piątek, 14 czerwiec 2019 16:55

Dziesiąta a jednak wyjątkowa, czyli Lubogoszcz 2019

Napisała

9 czerwca w ramach akcji Odkryj Beskid Wyspowy 900 turystów spotkało się po raz dziesiąty na Lubogoszczy.

Organizatorem wyprawy było Miasto Mszana Dolna, a na szczycie wędrowców powitała Anna Pękała - Burmistrz Miasta Mszana Dolna.

Uczestnicy wędrówki na szczycie Lubogoszczy wzięli udział we mszy św., którą przy krzyżu wędrowca odprawił ks. Jerzy Raźny, proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej, który odprawia mszę w czasie wyprawy już od 8 lat. Oprawę muzyczną przygotowała Kapela Zagórzańska pod kierownictwem Bronisława Kaczora.

Honorowym gościem spotkania był znany himalaista Jacek Berbeka, który gratulował turystom zamiłowania do wędrówek po beskidzkich szlakach. Ponieważ była to już dziesiąta wyprawa na ten szczyt w ramach świętującej w tym roku jubileusz akcji Odkryj Beskid Wyspowy, nie obeszło się bez wspomnień.

Podsumowano też tradycyjne konkursy. Najmłodszym uczestnikiem wyprawy był 7-miesięczny Błażej Kowal, którego na szczyt wniósł w nosidełku tata. Najstarszym turystą był 92-letni Julian Kasprzyk z Mszany Dolnej. Z najdalszego zakątka Polski na Lubogoszcz przybyła Agnieszka Mazurkiewicz z Gdyni, a z najdalszego zakątka świata - Józef Prędki, turysta z irlandzkiego Dublina.

W Konkursie Wiedzy O Beskidzie Wyspowym i Organizatorach: I miejsce zdobyła Magdalena Palacz, z Lipowego, II miejsce - Julia Kowal z Tenczyna, a III - Iwona Janas z Laskowej.

Za Rodzinne Odkrywanie nagrodę otrzymała Rodzina Młynarczyków ze Słopnic, najmilszą uczestniczką wybrano Marię Grzędę z Kasinki Małej, a najmilszym uczestnikiem - Zdzisława Tracza z Krakowa.

Nagrody wyróżnionym wręczali: Anna Pękała- Burmistrz Miasta Mszana Dolna, Janusz Matoga- Przewodniczący Rady Miasta Mszana Dolna, Agnieszka Sasal- Radna Rady Miasta Mszana Dolna oraz Zdzisław Tracz-Dyrektora Krakowskiego Szkolnego Ośrodka Sportowego, Maria Grzęda- Kierownik BS-W Lubogoszcz.

W drugiej części spotkania w Bazie na Lubogoszczy zagrał dla wszystkich zespół Forte z Wysokiego.

Wyprawę na Lubogoszcz poprowadziła przewodniczka Karolina Bąk. Koordynacją zajmowała się Agnieszka Józefiak, a pomocą przy organizacji spotkania służyli: Adam Chrustek z Koła Pszczelarzy w Mszanie Dolnej, Stanisław Frączek, Stanisław Cygal i Wiesław Krzysztof Popiołek z OSP Mszana Dolna.

Inf. i foto: OBW opr. Marzena Gitler

 

 

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.