wtorek, 14 maj 2019 11:12

Powiat limanowski: Jubileuszowy OBW otwarty - pogoda dopisała!

Napisała

Ponad 100 uczestników zainaugurowało 1 maja tegoroczną jubileuszową akcję Odkryj Beskid Wyspowy. W maju odbył się 8. Tour Mszana Dolna, VI Rajd Dzieci i Młodzieży "Beskidzkie Wyspy". I zorganizowany po raz pierwszy Dzień Sprzątania Beskidu Wyspowego.

W tegorocznym 8. Tourze Mszana Dolna blisko 34 km trasę wiodącą przez 5 szczytów pokonali prawie wszyscy. „Bardzo fajna okazja na poznanie Beskidu Wyspowego, oraz możliwość posmakowania świetnej atmosfery jaka towarzyszy tej imprezie. Pogoda spisała się na medal, ponieważ po prawie tygodniowych opadach, ten wczorajszy dzień był wręcz wymarzony na taką wędrówkę. Piękne słońce, brak upału spowodowało, że pokonywanie kolejnych kilometrów stało się przyjemnością. Z mojej strony duże ukłony dla organizatorów za super przygotowanie całej imprezy, a dla uczestników gratulacje za pokonanie przygotowanej trasy – relacjonuje wyprawę na Facebooku jednej z uczestników, Tomasz Gawęda, który z setką innych piechurów przeszedł szlaki Lubogoszcz, Śnieżnicę, Ćwilin, Czarny Dział i Wsołową.

3 maja przy kapliczce Św. Ambrożego patrona pszczelarzy po raz 22 spotkali się pszczelarze z Mszany Dolnej, którzy w pasiece Zarabie w Beskidzie Wyspowym obchodzili swoje święto. Mszę Świętą odprawił kapelan pszczelarzy Ks. Tadeusz Bogucki . Nawet pogoda była łaskawa i wbrew prognozie zamiast deszczu wyszło słońce.

7 maja na górze Jaworz odbył się VI Rajd Dzieci i Młodzieży "Beskidzkie Wyspy", w którym w tym roku wzięło udział aż 600 młodych turystów. Pogoda również dopisała, a o wyżywienie zadbali organizatorzy Gmina Limanowa i KGW z Męciny, serwując smaczny kapuśniak i grochówkę oraz ciasta. Za swój trud każdy turysta otrzymał pamiątkowego Rysia i okolicznościową pieczęć. Laureaci konkursu śpiewu i wiedzy o Beskidzie Wyspowym otrzymali atrakcyjne nagrody
Na 15 maja zaplanowano Dzień Sprzątania Beskidu Wyspowego. W organizację wydarzenia włączyło się 17 gmin, biorących udział w akcji i setki wolontariuszy oraz dzieci i młodzież z miejscowych szkół. Wycieczkę na piękne szlaki Beskidy Wyspowego połączą ze zbieraniem śmieci pozostawionych przez turystów. Będzie to też lekcja ekologii, aby zawsze wszystkie przyniesione w góry odpady zabierać ze sobą.

Program Odkryj Beskidy Wyspowy 2019 na czerwiec:

Wycieczki:
2 czerwca 2019 – Urbania Góra – organizator Gmina Tokarnia
9 czerwca 2019 – Lubogoszcz – organizator Miasto Mszana Dolna
16 czerwca 2019 – Śnieżnica – organizator Gmina Mszana Dolna

16 czerwca 2019 – VII Galicyjski Piknik Kolejowy i Bicie Rekordu Świata w śpiewaniu piosenki kolejowej - Stacja Kolejowa w Dobrej –  organizator Gmina Dobra

VII Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Rytmy i Smaki”:

23 czerwca Tokarnia - organizator Gmina Tokarnia
29 czerwca Dobra ( Park przy Urzędzie Gminy) - organizator Gmina Dobra
30 czerwca Żegocina (Plac przy GS) - organizator Gmina Żegocina

Opr. Mg. Inf. i foto: OBW

Zobacz też: 

„Odkryj Beskid Wyspowy” ma 10 lat! Jak to się wszystko zaczęło?

 Dobra: Galicyjski Piknik Kolejowy

 Gm. Mszana Dolna: Odkrywają Beskid Wyspowy i biją rekordy ...

Kolejne spotkanie na górze Łopień

Śnieżnica przywitała turystów piękną pogodą

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.