środa, 17 kwiecień 2019 17:34

Mszana Dolna: Uczcili pamięć ofiar katyńskich i katastrofy smoleńskiej

Napisała

7 kwietnia w Mszanie Dolnej odbyły się uroczystości rocznicowe poświęcone ofiarom zbrodni katyńskiej oraz dziewiątej rocznicy katastrofy smoleńskiej. Patronat nad obchodami objęły samorządy Miasta Mszana Dolna, Gminy Mszana Dolna i Gminy Niedźwiedź.

Mszę świętą w intencji żołnierzy, policjantów, strażników granicznych zamordowanych przez sowieckie NKWD w Katyniu, Twerze i Charkowie w 1940 r. oraz ofiar katastrofy smoleńskiej z 2010 r. odprawił proboszcz parafii pod wezwaniem św. Michała Archanioła - ks. Jerzy Raźny. - Wydarzenia z 1940 r. powinny łączyć, a nie dzielić społeczeństwo. Musimy kształtować życie społeczne zgodnie z duchem solidarności i przebaczenia – mówił w homilii.

Uroczysty charakter nabożeństwa podkreślił liczny udział pocztów sztandarowych miejscowych instytucji, oprawa muzyczna zapewniona przez orkiestrę dętą OSP Mszana Dolna, śpiew chóru męskiego im. ks. Hajduka oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej w Łostówce. W Eucharystii udział wziął Poseł na Sejm RP Arkadiusz Mularczyk oraz przedstawiciele miejscowych samorządów.

Po nabożeństwie, przy dźwiękach marszowej muzyki w wykonaniu orkiestry dętej OSP Mszana Dolna, nastąpił uroczysty przemarsz do parku miejskiego im. Rodziny hrabiów Krasińskich pod obelisk katyński i „dęby pamięci”. Przybyłych gości przywitał Zbigniew Jarosz, który jest pomysłodawcą i organizatorem uroczystości od 2013 r. Odśpiewano „Mazurka Dąbrowskiego” i wciągnięto biało - czerwoną flagę na maszt. Sierż. Bogdan Schmidt ze Związku Strzeleckiego „Strzelec” w Mszanie Dolnej odczytał apel poległych. Modlitwie w intencji pomordowanych przewodniczył ks. proboszcz Jerzy Raźny. Następnie głos zabrała Burmistrz Anna Pękała, która mówiła o krzewieniu pamięci oraz świadomości i wydobywaniu dawno zapomnianej prawdy.
Spośród zaproszonych gości głos zabrał Arkadiusz Mularczyk – Poseł na Sejm RP. Mówił o skutkach, jakie spowodowała zbrodnia katyńska dla naszego narodu oraz wspominał wydarzenia z 10 kwietnia 2010r.

- W dniu katastrofy byłem w Katyniu. Informacja była dramatyczna, tym bardziej, że nie wiedziałem dokładnie, kto ostatecznie poleciał tym samolotem. Te chwile będę pamiętać do końca życia. Jednak historia tej katastrofy jeszcze nie jest zamknięta – dodał.

Historyczny aspekt wydarzeń katyńskich z 1940 r. przybliżył Andrzej Malik przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej, przywołując okoliczności masowych mordów dokonywanych przez NKWD.

- Preludium zbrodni katyńskiej był pakt Ribbentrop – Mołotow, podpisany 23 sierpnia 1939 r. Związek Sowiecki zaatakował Polskę 17 września, kiedy upewnił się, że alianci zachodni nie przyjdą jej z pomocą – powiedział Andrzej Malik. List okolicznościowy do uczestników uroczystości wystosowała Posłanka na Sejm RP Barbara Bartuś. Głos zabrali również: Przewodnicząca Rady Powiatu Limanowskiego - Ewa Filipiak oraz Wójt Gminy Niedźwiedź – Rafał Rusnak.

Kolejnym punktem uroczystości było złożenie przez delegacje władz państwowych, samorządowych, instytucji publicznych, oświatowych, stowarzyszeń i rodzin pomordowanych wiązanek kwiatów pod obeliskiem i zapalenie zniczy. W trakcie oddawania czci ofiarom NKWD i ofiarom katastrofy smoleńskiej gimnazjaliści z Raby Niżnej, kierowani przez Katarzynę Wacławik, wykonali utwory muzyczne nawiązujące tematycznie do tragicznych wydarzeń z historii naszego Narodu. Występy młodzieży dostarczyły zgromadzonym pod obeliskiem katyńskim wielu wzruszeń; w niejednym oku zakręciła się łza. Stały się też swoistym dopełnieniem Dnia Pamięci Ofiar Katynia w Mszanie Dolnej w 2019r. Na uwagę zasługuje dobór repertuaru i przejmująca interpretacja.

Na koniec uroczystości Wójt Gminy Mszana Dolna - Bolesław Żaba podziękował wszystkim uczestnikom, którzy przyczynili się, aby ten dzień pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz katastrofy smoleńskiej uczcić w sposób godny i doniosły. Wszyscy uczestnicy uroczystości udali się na wojskową grochówkę.

Paulina Kępa, foto: UG Mszana Dolna

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.