wtorek, 09 kwiecień 2019 16:59

Ekstremalna Droga Krzyżowa 2019 - Rejon Kasinka Mała wyrusza już w piątek

Napisane przez Jadwiga Grabowska-Wydra

W tym roku uczestnicy EDK w Kasince Małej mają do wyboru dwie trasy: tradycyjną - św. Józefa do Kalwarii Zebrzydowskiej (42 km; z sumą podejść 1069 m) oraz górską - św. Rodziny do Szczyrzyca (31 km; z sumą podejść 1361 m). Gdzie i kiedy rozpocznie się nocna wędrówka?

EDK rozpocznie się Mszą św. 12 kwietnia 2019 roku o godz. 19:00 w kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Kasince Małej.
Wydawanie materiałów (rozważań, opisu trasy, opasek odblaskowych) bezpośrednio po Mszy św. w kościele.

Jakie są standardy EDK?

Msza święta - zanim uczestnik wyruszy w drogę powinien wziąć udział we Mszy św.
Noc - uczestnik pokonuje swoją drogę krzyżową w nocy.
Trud - opuszczenie swojej strefy komfortu, doświadczenie i przełamywanie swoich ograniczeń.
Milczenie - uczestnik pokonuje swoją drogę krzyżową w milczeniu.
Samotność - oderwanie od świata, skupienie, stworzenie przestrzeni na spotkanie z Bogiem.
Rozważania EDK - wyjście poza swój sposób myślenia, otwartość na inspirację do zmiany.

Dla kogo jest EDK?

EDK to wydarzenie duchowe, a nie tylko religijne. Dotyka duszy i dlatego dotyczy każdego człowieka. Na EDK nie pytamy się, czy ktoś chodzi do kościoła, czy jest religijny, czy nie. To nie jest ważne. Ważne jest nie to kim jesteś, ale to, kim możesz się stać. To wyzwanie dla ludzi, którzy szukają w życiu czegoś więcej — sensu i nowego pomysłu na siebie.
Zniechęcamy osoby, które myślą, że jakoś to będzie. Że jak nie będą miały siły, to ktoś im pomoże. Zniechęcamy ludzi, którzy oceniają innych i uważają siebie za lepszych od nich.
W EDK nie chodzi o sport. To jest droga do spotkania ze swoją duszą. Z Bogiem.
EDK jest świetnym rozważaniem dla ludzi, którzy dużo pracują i trudno im znaleźć czas dla siebie i swojej duszy. Ta kumulacja daje okazję do gruntowanego przemyślenia siebie.

Jak się przygotować?

Motywacji do udziału w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej trzeba szukać we własnej duchowości. Należy jednak pamiętać, iż ciało i duch stanowią jedność, dlatego też osoby, które zdecydują się na udział w EDK powinny się do niej dobrze przygotować (zapoznać z przebiegiem trasy, zadbać o swoją kondycję fizyczną, odpowiedni ubiór, obuwie, spakowanie energetycznego posiłku na drogę itp.). Uczestnictwo w EDK ma charakter indywidualnej, dobrowolnej praktyki religijno-duchowej, a osoby decydujące się na udział robią to na własną odpowiedzialność.
Zapraszamy do udziału w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej z Kasinki Małej. Do wyboru są dwie trasy, które wiodą górskimi, kameralnymi okolicami, gdzie można się wyciszyć, pomodlić i pomedytować, ale też doświadczyć trudu i zmęczenia.
Chętni, którzy chcą wziąć udział w EDK, mogą to zrobić za pomocą strony edk.org.pl

Jadwiga Grabowska-Wydra, lider EDK Rejonu Kasinka Mała

O początkach EDK z Kasinki i sensie nocnej wędrówki przecztytasz w wywiadzie z autorką:

Warto żyć ekstremalnie – EDK z Kasinki Małej