5 DAN w Limanowej Wyróżniony

12 grudnia jeden z limanowskich „czarnych pasów” wskoczył „na wyższy poziom”. Tytuł „Shihan” podczas egzaminu mistrzowskiego w Japonii uzyskał sensei Zbigniew Goliński.

Zbigniew Goliński trenuje i propaguje Kyokushin Karate w Limanowej od początków lat 80-tych ubiegłego wieku. Wraz z bratem Edwardem Golińskim po wielu trudach w 1997 roku oficjalnie rozpoczęli własną drogę Kyokushin, zakładając Limanowski Klub Kyokushin Karate.
Podczas Międzynarodowego Seminarium Kyokushin Karate w japońskim Kobe, które odbyło się od 6 do 12 grudnia, przeszedł pomyślnie egzamin na wyższe stopnie mistrzowskie oraz nominację na Branch Chief w organizacji International Karate Organization Nakamura. Zdobycie stopnia 5 dan, tytułu „Shihan” oraz miano Branch Chief upoważnia go między innymi do reprezentowania IKO Nakamura w Polsce, a także do egzaminowania na stopnie mistrzowskie do 3 dan i komisyjnie do 4 dan.
W czasie pobytu w Kobe wraz z wszystkimi uczestnikami z różnych zakątków świata sensei Goliński wziął udział w kilkunastu sesjach treningowych oraz seminarium sędziowskim, podczas którego zdobył uprawnienia do sędziowania zawodów o randze międzynarodowej. Jednym z punktów tego „międzynarodowego tygodnia” w Kobe była pierwsza edycja IKO International Friendship Karate Championships. W zawodach wzięło udział ponad 1000 zawodników. Jednym z sędziów zawodów był sensei Goliński.
Warto przypomnieć, że Zbigniew Goliński ma wiele tytułów i medali zdobytych na turniejach, mistrzostwach ogólnokrajowych, a także Mistrzostw Europy, jednak do najcenniejszych zdobyczy należą dwukrotne brązowe medale Mistrzostw Świata Karate Kyokushin (2007 i 2008) w kategorii wagowej do 80 kg. Bracia Golińscy wytrenowali wiele pokoleń limanowskich wojowników. Sami toczyli boje na matach, potem ich wychowankowie próbowali swoich sił w międzynarodowych zmaganiach reprezentując biało-czerwone barwy. Obecnie w limanowskim klubie trenuje ponad 120 osób. Najmłodszy trenujący dopiero co skończył 5 lat, natomiast najstarsi, najwytrwalsi zbliżają się do „emerytury”, ale nie tej sportowej. Klub posiada 8 czarnych pasów.
Inf i foto: www.karate.limanowa.pl

Marzena Gitler

Marzena Gitler

Etykiety
Aktualizacja: piątek, 12 styczeń 2018 16:06
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

Pozostałe artykuły

  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA