Z uśmiechem przez życie Wyróżniony

Mieszkanka Limanowej, a pracująca na co dzień w Szpitalu im. St. Żeromskiego w Krakowie Monika Wójcik zdobyła tytuł „Położnej na medal” w ogólnopolskim plebiscycie. Położna z Limanowej pokonała 427 konkurentek z całej Polski.

Monika Wójcik pasję do zawodu ma w genach. Jej prababcia była akuszerką i uczestniczyła w domowych porodach góralek z Limanowej. Położną jest też jej ciotka, Emilia Bulanda, emerytowana oddziałowa ze szpitala w Limanowej. Zanim Monika wybrała ten zawód, chodziła do gimnazjum nr 3, a potem do limanowskiego liceum „Orkana”. Początkowo myślała o zawodzie nauczyciela biologii, ale wybrała położnictwo. Skończyła studia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Od 2009 roku pracuje na oddziale noworodkowym w Szpitalu im. St. Żeromskiego w Krakowie. Uczestniczy w kursach dokształcających, szkoleniach i warsztatach. Obecnie jest w trakcie specjalizacji neonatologicznej. Kocha góry, jest członkiem Tatrzańskiego Klubu Górskiego Vertical w Zakopanem.
Do udziału w konkursie zgłosiła ją jedna z mam, której w porodzie uczestniczyła. „Wspaniała położna z pasją! Mająca w sobie skromność i pracowitość a zwłaszcza empatię, której teraz tak mało wokół. Niezwykle pomocna, mająca wiedzę i doświadczenie. Wspaniale zajmująca się dziećmi po porodzie, także w momencie problemów wspiera rodzica. Polecam Monikę z całego serca!” - napisała w rekomendacji na stronie konkursu. W tegorocznej edycji konkursu, która zakończyła się 31 grudnia, na Monikę Wójcik oddano 1366 głosów. W głosowaniu, które rozpoczęło się od 1 kwietnia, mogły wziąć udział pacjentki i ich najbliżsi. Położna z Limanowej pokonała 427 konkurentek z całej Polski.
Prowadzona od 2014 roku kampania „Położna na medal” ma na celu przybliżanie roli, jaką położne odgrywają dzisiaj w opiece okołoporodowej. Organizatorzy chcą pokazywać, że położna to nie tylko troskliwość i opiekuńczość, ale także coraz wyższe kompetencje medyczne i związana z nimi odpowiedzialność. W ramach projektu promują wśród kobiet w ciąży możliwość korzystania z bezpłatnych wizyt położnych, przygotowujących do porodu. Celem kampanii jest również promocja nowoczesnych standardów opieki okołoporodowej, zgodnych zarówno z przyjętymi przez środowisko położnicze i medyczne wymaganiami, jak i oczekiwaniami pacjentów. Częścią kampanii jest ogólnopolski plebiscyt w którym wybierane są 3 najlepsze położne w kraju, a także najlepsze położne w poszczególnych województwach.
Położna to najpiękniejszy i najtrudniejszy zawód pod Słońcem. Można cieszyć się z nowo narodzonego dziecka wraz z rodzicami, ale też wraz z nimi przeżywa się stres, tym większy, że większa odpowiedzialność. Zdarzają się też sytuacje trudne, wobec których medycyna jest bezradna. - Nie da się zamknąć za sobą drzwi do szpitala. - podsumowuje Monika Wójcik - Trudne sytuacje wynosi się ze sobą do domu. Jednak wielkim wsparciem są moi najbliżsi, którzy rozumieją moją trudną pracę. Życiowe motto limanowskiej „położnej na medal” to: „Z uśmiechem przez życie”. - Bo nawet z trudnych doświadczeń może wyniknąć coś dobrego – dodaje pani Monika. - Zawód położnej daje olbrzymią satysfakcję, kiedy się widzi, że mamy wpływ na to, co dzieje się z mamą i jej dzieckiem.
Laureatka prócz honorowego tytułu otrzyma nagrodę rzeczową wartości 10 tys. zł. Najważniejsze jednak jest to, że limanowianka stała się wzorem i inspiracją dla innych. A przyznane jej wyróżnienie jest wyrazem wdzięczności ze strony mam, które nigdy jej nie zapomną.
Marzena Gitler, foto: www.poloznanamedal2017.pl

Marzena Gitler

Marzena Gitler

Aktualizacja: środa, 17 styczeń 2018 10:45
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Skomentuj

Pozostałe artykuły

  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA