Miasto dwóch kółek Wyróżniony

Miasto dwóch kółek

Wiemy, że będzie ich 200 – po 10 w każdej z 20 stacji na terenie miasta. I najprawdopodobniej będą elektryczne – ten pomysł bardzo spodobał się mieszkańcom.

Mowa oczywiście o rowerach miejskich, które niedługo pojawią się w Jaworznie. Choć na razie miasto nie podało jeszcze oficjalnych informacji, jakie konkretnie jednoślady staną się częścią planowanej sieci miejskich wypożyczalni, można jednak przypuszczać, że będą to egzemplarze z silnikami elektrycznymi. Ich testy trwają już od dawna.

Kilka dni temu, 29-31 lipca, na jaworznickim rynku sami mieszkańcy osobiście mogli przetestować rowery trzech różnych producentów: Nextbike, BikeU i Sycube. Wcześniej, w okolicach GEOSfery rower elektryczny testował też prezydent Paweł Silbert. – Tego typu jednoślady mają zasilić wkrótce miejskie wypożyczalnie bike&ride. W 20 wypożyczalniach, w różnych częściach miasta będzie docelowo około 200 takich pojazdów. Pierwsze wrażenia? Układ elektryczny wydatnie wspomaga jazdę przy prędkości do 25 km/h, powyżej trzeba zdać się na siłę własnych nóg – napisał na swoim profilu na portalu społecznościowym prezydent Jaworzna.

Wspomagane elektrycznie rowery zyskały uznanie testujących je mieszkańców. Teren jest pagórkowaty, zatem na zwykłym rowerze nie każdy dałby radę pokonać odcinek z jednego końca miasta na drugi. Pomysł otrzymał zatem bardzo wysoką ocenę. Jak poinformował na Facebooku portal JaworznoPL, rowery z elektrycznym silnikiem dostały 9,62 w skali od 1 do 10. W mieście powstanie zatem sieć wypożyczalni rowerów elektrycznych, która zacznie funkcjonować w 2019 roku. Jednoślady sprawdzą się w codziennych dojazdach do pracy lub podczas wycieczek.

Łącznie na terenie Jaworzna będzie się znajdowało 20 stacji z rowerami do wypożyczenia. Ich dokładne lokalizacje będą jeszcze konsultowane z mieszkańcami, by wybrać jak najkorzystniejsze miejsca.

Proponowana dla jaworznickiego systemu rowerowego nazwa to Jawelo. Dla porównania, w Krakowie jest Wavelo.

Sieć wypożyczalni rowerów miejskich będzie ostatnim etapem zaplanowanej rozbudowy infrastruktury rowerowej w Jaworznie. Przypomnijmy. Jedną z najważniejszych inwestycji jest powstanie pierwszej w Polsce autostrady dla rowerów – Velostrady, która połączy kilka osiedli. Będzie miała dwie jezdnie i chodnik dla pieszych, a co najważniejsze – będzie traktem bezkolizyjnym. Na jej trasie znajdą się dwie kładki (jedna nad Aleją Piłsudskiego, a druga nad ulicą Kolejową) i tunel pod ulicą Grunwaldzką (obwodnicą). Dzięki temu rowerzyści będą mogli poruszać się bezpiecznie.

Obecnie zaczyna się budowa Velostrady między Osiedlem Stałym a Centrum. Według planów, do końca roku mają powstać obiekty inżynierskie nad ul. Kolejową, Al. Piłsudskiego (w miejscu dawnego wiaduktu kolejowego) oraz w ciągu Trasy Śródmiejskiej. Umowa na realizację pierwszego pakietu związanego z Miejskim Centrum Integracji Transportu podpisana została 17 lipca 2017. Wykonawcą zadania będzie konsorcjum firm: Lider AZI-BUD Sp. z o.o. i Partner BANIMEX Sp. z o.o.

Powstaje też drugi odcinek Velostrady ze Śródmieścia do Ciężkowic przez Jeziorki. Trzeci odcinek z kolei przebiega od centrum do dzielnicy Bory, wykorzystując istniejące już drogi dla rowerów.

Warto dodać, że budowa Velostrady ma związek z Miejskim Centrum Integracji Transportu, które powinno być gotowe w 2018 roku. Na przebudowanym Placu Górników pojawi się zadaszony parking dla rowerów, parking pod Halą zostanie zamieniony w podziemny parking dla samochodów. Pojawią się wiaty przystankowe, chroniące przed deszczem, wiatrem i słońcem, a także nowe toalety i punkty obsługi ruchu pasażerskiego.

 

Anna Piątkowska-Borek

fot. pixabay.com

Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Bieruńsko-Lędziński

Kłopot upchnięty byle gdzie

22 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:625

Ciasne sale, niewystarczająca ilość umywalek i nieadekwatne do potrzeb dzieci godziny posiłków – w takich...

Głos Żywiecki

„Halny” wjechał na stację w Żywcu

19 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:398

PKP Intercity uruchomiło nowe, weekendowe połączenie z Bydgoszczy do Zakopanego. Na trasie TLK „Halny” znalazł...

Głos Bocheński

Dęby rosną, a co z tabliczkami?

25 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:259

Połamane paliki i zniszczone tabliczki z nazwiskami ofiar zbrodni katyńskiej – zdjęcia ukazujące uszkodzenia przesłał...

Głos Limanowski

W Glisnem modlili się o pokój na świecie

17 październik, 2017 | Wyświetleń:235

Podobnie jak tysiące innych wiernych, którzy w ostatnią sobotę odmówili modlitwę różańcową na terenie całej...

Głos Chrzanowski

Czy pozostając w Związku, Chrzanów skutecznie rozwiąże problem smrodu?

02 październik, 2017 | Wyświetleń:233

Uciążliwości zapachowe, zaburzające komfort życia mieszkańców, zwłaszcza Balina, chrzanowskich Kątów i Borowca, marginalizowanie interesów gminy...

Głos Myślenicki

Wnuczek chwilowo nie dzwoni

12 październik, 2017 | Wyświetleń:228

W ciągu ostatnich kilku tygodni myślenicka policja na szczęście nie odnotowała oszustw tzw. „metodą na...

Głos Dębicki

Sprawdzamy zasobność portfeli lokalnych władz

27 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:210

Domy, mieszkania, samochody, oszczędności i roczne zarobki – to wszystko mają obowiązek zawrzeć w corocznych...

Głos Myślenicki

Speed-ball coraz popularniejszą dyscypliną

09 październik, 2017 | Wyświetleń:202

Speed-balliści z całej Polski walczyli o najlepsze miejsca na podium w czasie II Mistrzostw Polski...

Głos Krakowski

Sto dni do Paczki. Mobilizacja wolontariuszy

17 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:186

Na sto dni przed Finałem wolontariusze SZLACHETNEJ PACZKI i AKADEMII PRZYSZŁOŚCI ogłosili mobilizację! We wszystkich miastach...

Głos Podkrakowski

Pacjenci w Krzeszowicach nie zostaną bez opieki

04 październik, 2017 | Wyświetleń:166

Chorzy nie będą musieli jeździć do Chrzanowa. Nocna i świąteczna opieka zdrowotna nadal będzie realizowana...

Głos Chrzanowski

Ulica Śląska tuż po okupacji

27 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:158

24 stycznia 1945 roku, wraz z wkroczeniem wojsk II frontu Ukraińskiego Armii Czerwonej skończyła się...

Głos Beskidzki

Czas na decyzję mieszkańców

21 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:151

Pasja, aktywność ruchowa, zdrowe żywienie i integracja społeczna – tego najwyraźniej najbardziej brakuje mieszkańcom powiatu...