Limanowa, Dobra, Kasinka Mała, Laskowa, Mszana Dolna, Mszana Górna, Podłopień, Tymbark

W Glisnem modlili się o pokój na świecie Wyróżniony

W Glisnem modlili się o pokój na świecie

Podobnie jak tysiące innych wiernych, którzy w ostatnią sobotę odmówili modlitwę różańcową na terenie całej Polski - na Rysach i Giewoncie, nad morzem, płynąc Dunajcem, a nawet w powietrzu! „Różaniec do granic” to największe wydarzenie religijne od czasów Światowych Dni Młodzieży.

320 kościoły stacyjne na terenie 22 diecezji na obrzeżach Polski, 7 granic oraz milion osób, które modliły się o pokój dla ojczyzny i całego świata – tak w pigułce wyglądała akcja „Różaniec do granic”, zorganizowana przez fundację Solo Dios Basta, która odbyła się w sobotę, 7 października.

Uczestnicy zgromadzili się w kościołach o godz. 10.30, tam wysłuchali konferencji, uczestniczyli w mszy św. o godz. 11.00 i adoracji Najświętszego Sakramentu. Następnie przeszli lub przejechali do wyznaczonych stref modlitwy – było ich około czterech tysięcy – w których o godz. 14.00 rozpoczęła się modlitwa różańcowa.

Nieprzypadkowa data

7 października z pewnością nie jest datą przypadkową. Organizatorzy wykazali przynajmniej kilka powodów, dla których akcja modlitewna została zorganizowana właśnie wtedy.
Wielka modlitwa zaplanowana jest na 07.10.2017, w Święto Matki Bożej Różańcowej (ustanowione po wielkiej bitwie pod Lepanto, gdzie flota chrześcijańska pokonała wielokrotnie większą flotę muzułmańską ratując tym samym Europę przed islamizacją),
w I Sobotę Miesiąca (gdy odprawiane jest Nabożeństwo do Niepokalanego Serca Matki Bożej, o które prosiła w Fatimie, jako ratunek dla świata), w roku 140. rocznicy objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie (jedyne uznane, polskie objawienia maryjne, Matka Boża prosiła tam o pokutę i codzienny różaniec), w 100. rocznicę Objawień Fatimskich (wielkie, ciągle aktualne objawienia, w których Matka Boża przekazuje duchowy program dla całego świata),w przededniu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości (Wolność jest nam dana i zadana, tylko w Bogu i tylko z Maryją jesteśmy prawdziwie wolni, niepodlegli) – czytamy na stronie internetowej wydarzenia.

Przez rozpoczęciem akcji, organizatorzy tłumaczyli także, dlaczego w pierwszą sobotę października udadzą się na granice Polski i będą modlić się na różańcu. – Przez tę bezprecedensową modlitwę różańcową, chcemy okazać wierność i posłuszeństwo Maryi, która niestrudzenie wzywa nas do odmawiania różańca. Chcemy też przepraszać i wynagradzać, za wszelkie bluźnierstwa, zniewagi przeciw Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny. Pragniemy błagać przez wstawiennictwo Matki Bożej o ratunek dla Polski i świata – podali.

Uczestnicy „Różańca do granic”, z którymi udało się nam porozmawiać, podkreślali natomiast, że zdecydowali się wziąć udział w akcji , ponieważ chcieli pomodlić się o pokój na świecie. - Długo nie zastanawialiśmy się, czy wyruszyć na granicę naszego kraju i wspólnie z jego innymi mieszkańcami odmówić różaniec za przyszłe losy świata. Nie ukrywamy, że jesteśmy mocno zaniepokojeni, tym co dzieje się teraz w Europie i poza jej granicami, zwłaszcza nawarstwiającymi się konfliktami na arenie międzynarodowej – tłumaczył dwudziestopięcioletni Dominik, który w ramach akcji, udał się ze swoją dziewczyną na Babią Górę.

