Ksawery szalał w nocy Wyróżniony

Ksawery szalał w nocy

W nocy z czwartku na piątek, 5/6 października 2017 roku, nad Polską przeszedł orkan „Ksawery”. Huraganowy wiatr o niszczycielskiej sile nie ominął Jaworzna. Na szczęście nie było ofiar.

– W związku z przejściem przez nasze miasto orkanu „Ksawery”, jaworzniccy strażacy w dniach 5-6 października mieli pełne ręce roboty. Zdecydowaną większość interwencji stanowiły wiatrołomy i wywroty, które uszkadzały mienie mieszkańców Jaworzna oraz zrywały linie energetyczne, a także utrudniały komunikację ogólną. Na szczęście nie było osób poszkodowanych – informuje Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Jaworznie.

Najwięcej interwencji było na terenie Osiedla Stałego, Dąbrowy Narodowej i Elektrowni. Do godziny 8:00 rano w piątek strażacy interweniowali łącznie 21 razy.

Na Śląsku trzy osoby ranne

A jak wyglądała sytuacja w regionie? Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach podaje, że w całym województwie odnotowano 1098 interwencji strażaków, w akcji brało udział ponad 4,5 tys. ratowników PSP i OSP oraz 987 zastępów. – W momencie kulminacyjnym mieliśmy 900 zdarzeń jednocześnie – mówił śląski komendant wojewódzki PSP Jacek Kleszczewski. Najwięcej pracy służby miały w powiatach częstochowskim i cieszyńskim oraz w miastach: Gliwice, Katowice, Kłobuck i Tarnowskie Góry.

Jakie były skutki orkanu na Śląsku? – Trzy osoby zostały ranne (jedna w Gliwicach i dwie w Cieszynie), ponad 100 tys. odbiorców bez prądu, 45 uszkodzonych budynków mieszkalnych oraz 18 gospodarczych, 74 zerwane linie energetyczne, uszkodzone dachy i trakcje kolejowe – to niektóre skutki orkanu. W Kobiórze (powiat pszczyński) ewakuowano pasażerów z unieruchomionego pociągu relacji Katowice–Zwardoń. Wskutek powalonych na sieć trakcyjną drzew w godzinach wczesnoporannych niektóre pociągi zostały zastąpione przez komunikację autobusową – podsumowuje Śląski Urząd Wojewódzki.

Najmocniej wiało na Śnieżce

Prędkość orkanu „Ksawery”, który przeszedł nad Polską, przekraczała 100 km/h. Najsilniej wiało na zachodzie kraju – na Śnieżce prędkość wiatru wynosiła w porywach nawet 202 km/h. W Tatrach było już o wiele spokojniej – na Kasprowym orkan miał 140 km/h.

Zgodnie ze statystykami Państwowej Straży Pożarnej, najwięcej zdarzeń odnotowano w województwach: dolnośląskim, lubuskim, łódzkim, opolskim, śląskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim. – W wichurach, które przeszyły nad Polską, zginęły 2 osoby, a 39 osób odniosło obrażenia, w tym 8 strażaków. Najwięcej rannych odnotowano w województwach: dolnośląskim (13 osób, w tym 2 ratowników), wielkopolskim (12 osób, w tym 4 ratowników), łódzkim (5 osób, w tym 1 ratownik), lubuskim (5 osób, w tym 1 ratownik) – podaje zespół prasowy Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej. – Od czwartku do piątkowych godzin porannych strażacy interweniowali ponad 11 tys. razy, a w działaniach uczestniczyło niemal 42 tys. strażaków PSP i druhów OSP. Strażacy wyjeżdżali ponad 9 tys. razy do usuwania skutków połamanych i powalonych drzew. Ponad 890 interwencji dotyczyło działań mających na celu zabezpieczenie uszkodzonych budynków, zerwanych i uszkodzonych dachów – dodaje KG PSP.

Jak zapowiedziała premier Beata Szydło podczas piątkowego posiedzenia sztabu antykryzysowego w Zielonej Górze, wszystkie osoby, które ucierpiały w wyniku przejścia orkanu, otrzymają pomoc. – Nikt nie zostanie pozostawiony sam – podkreśliła.

