wtorek, 14 maj 2019 11:37

W niedzielę widowisko: „Bitwa limanowska 1914 – oczami Polaków i Słowaków”

Napisała

W najbliższą niedzielę, 19 maja odbędzie się widowiskowa inscenizacja bitwy, w której zetrze się kilkudziesięciu rekonstruktorów z Polski, Słowacji i Węgier.

Inscenizacja odbędzie się na specjalnie przygotowanym polu bitwy obok Cmentarza Wojskowego nr 368 na Jabłońcu, wyposażonym w okopy, transzeje oraz zabudowania. Swój udział zapowiedziały liczne grupy rekonstrukcji historycznej m.in. GRH Gorlice 1915, 58 Infanterie Regiment, GRH K.U.K Sturmtruppen i Infanterie Regiment 56, Klub Vojenskej Histórie Zapad, 69 Riezański Pułk Piechoty z Lublina, Konna Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Kresy", a także Rosja w Ogniu.

Na polu walki widzowie ujrzą również broń ciężką, używaną przez walczące strony m.in. Minewerfer M14, karabiny maszynowe Maxim oraz Schwarzlose. Inscenizacji będą towarzyszyć efekty pirotechniczne nadające realności widowisku, a także w celach edukacyjnych historyczny komentarz objaśniający. Umożliwi to odbiorcom na „przeżycie” wydarzeń z grudnia 1914 r. i spojrzenie na bitwę z perspektywy jej uczestnika. Będzie to niepowtarzalna okazja na zapoznanie się w atrakcyjnej formie z historią tej ważnej dla losów I wojny światowej batalii, w której najbardziej znanym punktem był bój stoczony przez węgierskich żołnierzy z 9 i 13 pułku huzarów, na położonym pod Limanową wzgórzu Jabłoniec, w trakcie którego poległ pułkownik Othmar Muhr wraz z innymi oficerami, a przebiegające przez pozycję obronną okopy, w czasie krwawej walki wręcz, kilkukrotnie przechodziły z rąk do rąk.

W części oficjalnej majowego programu zostanie otwarte centrum informacji historycznej oraz infrastruktura turystyczna obok Cmentarza Wojskowego nr 368 na wzgórzu Jabłoniec. Punkt zaopatrzony został w zatokę autobusową oraz miejsca postojowe dla 12 samochodów osobowych, wraz z wiatą turystyczną wyposażoną w stoły i ławy oraz ekran multimedialny, w którym każdy zainteresowany będzie mógł zapoznać się z filmem dokumentalnym i najważniejszymi informacje o bitwie limanowskiej. Punkt informacji historycznej na wzgórzu Jabłoniec stanowi uzupełnienie in situ wystawy znajdującej się w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej, zapewniający możliwość obejrzenia pola bitwy wraz z narracją historyczną.

Prohram:

10.30 Część oficjalna na Cmentarzu Wojskowym nr 368:
• Wciągnięcie flag państwowych na maszty i odegranie hymnów państwowych
• Msza święta w intencji ofiar historycznej bitwy
• Apel poległych i zapalenie zniczy na mogiłach żołnierskich
• Warta rekonstruktorów i członków stowarzyszeń
• Uroczyste otwarcie Punktu informacji historycznej z zapleczem dla osób odwiedzających

11.30 Rekonstrukcja pn. Bitwa limanowska 1914 oczami Polaków i Słowaków - na polach obok cmentarza
• Inne atrakcje historyczne i poczęstunek

15.00 Otwarcie stałej ekspozycji w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej:
• Prezentacja interaktywnej wystawy stałej pn. Polsko-słowackie braterstwo broni – bitwa limanowska 1914
• Wykład dr Wacława Szczepanika pn. Skład narodowościowy armii austro-węgierskiej na terenie Galicji w początkowym okresie wojny.

Wstęp wolny!

Na imprezę zapraszają Burmistrz Miasta Limanowa, Dyrektor Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej oraz Dyrektor Muzeum w Kieżmarku.

Program uroczystości jest przygotowany w ramach mikroprojektu „Polsko-słowackie braterstwo broni – Bitwa Limanowska 1914” współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Związku Euroregion „Tatry” w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.

Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Wojewody Małopolskiego Piotra Ćwika.

Inf. UM Limanowa, foto: Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.