Powiat limanowski a „Różaniec do granic”

Mieszkańcy z powiatu limanowskiego, a konkretniej z Glisnego, również włączyli się do ogólnopolskiej inicjatywy „Różańca do Granic”. Modlili się podczas procesji różańcowej przy swoim kościele.
– 7 października, we wspomnienie Matki Bożej Różańcowej, wierni zgromadzili się w kościele na Mszy św. której przewodniczył rektor kościoła.
Ten dzień jest wyjątkowy w naszej Ojczyźnie ze względu na dzisiejszą modlitwę różańcową, która odbywa się przy granicach naszego kraju. Nigdy czegoś takiego nie było, żeby tysiące ludzi wspólnie odmawiali różaniec blisko miejsc, z którymi Polska posiada granice, a więc z Rosją, Białorusią, Ukrainą, Słowacją, Czechami i Niemcami – powiedział ks. Sawulski, dodając, że gdziekolwiek człowiek się modli przekracza wszelkie granice na lądzie, morzu, rzekach, pustyni, lasach… bo modlitwy nie można zatrzymać na granicy.
Wspomniał także o prośbie Maryi skierowanej przez pastuszków do całego świata, by codziennie odmawiać różaniec w intencji pokoju, o nawrócenie oraz wynagrodzenie Niepokalanemu Sercu Maryi.
Różaniec jest drogą życia Jezusa od poczęcia do śmierci, aż do zmartwychwstania. I w tej drodze uczestniczy jego Matka Maryja. My również pragniemy podążać tą drogą, rozważając tajemnice radosne. Łączymy się z naszymi braćmi i siostrami w wierze, otaczając naszą modlitwą cały Kościół święty, naszą Ojczyznę i rodziny. Zawierzamy Maryi siebie samych, naszą wioskę i cały świat – podkreślił na początku procesji, podczas której członkinie Róży Krystyny Górni niosły figurę Mari Fatimskiej, a schola prowadziła rozważania i różaniec. Ostatnią tajemnicę wszyscy odmówili na placu przy kościele trzymając się za ręce – czytamy na facebookowej stronie Rektoratu p.w NSPJ w Glisnem.

Rektor podkreślił, że odpowiadając na wezwanie Maryi, mieszkańcy błagali w różnych intencjach. Na zakończenie powierzył on w modlitwie i opiece Maryi wioskę i wszystkie rodziny.

W kościele za ołtarzem umieszczone zostały, wykonane przez dzieci różańce. Jak podaje strona Rektoratu, niemal wszystkie dzieci ze Szkoły Podstawowej odpowiedziały na pomysł katechetki Elżbiety Banach, by w kończącym się jubileuszu 100-lecia objawień w Fatimie zrobić różaniec według własnego pomysłu.

Modlili się na Giewoncie, nad morzem i w … powietrzu

Niektórzy uczestnicy wydarzenia, modlili się w naprawdę nietypowych i pięknych miejscach. Na północy, ludzie odmawiali różaniec na plażach oraz na morzu - organizatorzy poinformowali, że na Zatokę Pucką wypłynęli kutrami rybacy z Jastarni, na Łynę w okolicy Sępopola grupa kajakarzy, a wierni z archidiecezji warmińskiej udali się na granicę na katamaranach. Na południu Polski, uczestnicy modlili się na górskich szczytach m.in. na Rysach i na Giewoncie. Młodzież z diecezji krakowskiej planowała modlitewne wejście na Babią Górę i odmówienie różańca wspólnie ze Słowakami. W Diecezji Tarnowskiej "Różaniec Do Granic" odmawiany był na łodziach flisackich płynących przełomem Dunajca - tratwy wyruszyły z przystani przy Trzech Koronach w Sromowcach Niżnych.

