Wybierają spośród 90 mieszkań Wyróżniony

Wybierają spośród 90 mieszkań

Od 30 listopada do 13 grudnia przyszli lokatorzy 90 mieszkań na powstającym w Jaworznie Osiedlu Sfera (II etap), budowanym przez Jaworznickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, wybierają lokale na wynajem.

Klucze do mieszkań lokatorzy odbiorą jesienią przyszłego roku. Inwestycja jest realizowana od czerwca 2017. Zakończenie robót budowlanych planowane jest na wrzesień 2018.

Do wynajęcia jest łącznie 90 mieszkań jedno-, dwu- i trzypokojowych. Dokładnie są to 34 lokale w kategorii M2, 36 w kategorii M3 i 20 w kategorii M4. Kolejność, według której mieszkańcy mogą wybierać, została ustalona podczas publicznego losowania, które odbyło się w poniedziałek 27 listopada, w Urzędzie Miejskim w Jaworznie.

– Najwięcej chętnych było na M4, gdzie liczba chętnych przekroczyła o 50% liczbę lokali. Do losowania zakwalifikowanych zostało 29 wniosków na 20 dostępnych mieszkań – mówi Dawid Domagalski z JTBS. W kategorii M2 złożono 24 wnioski (na 36 mieszkań), a w kategorii M3 – 37 wniosków (na 36 mieszkań). Losowanie odbywało się w każdej kategorii mieszkaniowej.

Po wyborze mieszkania podpisywana będzie umowa partycypacyjna, na podstawie której, by objąć takie mieszkanie klient jest zobowiązany do uiszczenia partycypacji, czyli opłacenia wkładu mieszkaniowego w wysokości 760 zł za 1 m2. Partycypacja jest zwracana po zakończeniu umowy najmu – wystarczy, że lokator zgłosi to w biurze JTBS i poda numer konta, na które ma zostać przelany wkład mieszkaniowy. Tuż przed oddaniem kluczy zawierana jest umowa najmu na czas nieokreślony, na podstawie której wpłacana jest kaucja, będąca dwunastokrotnością miesięcznego czynszu (stawka czynszu wynosi 10,60 zł za 1 m2). Stanowi ona zabezpieczenie na wypadek, gdyby mieszkanie zostało zdewastowane lub zadłużone.

„Pod klucz”

Mieszkania w dniu ich przekazania najemcom są wykończone „pod klucz”. Przyszli lokatorzy mają też możliwość w trakcie budowy wybrać, jak chcą, by mieszkania zostały wykończone. JTBS udostępnia wtedy w swojej siedzibie próbniki paneli podłogowych i płytek, a przyszli mieszkańcy mogą wybrać nie tylko ich wielkość, ale i także kolorystykę. Mogą również zadecydować, czy w kuchni wolą mieć płytę ceramiczną z piekarnikiem do zabudowy czy wolnostojącą.

Kto mógł starać się o mieszkania?

Osoby zainteresowane mieszkaniami na wynajem musiały najpierw złożyć w biurze Jaworznickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego wnioski o przydział „M”. Zasady kwalifikacji wniosków i przydziału mieszkań zostały określone w regulaminie, przyjętym uchwałą Komisji Mieszkaniowej 5 września 2017 roku. Czytamy w nim, że osoby ubiegające się o lokal muszą spełnić kryteria opisane w ustawie z 26 października 1995 o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Kryteria są trzy: mieszkaniowe: (brak prawa do lokalu na terenie miasta Jaworzna – własność, współwłasność, najem lokalu w JTBS), finansowe (zobowiązanie się do wpłacenia partycypacji oraz kaucji zabezpieczającej) i dochodowe (limit miesięcznych dochodów brutto, których nie może przekroczyć gospodarstwo domowe, wynosi: 1 osoba – 5239,96 zł, 2 osoby – 7859,95 zł, 3 osoby – 9765,39 zł, 4 osoby – 11432,65 zł, 5 osób – 13338,09 zł).

Jaworznickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego przyjmowało wnioski od 3 października do 10 listopada 2017. Następnie, 14 listopada Komisja Mieszkaniowa dokonała ich weryfikacji i osoby, które przeszły ją pozytywnie, zostały dopuszczone do losowania. Teraz wybierają mieszkania.

