Wybierają spośród 90 mieszkań Wyróżniony

Wybierają spośród 90 mieszkań

Od 30 listopada do 13 grudnia przyszli lokatorzy 90 mieszkań na powstającym w Jaworznie Osiedlu Sfera (II etap), budowanym przez Jaworznickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, wybierają lokale na wynajem.

Klucze do mieszkań lokatorzy odbiorą jesienią przyszłego roku. Inwestycja jest realizowana od czerwca 2017. Zakończenie robót budowlanych planowane jest na wrzesień 2018.

Do wynajęcia jest łącznie 90 mieszkań jedno-, dwu- i trzypokojowych. Dokładnie są to 34 lokale w kategorii M2, 36 w kategorii M3 i 20 w kategorii M4. Kolejność, według której mieszkańcy mogą wybierać, została ustalona podczas publicznego losowania, które odbyło się w poniedziałek 27 listopada, w Urzędzie Miejskim w Jaworznie.

– Najwięcej chętnych było na M4, gdzie liczba chętnych przekroczyła o 50% liczbę lokali. Do losowania zakwalifikowanych zostało 29 wniosków na 20 dostępnych mieszkań – mówi Dawid Domagalski z JTBS. W kategorii M2 złożono 24 wnioski (na 36 mieszkań), a w kategorii M3 – 37 wniosków (na 36 mieszkań). Losowanie odbywało się w każdej kategorii mieszkaniowej.

Po wyborze mieszkania podpisywana będzie umowa partycypacyjna, na podstawie której, by objąć takie mieszkanie klient jest zobowiązany do uiszczenia partycypacji, czyli opłacenia wkładu mieszkaniowego w wysokości 760 zł za 1 m2. Partycypacja jest zwracana po zakończeniu umowy najmu – wystarczy, że lokator zgłosi to w biurze JTBS i poda numer konta, na które ma zostać przelany wkład mieszkaniowy. Tuż przed oddaniem kluczy zawierana jest umowa najmu na czas nieokreślony, na podstawie której wpłacana jest kaucja, będąca dwunastokrotnością miesięcznego czynszu (stawka czynszu wynosi 10,60 zł za 1 m2). Stanowi ona zabezpieczenie na wypadek, gdyby mieszkanie zostało zdewastowane lub zadłużone.

„Pod klucz”

Mieszkania w dniu ich przekazania najemcom są wykończone „pod klucz”. Przyszli lokatorzy mają też możliwość w trakcie budowy wybrać, jak chcą, by mieszkania zostały wykończone. JTBS udostępnia wtedy w swojej siedzibie próbniki paneli podłogowych i płytek, a przyszli mieszkańcy mogą wybrać nie tylko ich wielkość, ale i także kolorystykę. Mogą również zadecydować, czy w kuchni wolą mieć płytę ceramiczną z piekarnikiem do zabudowy czy wolnostojącą.

Kto mógł starać się o mieszkania?

Osoby zainteresowane mieszkaniami na wynajem musiały najpierw złożyć w biurze Jaworznickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego wnioski o przydział „M”. Zasady kwalifikacji wniosków i przydziału mieszkań zostały określone w regulaminie, przyjętym uchwałą Komisji Mieszkaniowej 5 września 2017 roku. Czytamy w nim, że osoby ubiegające się o lokal muszą spełnić kryteria opisane w ustawie z 26 października 1995 o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Kryteria są trzy: mieszkaniowe: (brak prawa do lokalu na terenie miasta Jaworzna – własność, współwłasność, najem lokalu w JTBS), finansowe (zobowiązanie się do wpłacenia partycypacji oraz kaucji zabezpieczającej) i dochodowe (limit miesięcznych dochodów brutto, których nie może przekroczyć gospodarstwo domowe, wynosi: 1 osoba – 5239,96 zł, 2 osoby – 7859,95 zł, 3 osoby – 9765,39 zł, 4 osoby – 11432,65 zł, 5 osób – 13338,09 zł).

Jaworznickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego przyjmowało wnioski od 3 października do 10 listopada 2017. Następnie, 14 listopada Komisja Mieszkaniowa dokonała ich weryfikacji i osoby, które przeszły ją pozytywnie, zostały dopuszczone do losowania. Teraz wybierają mieszkania.