We wspólnej modlitwie wzięły udział
także międzynarodowe porty lotnicze: Lotnisko Chopina w Warszawie, Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy, Port Lotniczy Poznań-Ławica, Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach oraz mniejsze lotniska w Szczytnie, Wrocławiu, Ożarowicach, Jasionce i w Łodzi, na terenie których modlitwa różańcowa była prowadzona w kaplicach przez miejscowych kapelanów, a także sami piloci, między innymi Piotr Loranc i jego kolega Jerzy Woźnick, którzy w czasie lotu odmawiali w łączności z innymi uczestnikami modlitwy cztery części różańca.

Do różańca przyłączyli się także osoby, mieszkające poza granicami Polski, jak również żołnierze stacjonujący w bazie lotniczej w Bagram w Afganistanie.km
foto: Justyna Lach, archiwum Rektoratu p.w NSPJ w Glisnem

Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Bielski

Wypadek w bielskim warsztacie samochodowym. 7-letnia dziewczynka została oskalpowana

04 lipiec, 2018 | Wyświetleń:8365

Wczoraj 3 lipca br.w godzinach popołudniowych, w bielskim warsztacie samochodowym podnośnik hydrauliczny wciągnął włosy 7-latki...

Głos Podhalański

Dwie ofiary śmiertelne na nowotarskiej drodze

29 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4774

28 czerwca br. około godziny 22:30 na DK7 pomiędzy Chyżnem, a Jabłonką, czołowo zderzyły się...

Głos Wadowicki

W Rzykach kosiarka pocięła człowieka na kawałki. Żył?

18 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4492

Do makabrycznego wypadku doszło w ubiegłą sobotę, 9 czerwca br., w czasie prac polowych w przysiółku...

Głos Podhalański

Uciekali przed policją, uderzyli w drzewo i wpadli do rzeki. Trójka nastolatków nie żyje

25 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4308

Do zdarzenia doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek. Młodzi ludzie - 16-latka i dwóje...

Głos Beskidzki

Wypadek w Skawicy. Jedna osoba nie żyje, druga walczy o życie.

14 lipiec, 2018 | Wyświetleń:3973

Jednak osoba zginęła, a druga jest ciężko ranna na skutek wypadku, do którego doszło dziś...

Głos Mielecki

Mielczanie podnieśli głowy i odrobili lekcje - nikt nie jest w stanie zatrzymać tego rozpędzonego pociągu

22 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:2915

Rozmowa z Piotrem Kozubem, administratorem i założycielem liczącej ponad 19 tysięcy członków grupy na Facebooku...

Głos Krakowski

Tragiczny wypadek na Kobierzyńskiej. Nie żyje taksówkarz

08 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2265

Dzisiaj koło południa doszło do tragicznego w skutkach wypadku.

Głos Wielicki

Marihuana w lesie. Policjanci znaleźli 6 ukrytych plantacji

11 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2181

Policjanci z wielickiej Komendy wspólnie z funkcjonariuszami wydziału do walki z przestępczością narkotykową Komendy Wojewódzkiej...

Głos Podkrakowski

Ewakuacja w Mogilanach - zagrożenie wybuchem

09 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2145

Przed godziną 9 na terenie Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów w Mogilanach, samochód podczas manewrów uszkodził...

Głos Żywiecki

Wojciechowska zbiera cięgi. Żywiec Zdrój strzela sobie w kolano?

18 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:2011

Martyna Wojciechowska, znana podróżniczka i dziennikarka została ambasadorką kampanii „Po stronie natury” producenta wody Żywiec...

Finanse i Gospodarka

Za wysokie ceny energii elektrycznej i gazu

20 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:1767

Ceny prądu i gazu dla gospodarstw domowych w Polsce należą do najwyższych w UE –...

Głos Oświęcimski

Grojec. Wypadek karetki pogotowia - są ranni

07 lipiec, 2018 | Wyświetleń:1751

5 lipca br. o godzinie 19.50 w Grojcu na ulicy Beskidzkiej doszło do wypadku drogowego.