Ponadto szefowa rządu zauważyła, że skala wydarzenia, jakie miało miejsce w nocy z 5 na 6 października, jest bardzo duża, jednak różni się od nawałnic sierpniowych, podczas których ucierpiało więcej budynków indywidualnych. Orkan „Ksawery” największe uszkodzenia wyrządził natomiast w infrastrukturze energetycznej.

Co to jest orkan?

Orkanem nazywamy wiatr o prędkości powyżej 33 m/s, który powoduje bardzo duże zniszczenia (tj. pozrywane dachy domów, powalone drzewa, zerwane linie energetyczne). Orkany powstają w wyniku dużej różnicy temperatur, która z kolei powoduje ogromne różnice ciśnienia. Wiatry te zmierzają od Oceanu Atlantyckiego, przez Europę, w stronę Azji.

AB

fot. KM PSP Jaworzno

Ostatnio zmieniany niedziela, 08 październik 2017 00:18
Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Tarnowski

Kawałek słonecznej Italii dla najbardziej wymagających podniebień

17 październik, 2017 | Wyświetleń:899

Oryginalne składniki i receptura prosto z Włoch, do tego szczypta pasji, trochę miłości i przepis...

Głos Bieruńsko-Lędziński

Kłopot upchnięty byle gdzie

22 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:644

Ciasne sale, niewystarczająca ilość umywalek i nieadekwatne do potrzeb dzieci godziny posiłków – w takich...

Głos Żywiecki

„Halny” wjechał na stację w Żywcu

19 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:415

PKP Intercity uruchomiło nowe, weekendowe połączenie z Bydgoszczy do Zakopanego. Na trasie TLK „Halny” znalazł...

Głos Bocheński

Dęby rosną, a co z tabliczkami?

25 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:266

Połamane paliki i zniszczone tabliczki z nazwiskami ofiar zbrodni katyńskiej – zdjęcia ukazujące uszkodzenia przesłał...

Głos Chrzanowski

Czy pozostając w Związku, Chrzanów skutecznie rozwiąże problem smrodu?

02 październik, 2017 | Wyświetleń:245

Uciążliwości zapachowe, zaburzające komfort życia mieszkańców, zwłaszcza Balina, chrzanowskich Kątów i Borowca, marginalizowanie interesów gminy...

Głos Limanowski

W Glisnem modlili się o pokój na świecie

17 październik, 2017 | Wyświetleń:244

Podobnie jak tysiące innych wiernych, którzy w ostatnią sobotę odmówili modlitwę różańcową na terenie całej...

Głos Myślenicki

Wnuczek chwilowo nie dzwoni

12 październik, 2017 | Wyświetleń:236

W ciągu ostatnich kilku tygodni myślenicka policja na szczęście nie odnotowała oszustw tzw. „metodą na...

Głos Dębicki

Sprawdzamy zasobność portfeli lokalnych władz

27 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:212

Domy, mieszkania, samochody, oszczędności i roczne zarobki – to wszystko mają obowiązek zawrzeć w corocznych...

Głos Myślenicki

Speed-ball coraz popularniejszą dyscypliną

09 październik, 2017 | Wyświetleń:207

Speed-balliści z całej Polski walczyli o najlepsze miejsca na podium w czasie II Mistrzostw Polski...

Głos Podkrakowski

Pacjenci w Krzeszowicach nie zostaną bez opieki

04 październik, 2017 | Wyświetleń:177

Chorzy nie będą musieli jeździć do Chrzanowa. Nocna i świąteczna opieka zdrowotna nadal będzie realizowana...

Głos Chrzanowski

Ulica Śląska tuż po okupacji

27 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:164

24 stycznia 1945 roku, wraz z wkroczeniem wojsk II frontu Ukraińskiego Armii Czerwonej skończyła się...

Głos Beskidzki

Czas na decyzję mieszkańców

21 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:154

Pasja, aktywność ruchowa, zdrowe żywienie i integracja społeczna – tego najwyraźniej najbardziej brakuje mieszkańcom powiatu...