Limanowa, Dobra, Kasinka Mała, Laskowa, Mszana Dolna, Mszana Górna, Podłopień, Tymbark

Reklama-Budzow-lekarz

Limanowa: Alkoholowe zakazy teraz w rękach samorządów Wyróżniony

Limanowa: Alkoholowe zakazy teraz w rękach samorządów

Od 1 lutego weszła w życie nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, która zwiększa kompetencje samorządów do decydowania o tym w ilu punktach, na jakich zasadach i w jakich godzinach można na ich terenie być sprzedawany alkohol. Gminy moją możliwość wprowadzenia zakazu sprzedaży alkoholu w godz. od 22 do 6 rano. Jednak ten pomysł budzi wiele kontrowersji.

Wprowadzenie w życie tego typu ustawy w roku wyborczym stawia radnych w nieciekawej sytuacji. Jeśli ktoś opowie się przeciwko ograniczeniom, zostanie okrzyknięty przyjacielem pijaków i oskarżany o przymykanie oczu na patologię. A potem mu się jeszcze zarzuci rozpijanie młodzieży. A jeśli, nie daj Boże, w okolicy dojdzie do wypadku spowodowanego nocą przez nietrzeźwego kierowcę – na niego zrzucana będzie odpowiedzialność za bierną postawę.

Z drugiej strony samorządowiec, który będzie za zakazem nocnej sprzedaży trunków też może podpaść i stracić w sondażach. Młodzi ludzie z natury są przeciwko wszelkim zakazom. Starsi pamiętają, że podobny zakaz w latach 80-tych nie ograniczył spożycia alkoholu, za to doprowadził do powszechnego wykwitu melin, gdzie można było nie tylko kupić pędzony domowym sposobem bimber ale i wypić go „w miłym towarzystwie” na miejscu. Bywało, że z takich melin alkoholik nie wychodził przez kilka dni. Były one niezwykle uciążliwe dla otoczenia i sąsiadów, którzy najczęściej w nocy bywali budzeni omyłkowo przez kolejnych klientów którzy przyszli bo butelkę.

Czy teraz też grozi nam powrót do czasów „prohibicji”. Czy zakaz jest potrzebny? Czy poprawi bezpieczeństwo i rozwiąże również uciążliwych dla mieszkańców osiedlowych sklepików 24h z napojami wyskokowymi i piwem, na których sprzedawca oddzielony jest dla bezpieczeństwa kratą od klientów?

Taka dyskusja z pewnością odbędzie się w Limanowej. Zapytaliśmy więc co na to radni.
- Jest to do rozważenia. Nie jest to zły pomysł. - odpowiedział Janusz Kądziołka. - Godziny jednak są do ustalenia przez radę. Zapytany o to, jak wprowadzenie zakazu wpłynie na bezpieczeństwo i czy nie przeniesie się tylko niepożądanych sytuacji w pobliżu sklepów z alkoholem w inne miejsca, gdzie ktoś będzie sprzedawał go nielegalnie, stwierdził, że nie widzi takiego problemu i zakaz w wielu punktach miasta poprawi bezpieczeństwo. - Idealnego rozwiązania nie ma. - dodał. - Może nie powinien to być zakaz całkowity od 22 do 6, ale jestem za ograniczeniem sprzedaży w godzinach nocnych ale nie już od godziny 22. Powinna to rozważyć rada. Uważam że cała ustawa jest dobra, bo daje możliwość zadecydowania nam o tej kwestii – podsumował. Warto przypomnieć, że Janusz Kądziołka jako jedyny w limanowskim miejskim samorządzie należy do Prawa i Sprawiedliwości, więc jego opinie są zbliżone do stanowiska sejmowej większości.

- To dodatkowe i nie potrzebne zadanie dla samorządów, a ci, którzy chcą się napić i tak znajdą miejsce, gdzie można będzie kupić alkohol. Nic dobrego nie wyniknie z zakazu – stwierdził radny Wojciech Struzik z PO. - Jestem za ograniczeniem ilości punktów sprzedających alkohol, ale nie za całkowitym zakazem sprzedaży alkoholu po godz. 22. - podkreślił.

