sobota, 09 grudzień 2017 23:19

Czy Metropolia zgodzi się na tańsze bilety? Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia ujednoliciła ceny biletów na swoim terenie. Ich koszty są wyższe niż w Jaworznie. Prezydent Paweł Silbert zaproponował rozwiązanie, dzięki któremu mieszkańcy – zarówno Jaworzna, jak i G-ZM – podróżujący codziennie komunikacją pomiędzy różnymi miastami, w ramach całej Aglomeracji, nie wydadzą majątku na przejazdy.

– Z zainteresowaniem obserwuję rozpoczęcie działań w kierunku powołania metropolitarnego zarządu transportu publicznego oraz pojawienie się szansy na jednolitą taryfę biletową wewnątrz Metropolii – napisał 30 listopada Prezydent Miasta Jaworzna Paweł Silbert do Kazimierza Karolczaka, Przewodniczącego Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Jak zauważył, Jaworzno utrzymuje silne związki społeczne i gospodarcze z obszarem metropolitarnym. Około trzech tysięcy mieszkańców Jaworzna pracuje na terenie Metropolii, a jedna trzecia dojazdów do pracy i z powrotem odbywa się komunikacją publiczną. – Łącznie z podróżami do szkół i innych instytucji jaworznicki PKM przewozi codziennie do Sosnowca, Mysłowic i Katowic 2,5 tys. ludzi. Równocześnie pewna część mieszkańców Metropolii dojeżdża do pracy na terenie Jaworzna – podkreślił prezydent Paweł Silbert.

– Zapowiedziane przez Państwa zmiany taryfowe na obszarze działania Metropolii przyjmiemy jako krok w dobrym kierunku. Dostrzegamy jednak konieczność dalszej poprawy systemu transportu publicznego w ramach całej Aglomeracji (a więc na styku Metropolii i także Jaworzna – zwłaszcza iż jaworznicka komunikacja publiczna w zasadzie jako jedyna obsługuje połączenia między Chrzanowem, Jaworznem, a wchodzącymi w skład Metropolii Sosnowcem, Mysłowicami i Katowicami) i dlatego proponujemy wprowadzenie obustronnych ulg dla pasażerów korzystających jednocześnie z komunikacji miejskiej organizowanej przez Gminę Miasta Jaworzna jak i G-ZM – napisał prezydent Jaworzna. Jak zauważył, wprowadzenie takiego rozwiązania zmniejszyłoby koszty podróży osób, które przykładowo po dojechaniu komunikacją jaworznicką do Mysłowic, Katowic czy Sosnowca, zmuszone są kontynuować dalszą podróż komunikacją organizowaną przez Metropolię.

Prezydent Jaworzna zaproponował, by ceny biletów okresowych (30- i 90-dniowych) dla takich właśnie osób kształtowały się na następującym poziomie:

1). Bilet sieciowy 30-dniowy: normalny – 136 zł (w tym 56 zł – bilety Jaworzno, 80 zł – bilety G-ZM), ulgowy – 68 zł (28 zł – Jaworzno, 40 zł – G-ZM). Dla porównania obecnie za bilety bez zniżki podróżni płacą łącznie 226 zł (94 zł – bilety Jaworzno i 132 zł – bilety G-ZM), a za ulgowe 113 zł (47 zł – Jaworzno, 66 zł – G-ZM).

2). Bilet sieciowy 90-dniowy: normalny – 346 zł (140 zł – Jaworzno i 206 zł – G-ZM), ulgowy – 174 zł (70 zł – Jaworzno i 104 zł – G-ZM). Obecnie te bilety kosztują odpowiednio: normalne 576 zł (232 zł – Jaworzno i 344 zł – G-ZM), ulgowe 288 zł (116 zł – Jaworzno i 172 zł – G-ZM).

Co na to Zarząd Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii? Czy zgodzi się na wspólną taryfę biletową? Przekonamy się wkrótce.

 

AB

fot. PKM Jaworzno