Nasza muzyka to odzwierciedlenie tego, co nam w duszy gra Wyróżniony

Nasza muzyka to odzwierciedlenie tego, co nam w duszy gra

Jakie utwory umieścili na swojej pierwszej płycie? Skąd czerpią inspirację? I co oznacza zagadkowa dla niektórych nazwa zespołu? Na te i inne pytania odpowiadają muzycy z grupy „Zdrawica”.

Kilka dni temu odbyła się premiera waszej pierwszej EP-ki, zatytułowanej „Rok”. Jakie utwory się na niej znalazły? Czy jest to jakby podsumowanie całego roku?

Na EP-ce znalazły się cztery piosenki: „Ro(c)k”, „Noc Kupały”, „Wędrowiec”, „Królowa Śniegu”. Każdy z utworów w pewien sposób nawiązuje do danej pory roku, jednak w pewnych momentach odwołania te są o wiele bardziej wyraźne niż w innych. Tytuł „Rok” nie odnosi się konkretnie do minionego 2016 roku, a jest elementem łączącym poszczególne utwory (tak jak można powiedzieć, iż rok składa się z wiosny, lata, jesieni i zimy).

Kiedy zapadła decyzja, że nagrywacie materiał?

Materiał na EP-kę został zarejestrowany w lutym 2017 roku, w Będzinie, u Adama Romańskiego (Studio AlternatiV). Decyzję o tym, że chcemy nagrać akurat te poszczególne utwory podjęliśmy już pod koniec 2015 roku. Wtedy jednak napotkaliśmy pewne przeszkody, które sprawiły, że nie mogliśmy działać jako zespół na tyle aktywnie, na ile byśmy chcieli. Istotnym problemem był też fakt, iż długo nie mogliśmy znaleźć basisty, który odnalazłby się w folkowych klimatach. Gdy pod koniec 2016 roku Kamil dołączył do zespołu, stwierdziliśmy, że najwyższa pora na to, by wejść do studia i nagrać materiał.

Jak można zdobyć ten album?

Płytę można zamówić, pisząc maila na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., kontaktując się z nami przez naszą stronę na portalu Facebook, a także drogą elektroniczną poprzez Allegro. Będzie również możliwość zakupienia jej bezpośrednio u nas na przyszłych koncertach.

Raczej nie da się was osadzić w jakimś konkretnym gatunku muzycznym, czerpiecie z różnych stylów.

Zdrawica często określana jest jako zespół folk rockowy. Nasza muzyka to odzwierciedlenie tego, co nam w duszy gra. Każdy z nas słucha innej muzyki (od muzyki klasycznej, przez folk, rock, aż po najbardziej agresywne odmiany metalu), czerpie inspiracje z różnych źródeł. Nasze utwory oparte są na rockowych, a nawet rock and rollowych gitarowych riffach, w które wplecione są subtelne melodie grane na klawiszach, a także zróżnicowane partie fletu – momentami przywodzące na myśl tradycyjną muzykę folkową, a miejscami kojarzące się z charakterystycznym „jethrotullowskim” brzmieniem. Całości dopełnia urozmaicona sekcja rytmiczna oraz wyrazisty damski wokal.

Bliska wam jest Mitologia Słowian, ich zwyczajów i wierzeń. Co sprawiło, że akurat tę tematykę chcecie poruszać w swoich utworach?

Tematyka związana z kulturą i wierzeniami Słowian stanowi inspirację w szczególności dla naszej wokalistki, która pisze teksty utworów. Tak naprawdę wszystko zaczęło się w 2010 roku od jej wycieczki na wyspę Wolin, a konkretnie do skansenu, na terenie którego co roku, na początku sierpnia, organizowany jest Festiwal Słowian i Wikingów. Po tej wyprawie sięgnęła po kilka pozycji z literatury związanej z Mitologią Słowian. Trzy lata później zaproponowała zespołowi wspólny wyjazd właśnie na ten festiwal. Rekonstruktorzy przybliżyli nam zwyczaje wczesnośredniowiecznych Słowian.
Inną kwestią, która miała znaczący wpływ na wybór takiej, a nie innej tematyki, są inspiracje muzyczne ze Wschodu – rosyjskie, ukraińskie i białoruskie zespoły pagan metalowe i folk rockowe, których teksty również nawiązują do słowiańskich bóstw i kontemplacji natury.Ciekawa jest nazwa zespołu, która – jak podajecie – nawiązuje do starosłowiańskiego rytuału. Co to za rytuał? I jak on ma się do waszej twórczości?

Przez dłuższy czas poszukiwaliśmy pasującej jednoczłonowej nazwy, która brzmiałaby adekwatnie do poruszanej w tekstach tematyki i nie kojarzyła się z żadnym istniejącym już zespołem. Wspólnie stwierdziliśmy, że nazwa rytuału wznoszenia toastu będzie odpowiednia. Po koncertach sami zresztą wznieśliśmy niejeden toast!

