czwartek, 18 kwiecień 2019 17:22

Zagórzańskie grupy na kiermaszach wielkanocnych

Napisane przez Magda Polańska

Przedświąteczne kiermasze cieszą się coraz większą popularnością. Można bowiem na nich kupić ozdoby „z duszą”. Nasi rodacy na szczęście dostrzegli wartość rękodzieła i rezygnują z wszechobecnych azjatyckich stroików na rzecz dekoracji wykonanych samodzielnie lub kupionych u miejscowych twórców ludowych. A tym pomysłów i talentu nie brakuje. Możemy się pochwalić nimi również na naszym terenie.

Rękodzielnicy reprezentujący Koło Gospodyń „Paradne Gosposie” z Kasinki Małej oraz Koło Gospodyń Wiejskich Łętowe wystawili swoje prace podczas I Powiatowego Kiermaszu Wielkanocnego w Limanowej. Koło Tradycji Ludowej z Raby Niżnej i „Zagórzańscy Pasjonaci” Stowarzyszenie Rękodzielników godnie reprezentowało Gminę Mszana Dolna na kiermaszu towarzyszącym Konkursowi Palm Wielkanocnych w Muzeum Orkana w Rabce – Zdroju. Jak na zacne gospodynie przystało – nie zabrakło na ich stoiskach potraw regionalnych i wypieków świątecznych.

Kunszt zagórzańskich twórców doceniła również komisja konkursowa oceniająca prace nadesłane na Powiatowy Konkurs na EKOLOGICZNY STROIK WIELKANOCNY nagradzając trzy przedstawicielki kół gospodyń z terenu Gminy Mszana Dolna w kategorii „Osoby z organizacji pozarządowych, grup senioralnych, stowarzyszeń, (KGW)”. I miejsce przypadło Marii Stożek ze Stowarzyszenia „Paradne Gosposie” z Kasinki Małej, a III - Dorocie Wątrobie z KGW Zagórzanki Kasina Wielka. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała Bożena Kaciczak z KGW Olszówka. Ponadto Tadeusz Kania reprezentujący DPS Raba Niżna otrzymał za swoją pracę I miejsce w kategorii „Osoby objęte pomocą instytucjonalną (DPS, ŚDS, WTZ)”, a Agnieszkę Syrek (również DPS Raba Niżna) wyróżniono w tej kategorii.

Magda Polańska, fot. Powiat Limanowski, Katarzyna Ząbczyńska, Halina Jugowicz