czwartek, 25 lipiec 2019 15:12

Kasinka M.: Echo Gór na Bałkanach

Napisane przez Klaudia Gawronek

Orkiestra Dęta „Echo Gór” z Kasinki Małej odbyła podróż, której celem było jedno z najpopularniejszych bałkańskich państw – Bułgaria. Kraj ten zauroczył muzyków orkiestry od pierwszej chwili i ujął swoim wyjątkowym klimatem.

Pierwszym z punktów programu bałkańskiej podróży Zagórzan był Nessebar - jedno z najstarszych miast na świecie, gdzie orkiestranci spacerując uliczkami mogli nacieszyć oczy mnogością barw i odcieni, charakterystycznych dla aury miasta. Zwiedzając ruiny zabytkowej Cerkwi Świętej Zofii muzycy poznali zwyczaje kultury prawosławnej i historię jej rozwoju. Po obejrzeniu Starej Metropolii orkiestra dała przed zgromadzonym tłumem koncert pieśni i marszów.

Był to przedsmak tego, co można było usłyszeć kolejnego dnia w Warnie, gdzie członkowie „Echa Gór” koncertowali podczas dwudziestej piątej edycji Balkan Folk Fest. Jest to festiwal odbywający się corocznie w Warnie, na który zjeżdżają się orkiestry i zespoły z całego świata; różnorodność wszystkich prezentacji jest zatem ogromna. Także i górale z Kasinki Małej zademonstrowali swój program w strojach zagórzańskich, co spotkało się z wielkim aplauzem publiczności. Wśród licznych widzów znaleźli się też rodacy, którzy podchodzili po koncercie i gratulowali wysokiego poziomu prezentacji zagórzańskiej orkiestry. Niewątpliwym zaszczytem były słowa uznania z ust konsul RP, Lidii Pietrzyk.

Usatysfakcjonowani udanym występem w Warnie muzycy udali się do wykutego w skale klasztoru w Aładży. Nie obyło się i tam bez nut zagórzańskich, co wydaje się być znakiem rozpoznawczym orkiestry „Echo Gór”, która wyjeżdżając poza Polskę zawsze jest wierna swoim wartościom i reprezentuje je dumnie, gdzie tylko jest to możliwe.

Ostatnim i bardzo zasłużonym punktem programu był odpoczynek na plaży Słonecznego Brzegu, największego kurortu na wybrzeżu Morza Czarnego. Starsi mogli zaznać relaksu wylegując się w słońcu na leżakach, a młodzi szaleli w wodzie. Było to świetną odskocznią od codziennych zajęć, a wypoczęci muzycy z uśmiechem na ustach wspominają te błogie chwile.

Dziewięciodniowa wycieczka okazała się być nie tylko czasem wypoczynku i przysłowiowego „ładowania akumulatorów”, ale także sposobnością do poszerzenia horyzontów oraz zyskania nowych perspektyw i kontaktów. Orkiestranci już teraz deklarują, że do tego miejsca z całą pewnością jeszcze wrócą. W ich pamięci Bułgaria zawsze będzie złota i zachwycająca; pełna bałkańskiego klimatu.

Wyjazd członków Orkiestry Dętej „Echo Gór” z Kasinki Małej w podróż na Bułgarię możliwy był dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Gminy Mszana Dolna uzyskanemu w drodze konkursu ofert na realizację zadania publicznego z zakresu ochrony i upowszechniania kultury w 2019r.

Klaudia Gawronek