Docelowo ponad 40 budynków

Koszt realizacji drugiego etapu inwestycji to 13,8 mln zł, w tym 7,5 mln zł pochodzi z kredytu preferencyjnego udzielonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego, 3,3 mln zł będą to środki ze wspomnianej partycypacji najemców, 2 mln zł przekazało Miasto Jaworzno, zaś 0,8 mln zł to środki własne Jaworznickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

Na Osiedlu Sfera docelowo powstaną 42 nowe budynki. – Na ten moment mamy rozpoczętą budowę 22 budynków. Plan realizacji całości obejmuje wstępnie okres do 2022 roku. Wszystko będzie jednak zależało od sytuacji na rynku, od tego czy będzie zapotrzebowanie na mieszkania, czy zostanie uruchomiony jeszcze program, dzięki któremu będzie można uzyskać dofinansowanie na realizację zadania – tłumaczy Janusz Łach, Prezesa Zarządu JTBS.

– Na dziś, jak widać, jest duże zainteresowanie. Do końca tego roku trwa jeszcze budowa pierwszego etapu Osiedla Sfera, do użytku mieszkańców oddane zostaną 84 mieszkania „na wynajem” – dodaje Janusz Łach.

 

Anna Piątkowska-Borek

fot. JTBS

Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Bielski

Wypadek w bielskim warsztacie samochodowym. 7-letnia dziewczynka została oskalpowana

04 lipiec, 2018 | Wyświetleń:8442

Wczoraj 3 lipca br.w godzinach popołudniowych, w bielskim warsztacie samochodowym podnośnik hydrauliczny wciągnął włosy 7-latki...

Głos Podhalański

Dwie ofiary śmiertelne na nowotarskiej drodze

29 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4790

28 czerwca br. około godziny 22:30 na DK7 pomiędzy Chyżnem, a Jabłonką, czołowo zderzyły się...

Głos Wadowicki

W Rzykach kosiarka pocięła człowieka na kawałki. Żył?

18 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4509

Do makabrycznego wypadku doszło w ubiegłą sobotę, 9 czerwca br., w czasie prac polowych w przysiółku...

Głos Podhalański

Uciekali przed policją, uderzyli w drzewo i wpadli do rzeki. Trójka nastolatków nie żyje

25 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4317

Do zdarzenia doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek. Młodzi ludzie - 16-latka i dwóje...

Głos Beskidzki

Wypadek w Skawicy. Jedna osoba nie żyje, druga walczy o życie.

14 lipiec, 2018 | Wyświetleń:4082

Jednak osoba zginęła, a druga jest ciężko ranna na skutek wypadku, do którego doszło dziś...

Głos Beskidzki

Antyterroryści zatrzymali na gorącym uczynku 35-latka z Jordanowa. Mężczyzna był w trakcie sprzedaży narkotyków.

17 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2980

Wspólne działania policjantów z wydziału kryminalnego z Dębicy, komendy wojewódzkiej z Rzeszowa i policyjnych antyterrorystów...

Głos Mielecki

Mielczanie podnieśli głowy i odrobili lekcje - nikt nie jest w stanie zatrzymać tego rozpędzonego pociągu

22 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:2925

Rozmowa z Piotrem Kozubem, administratorem i założycielem liczącej ponad 19 tysięcy członków grupy na Facebooku...

Głos Krakowski

Tragiczny wypadek na Kobierzyńskiej. Nie żyje taksówkarz

08 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2306

Dzisiaj koło południa doszło do tragicznego w skutkach wypadku.

Głos Wielicki

Marihuana w lesie. Policjanci znaleźli 6 ukrytych plantacji

11 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2204

Policjanci z wielickiej Komendy wspólnie z funkcjonariuszami wydziału do walki z przestępczością narkotykową Komendy Wojewódzkiej...

Głos Podkrakowski

Ewakuacja w Mogilanach - zagrożenie wybuchem

09 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2156

Przed godziną 9 na terenie Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów w Mogilanach, samochód podczas manewrów uszkodził...

Głos Żywiecki

Wojciechowska zbiera cięgi. Żywiec Zdrój strzela sobie w kolano?

18 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:2051

Martyna Wojciechowska, znana podróżniczka i dziennikarka została ambasadorką kampanii „Po stronie natury” producenta wody Żywiec...

Finanse i Gospodarka

Za wysokie ceny energii elektrycznej i gazu

20 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:1845

Ceny prądu i gazu dla gospodarstw domowych w Polsce należą do najwyższych w UE –...