwaldzką (obwodnicą). Dzięki temu rowerzyści będą mogli poruszać się bezpiecznie.

Obecnie zaczyna się budowa Velostrady między Osiedlem Stałym a Centrum. Według planów, do końca roku mają powstać obiekty inżynierskie nad ul. Kolejową, Al. Piłsudskiego (w miejscu dawnego wiaduktu kolejowego) oraz w ciągu Trasy Śródmiejskiej. Umowa na realizację pierwszego pakietu związanego z Miejskim Centrum Integracji Transportu podpisana została 17 lipca 2017. Wykonawcą zadania będzie konsorcjum firm: Lider AZI-BUD Sp. z o.o. i Partner BANIMEX Sp. z o.o.

Powstaje też drugi odcinek Velostrady ze Śródmieścia do Ciężkowic przez Jeziorki. Trzeci odcinek z kolei przebiega od centrum do dzielnicy Bory, wykorzystując istniejące już drogi dla rowerów.

Warto dodać, że budowa Velostrady ma związek z Miejskim Centrum Integracji Transportu, które powinno być gotowe w 2018 roku. Na przebudowanym Placu Górników pojawi się zadaszony parking dla rowerów, parking pod Halą zostanie zamieniony w podziemny parking dla samochodów. Pojawią się wiaty przystankowe, chroniące przed deszczem, wiatrem i słońcem, a także nowe toalety i punkty obsługi ruchu pasażerskiego.

 

Anna Piątkowska-Borek

fot. pixabay.com

Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Motoryzacja

Powódź w Małopolsce. Pozamykane drogi i mosty

19 lipiec, 2018 | Wyświetleń:12189

Pozamykane drogi i mosty. Akcja ratownicza w powiecie tatrzańskim i limanowskim. Ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne...

Głos Bielski

Wypadek w bielskim warsztacie samochodowym. 7-letnia dziewczynka została oskalpowana

04 lipiec, 2018 | Wyświetleń:8693

Wczoraj 3 lipca br.w godzinach popołudniowych, w bielskim warsztacie samochodowym podnośnik hydrauliczny wciągnął włosy 7-latki...

Głos Podhalański

Podhale tonie. Zalane drogi, wsie i domy

19 lipiec, 2018 | Wyświetleń:5678

W wyniku wczorajszej (18.07) ulewy w regionie podhalańskim pozamykano drogi, a z wielu wsi i...

Głos Podhalański

Dwie ofiary śmiertelne na nowotarskiej drodze

29 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4820

28 czerwca br. około godziny 22:30 na DK7 pomiędzy Chyżnem, a Jabłonką, czołowo zderzyły się...

Głos Podhalański

Uciekali przed policją, uderzyli w drzewo i wpadli do rzeki. Trójka nastolatków nie żyje

25 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4327

Do zdarzenia doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek. Młodzi ludzie - 16-latka i dwóje...

Głos Beskidzki

Wypadek w Skawicy. Jedna osoba nie żyje, druga walczy o życie.

14 lipiec, 2018 | Wyświetleń:4175

Jednak osoba zginęła, a druga jest ciężko ranna na skutek wypadku, do którego doszło dziś...

Głos Beskidzki

Antyterroryści zatrzymali na gorącym uczynku 35-latka z Jordanowa. Mężczyzna był w trakcie sprzedaży narkotyków.

17 lipiec, 2018 | Wyświetleń:3865

Wspólne działania policjantów z wydziału kryminalnego z Dębicy, komendy wojewódzkiej z Rzeszowa i policyjnych antyterrorystów...

Głos Limanowski

Limanowszczyzna tonie. Zamknięte drogi, odcięte domy, ewakuacje.

19 lipiec, 2018 | Wyświetleń:3030

Od wczoraj trwa kryzysowa sytuacja w powiecie limanowskim. Intensywne opady deszczu doprowadziły do odcięcia kilku...

Głos Mielecki

Mielczanie podnieśli głowy i odrobili lekcje - nikt nie jest w stanie zatrzymać tego rozpędzonego pociągu

22 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:2956

Rozmowa z Piotrem Kozubem, administratorem i założycielem liczącej ponad 19 tysięcy członków grupy na Facebooku...

Głos Mielecki

Mielec: Czy dyrektor Kwaśniewski oszukał prokuraturę?

17 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2418

Działania kierownictwa mieleckiego szpitala są "wyjątkowo haniebne i zasługują na potępienie jako mające najprawdopodobniej charakter przestępny...

Głos Krakowski

Tragiczny wypadek na Kobierzyńskiej. Nie żyje taksówkarz

08 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2368

Dzisiaj koło południa doszło do tragicznego w skutkach wypadku.

Głos Wielicki

Marihuana w lesie. Policjanci znaleźli 6 ukrytych plantacji

11 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2223

Policjanci z wielickiej Komendy wspólnie z funkcjonariuszami wydziału do walki z przestępczością narkotykową Komendy Wojewódzkiej...