Docelowo ponad 40 budynków

Koszt realizacji drugiego etapu inwestycji to 13,8 mln zł, w tym 7,5 mln zł pochodzi z kredytu preferencyjnego udzielonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego, 3,3 mln zł będą to środki ze wspomnianej partycypacji najemców, 2 mln zł przekazało Miasto Jaworzno, zaś 0,8 mln zł to środki własne Jaworznickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

Na Osiedlu Sfera docelowo powstaną 42 nowe budynki. – Na ten moment mamy rozpoczętą budowę 22 budynków. Plan realizacji całości obejmuje wstępnie okres do 2022 roku. Wszystko będzie jednak zależało od sytuacji na rynku, od tego czy będzie zapotrzebowanie na mieszkania, czy zostanie uruchomiony jeszcze program, dzięki któremu będzie można uzyskać dofinansowanie na realizację zadania – tłumaczy Janusz Łach, Prezesa Zarządu JTBS.

– Na dziś, jak widać, jest duże zainteresowanie. Do końca tego roku trwa jeszcze budowa pierwszego etapu Osiedla Sfera, do użytku mieszkańców oddane zostaną 84 mieszkania „na wynajem” – dodaje Janusz Łach.

 

Anna Piątkowska-Borek

fot. JTBS

Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Mielecki

Kronospan nie daje za wygraną

07 marzec, 2018 | Wyświetleń:4614

Mielcka policja prowadzi czynności sprawdzające, dotyczące zasłonięcia tablic "Mielec", informujących o wjeździe na teren zabudowany...

Głos Mielecki

Mielec: Prokuratura i Policja bada zarzuty wobec Kronospanu

09 marzec, 2018 | Wyświetleń:3787

Prokuratura Rejonowa w Mielcu odmówiła wszczęcia postępowania z zawiadomienia pełnomocnika formy Kronospan Sp. z o.o...

Turystyka

Wynajmij kampera i przeżyj weekend inny niż wszystkie

22 luty, 2018 | Wyświetleń:1891

Nie trzeba wyjeżdżać daleko, by podróż stała się dla nas zupełnie nowym doświadczeniem. Wystarczy weekendowy...

Kultura

Muzyka przychodzi sama

22 luty, 2018 | Wyświetleń:1684

Sławomir Zapała – czy trzeba go przedstawiać? Teledysk do jego piosenki „Miłość w Zakopanem” ma...

Głos Dębicki

Dębica: Nie żyje ks. Adam Bartkowicz

21 marzec, 2018 | Wyświetleń:1544

Pochodzący z Dębicy ks. Adam Bartkowicz utonął w oceanie w w Dar Es Salaam w...

Głos Bielski

Trudne decyzje – dać szansę czy skrócić cierpienie?

21 marzec, 2018 | Wyświetleń:1199

Wydawałoby się, że niektóre zabiegi, jak chociażby operacja przepukliny u będącej w ciąży sarny, można...

Głos Mielecki

Mielec: Pic czyli "dobra zmiana"

25 marzec, 2018 | Wyświetleń:1168

Dziś o godz. 16 odbędzie się oprotestowana przez Kronospan publiczna rozprawa administracyjna. Mieszkańcy będą mogli...

Głos Mielecki

Kto pomoże oczyścić Mielec? Czy zrobią to sami mieszkańcy?

28 luty, 2018 | Wyświetleń:1148

Na prośbę strony społecznej 8 lutego br. wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zorganizowała spotkanie dotyczące problemów...

Głos Sądecki

Nowy Sącz: Oburzająca opieszałość prokuratury w sprawie znęcania się nad przedszkolakiem

20 marzec, 2018 | Wyświetleń:1147

Dopiero po sześciu miesiącach nowosądecka prokuratura postawiła zarzuty dyrektor jednego z niepublicznych przedszkoli w Nowym...

Głos Mielecki

Mielec: „Na górze” wciąż bez zmian

26 luty, 2018 | Wyświetleń:1052

Prezydent Mielca Daniel Kozdęba nie ma prawa do zasiłku rehabilitacyjnego. Jednak ani wojewoda, ani komisarz...

Głos Sądecki

Nowy Sącz: Mistrzyni w policyjnym mundurze

08 marzec, 2018 | Wyświetleń:961

Ewa Bulanda, policjantka rodem z Krynicy-Zdroju, zdobyła w lutym brązowy medal w kategorii 48 kg...

Głos Powiśla

Smęgorzów: Odszedł Żołnierz Wyklęty

19 marzec, 2018 | Wyświetleń:871

17 marca 2018 r. w wieku 93 lat odszedł do wieczności kpt. Władysław Ryczek –...