Jak podzieliliście role w zespole? Kto za co jest odpowiedzialny?

Staraliśmy się tak podzielić role, aby każdy mógł robić to, co mu najlepiej wychodzi. I tak – dwie Martyny odpowiedzialne są za kontakt z mediami, udzielanie odpowiedzi na pytania dziennikarzy i promowanie zespołu na portalach społecznościowych. Marcin z kolei, jako osoba obeznana w świecie grafiki, projektuje plakaty i inne wizualizacje. Warto dodać, że jest on autorem opakowania naszej EP-ki (autorką okładki jest Zuzanna Formicka, natomiast Marcin dokonał obróbki graficznej). Magda i Asia trzymają rękę na pulsie w sprawie ustalania prób, a Kamil służy pomocą w kwestiach technicznych, związanych ze sprzętem. Za organizowanie koncertów czy pozostałe jednorazowe zadania odpowiedzialni są właściwie wszyscy. Chwyta się ich ten, kto akurat ma czas i możliwości. W naszej sytuacji, kiedy każdy zajmuje się także pracą lub nauką, taki podział ról funkcjonuje najlepiej.

Jakie macie muzyczne plany na przyszłość? Kiedy można się spodziewać premiery długogrającej płyty?

Na razie chcemy się skupić na promocji pierwszej EP-ki. Cały czas piszemy nowy materiał, który z pewnością w przyszłości nagramy. Trudno jednak określić, kiedy to nastąpi.

Dziękuję za rozmowę.

 

Rozmawiała
Anna Piątkowska-Borek

fot. archiwum zespołu Zdrawica

 

Zespół Zdrawica tworzą:

– Martyna Pilch (wokal)
– Magdalena Kozub (gitara elektryczna)
– Kamil Nych (gitara basowa)
– Marcin Jania (perkusja)
– Martyna Golińska (flet poprzeczny)
– Joanna Piątek (klawisze)

Strona zespołu (link)

Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Myślenicki

Tenczyn. Poważny wypadek na Zakopiance

08 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:11896

Na Zakopiance w Tenczynie o godz. 11.10 doszło do poważnego w skutkach wypadku, gdzie zderzyły...

Głos Krakowski

Dziewczyny z autostrad

07 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:5527

Nie sposób ich nie zauważyć na A4, czy E40, a czasem nawet na lokalnych drogach...

Głos Wadowicki

W Rzykach kosiarka pocięła człowieka na kawałki. Żył?

18 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4120

Do makabrycznego wypadku doszło w ubiegłą sobotę, 9 czerwca br., w czasie prac polowych w przysiółku...

Głos Krakowski

Duda w KFC w Krakowie - czyli kurczak i konstytucja

11 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:3816

W weekend prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką wybrał się do jednego z krakowskich fast...

Głos Limanowski

Tymbark: Wystarczyła jedna nawałnica

11 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:3086

Limanowszczyzna nie raz zmagała się w powodziami. Tym razem groza zawisła nad mieszkańcami Słopnic, Kamienicy...

Głos Mielecki

Mielczanie podnieśli głowy i odrobili lekcje - nikt nie jest w stanie zatrzymać tego rozpędzonego pociągu

22 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:2312

Rozmowa z Piotrem Kozubem, administratorem i założycielem liczącej ponad 19 tysięcy członków grupy na Facebooku...

Głos Wielicki

Nielegalne automaty do gry zabezpieczone w Niepołomicach

14 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:2196

Policjanci z referatu do walki z korupcją i przestępczością gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce...

Głos Podkrakowski

Pożar składowiska w Skawinie!

16 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:2084

Płonęło kolejne składowisko. Tym razem w Skawinie. Na szczęście strażakom udało się opanować sytuację. Trwa...

Głos Oświęcimski

Oświęcim. Policjanci udzielali pomocy pijanej 14-latce leżącej nocą na ulicy

12 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:1786

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu poszukują osób, które udostępniły alkohol 14-letniej mieszkance Gminy...

Głos Żywiecki

Wojciechowska zbiera cięgi. Żywiec Zdrój strzela sobie w kolano?

18 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:1708

Martyna Wojciechowska, znana podróżniczka i dziennikarka została ambasadorką kampanii „Po stronie natury” producenta wody Żywiec...

Głos Wielicki

Wielicka opozycja jednoczy siły

28 maj, 2018 | Wyświetleń:1663

Wielickie struktury Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, PSL SLD i KOD-u mają działać wspólnie na rzecz mieszkańców...

Głos Podkrakowski

Skawina: czerwone kartki dla władz! Mieszkańcy chcą oddychać

23 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:1437

Mieszkańcy mówią: DOŚĆ trucia! DOŚĆ upokarzania! DOŚĆ mentalności #sięniedasię! Chcą w końcu normalnie oddychać. W...