wtorek, 18 czerwiec 2019 11:30

Kłodne: Tragiczna rocznica niemieckiego barbarzyństwa

Napisała

10 czerwca w Kłodnem uczczono pamięć ofiar okupacji niemieckiej w Kłodnem. Uroczystości były powiązane z odsłonięciem odnowionego pomnika upamiętniającego tę okrutna zbrodnię.

12 stycznia 1944 r. do Męciny dwoma samochodami gestapowcy przywieźli ok. 28 więźniów. „Byli słabi, słaniali się na nogach i osuwali na ziemię. Nie mieli butów i pozbawieni byli odzieży. Gestapowcy popędzali ich i bili kolbami karabinów – tak opisują wydarzenia sprzed 75 lat mieszkańcy, naoczni świadkowie okrutnej zbrodni. Część więźniów gestapowcy powiesili na przydrożnych słupach, cześć zabito strzałami w tył głowy. Egzekucja miała miejsce na granicy dwóch wiosek sąsiadujących ze sobą Męciny i Kłodnego. W 2015 roku zakończyło się śledztwo, które miało wyjaśnić nazwiska ofiar, okoliczności zbrodni i tożsamość sprawców tej i innych nazistowskich zbrodni w Beskidach, które prowadził Wojciech Pardyak, prokurator pionu śledczego krakowskiego oddziału IPN, w oparciu o zeznania świadków, a także materiały, które otrzymał z Niemiec. Jednym z naocznych zbrodni w Kłodnem świadków był Fryderyk Poręba z Chomranic.

Ofiary zbrodni w Kłodnem zostały pochowane w miejscu egzekucji następnego dnia, a 26 stycznia 1944 r. ukazało się obwieszczenie, z treści którego wynikało, że część osób zostało straconych w odwecie za zamordowanie miejscowego gońca Mieczysława Cyrkla.

Warto przypomnieć też kolejną zbrodnię, jaka została ujawniona w śledztwie IPN - mord popełniony we wsi Kamienica w święto Bożego Ciała 8 czerwca 1944 r. Funkcjonariusze Gestapo z Nowego Sącza w brutalny sposób zamordowali pięciu mieszkańców wsi, w tym: Marię Kuziel, Jana Kuliga, Józefa Farona i Wojciecha Zasadnego.

O pamięć ofiar zbrodni w Kłodnem jest sołtys tej wsi Władysław Lachor, który za wszelką cenę dociekał nazwisk ofiar rozstrzelanych. Z jego inicjatywy co roku upamiętnia się ofiary pod pomnikiem, na którym umieszczono listę nazwisk zamordowanych. W obchody tradycyjnie też włączają się uczniowie i grono pedagogiczne miejscowej Szkoły Podstawowej.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji zamordowanych, której przewodniczył ks. Adam Cieśla. Następnie uczestnicy wydarzenia wśród których znaleźli się Wójt Gminy Limanowa Jan Skrzekut, Przewodniczący Rady Gminy Limanowa Stanisław Młyński, Dyrektor Gminnego Zespołu Obsługi Szkół Edyta Król, Radna Sejmiku Województwa Małopolskiego Urszula Nowogórska, Członek Zarządu Powiatu Limanowskiego Wojciech Włodarczyk, Poseł na Sejm RP Wiesław Janczyk oraz Kierownik Wydziału Kultury i Promocji Wojciech Korabik udali się do budynku szkoły, by obejrzeć przygotowaną przez uczniów miejscowej szkoły uroczystą akademię.

Po części artystycznej, głos zabrał Władysław Lachor oraz zaproszeni goście, którzy w swoich wystąpieniach podkreślali jak ważne jest pielęgnowanie pamięci o tych wydarzeniach i ich ofiarach. Zwieńczeniem uroczystości było złożenie pod odnowionym pomnikiem kwiatów i zniczy.

Organizatorzy składają podziękowania dla wszystkich uczestników wydarzenia: samorządowców, rodzin zamordowanych, jak również całej społeczności Kłodnego. Szczególne podziękowani kierują do pani Małgorzaty Piotrowskiej za umożliwienie dojazdu do pomnika, firmie Kambudex Michał Wójcik z Kłodnego za tak staranne wykonanie kompleksowej renowacji, sołtysowi Kłodnego i jednocześnie radnemu Gminy Limanowa Władysławowi Lachorowi za upór i konsekwencję w staraniach o odnowienie pomnika i odnalezienie nazwisk Ofiar, ks. Adamowi Cieśla za piękne słowa podczas mszy świętej oraz Romanowi Ciesielczykowi - dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Kłodnem za organizację uroczystości w szkole. Słowa uznania i podziękowania kierują również dla pani Marii Wrony i Małgorzaty Karabin oraz wspaniałej młodzieży szkolnej za przygotowanie pięknej, pełnej wzruszeń akademii.

inf. i foto: UG Limanowa opr. mg

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.