- Trudno określić, czy wprowadzenie zakazu wpłynie na poprawę bezpieczeństwa – powiedział radny Mieczysław Sukiennik, emerytowany policjant, który wiele lat przepracował w wydziale kryminalnym. - Najwięcej zdarzeń związanych z alkoholem jest w dni wolne, soboty, niedziele i święta, jednak w mojej ocenie w Limanowej widać tendencję zniżkową. To też efekt bardzo dobrej pracy naszej policji. W jego opinii dużo do zrobienia jest w sposobie sprzedaży napojów wyskokowych. - Należałoby uszczelnić i poprawić sposób sprzedaży alkoholu i wyeliminować tych, którzy będąc pełnoletni kupują go dla młodzieży, oraz sprzedawców, którzy sprzedają go nietrzeźwym. Jaki wpływ może mieć wprowadzenie zakazu nocnej sprzedaży alkoholu w Limanowej? Tu Michał Sukiennik widzi same minusy. - Samorząd żyje ze sprzedaży alkoholu. Z pieniędzy uzyskanych z koncesji remontujemy drogi, robimy inwestycje. Jeśli wprowadzimy zakaz będą pojawiać się nielegalne meliny, tak jak w latach 90-tych. Ten, kto chce kupić alkohol, zawsze znajdzie miejsce. Wprowadzenie zakazu nic nie da. Im więcej zakazów tym gorzej. Uważam, że w Limanowej nie jest za dużo punktów, jest ich mniej niż gdzie indziej i tak powinno pozostać.

Marzena Gitler

Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Gorlicki

Utonęli w studni. Tragiczna historia dwóch braci

24 lipiec, 2018 | Wyświetleń:32034

12 lipca we wsi Bystra w powiecie gorlickim dwóch braci wpadło do reperowanej studni. Mimo...

Głos Krakowski

Tragiczny wypadek na A4

27 lipiec, 2018 | Wyświetleń:12495

Dzisiaj tj. 27 lipca br. około godziny 3.30 na autostradzie A4 samochód jadący „pod prąd”...

Głos Krakowski

Kraków. Zaginął Marcin Zagórski. Widziany był w okolicy Rynku.

25 lipiec, 2018 | Wyświetleń:12028

Wczoraj, 24 lipca zaginął Marcin Zagórski. Mężczyzna widziany był ostatnio na rynku w Krakowie. UWAGA:...

Głos Myślenicki

107 dni, 3500 km – pieszo z Krakowa do Santiago de Compostela

14 sierpień, 2018 | Wyświetleń:7979

"Bo życie trzeba przeżyć..." – Bartłomiej Chęć z Krzczonowa dotarł do Santiago de Compostela w Hiszpanii...

Głos Krakowski

Marcin Zagórski odnalazł się. Rodzina dziękuje za pomoc

26 lipiec, 2018 | Wyświetleń:6868

Policja, regionalne i ogólnopolskie media oraz tysiące internautów włączyło się w poszukiwania Marcina Zagórskiego, znanego...

Głos Wadowicki

Pożary w Atenach. Wśród ofiar mieszkańcy Wadowic

24 lipiec, 2018 | Wyświetleń:5519

Jak informuje RMF FM wśród ofiar tragicznych pożarów w Grecji jest dwoje Polaków. Najprawdopodobniej to...

Głos Tarnowski

Trwa pożar szpitala w Tarnowie [AKTUALIZACJA]

02 sierpień, 2018 | Wyświetleń:4761

Dzisiaj tj. 2 sierpnia kilka minut po 14 w Szpitalu Wojewódzkim im. Św. Łukasza wybuchł...

Głos Brzeski

Fala zatruć w brzeskim szpitalu. Nie tylko pacjenci...

02 sierpień, 2018 | Wyświetleń:3963

Jak ujawniono wczorajszego dnia oraz w nocy z środy na czwartek w Brzeskim szpitalu doszło...

Głos Oświęcimski

Śmiertelny wypadek w parku rozrywki w Zatorze

17 sierpień, 2018 | Wyświetleń:3635

Tragiczny wypadek w parku rozrywki Energylandia w Zatorze. Nie żyje mężczyzna z obsługi.

Głos Tarnowski

53-latek znaleziony w płytkim potoku. Samobójstwo?

08 sierpień, 2018 | Wyświetleń:3287

Dziś tj. 8 sierpnia nad ranem w Olszynach (powiat tarnowski) znaleziono w potoku zwłoki mężczyzny.

Głos Mielecki

Mielec: Wybuch i pożar w zakładzie Kronospan - AKTUALIZACJA

09 sierpień, 2018 | Wyświetleń:3180

Dziś tj. 8 sierpnia nad ranem doszło do pożaru instalacji w zakładzie Kronospan Mielec. Na...

Głos Podkrakowski

„Japonka” odzyska dawny blask

30 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2764

W Krzeszowicach rozpoczął się remont drewnianej willi „Japonka”. Pracy jest sporo...