Limanowa, Dobra, Kasinka Mała, Laskowa, Mszana Dolna, Mszana Górna, Podłopień, Tymbark

Miesiąc dla zdrowia w Kasince Małej Wyróżniony

Miesiąc dla zdrowia w Kasince Małej

W Zespole Placówek Oświatowych w Kasince Małej trwa akcja „Miesiąc dla zdrowia” prowadzona przez Dorotę Borowiec i Agnieszkę Dorczak, której celem jest edukacja dzieci i młodzieży w zakresie pierwszej pomocy, profilaktyki przedwypadkowej i zdrowotnej.

Jednym z zadań podjętych w ramach akcji jest edukacja uczniów klas I-VI w zakresie prawidłowej higieny jamy ustnej. Szkoła została zgłoszona do programu profilaktycznego „Dziel się Uśmiechem” realizowanego przez Polski Czerwony Krzyż wraz z partnerami merytorycznymi. Dzieci zostały członkami Klubu Wiewiórka PCK. Wolontariuszki z naszej szkoły – Emilia Drabik, Weronika Nawara, Natalia Michalak, Kamila Chałon, Kinga Piwowarska i Maria Krzysztofiak – w ramach tego programu przygotowały i przeprowadziły zajęcia, których celem było przekazanie wiedzy na temat zębów, ich funkcji, higieny jamy ustnej, zasad mycia zębów, zwrócenie uwagi na potrzebę dbania o zęby od najmłodszych lat, wprowadzenie do regularnego przestrzegania zasad czterech kroków dbania o zęby. Lekcje cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony dzieci, które aktywnie uczestniczyły w dyskusjach, trafnie odpowiadały na pytania, z zapałem rozwiązywały zadania. W przyswojeniu nowych wiadomości pomogły im przygotowane przez gimnazjalistki pomoce: prezentacja multimedialna, własnoręcznie wykonany model szczęki, krzyżówka, plansze, obrazki i akcesoria do higieny jamy ustnej. Na zakończenie zajęć uczniowie otrzymali książeczki PCK zawierające ćwiczenia, gry, quizy. Ci, którzy z największą starannością je wypełnili, zostali nagrodzeni drobnymi upominkami.

Lekcje te były również wspaniałym przeżyciem dla nas – młodych wolontariuszek. Dzięki nim stałyśmy się bogatsze o kolejne doświadczenia. Chociaż przez chwilę mogłyśmy się wcielić w rolę nauczyciela. To niesamowite uczucie…świadomość, że swoją wiedzą możemy się podzielić z innymi. Kto wie...? Może któraś z nas zostanie kiedyś nauczycielką? – podkreślają gimnazjalistki.
Ważnym aspektem zajęć było również oswojenie dzieci z wizytą w gabinecie dentystycznym, zapoznanie z pracą stomatologa oraz wykonywanymi przez niego zabiegami, uświadomienie konieczności regularnych kontroli u dentysty. Pokazany został związek między codzienną dietą a zdrowiem zębów i jamy ustnej. Jako podsumowanie tej części programu dzieci przygotowały plakaty z wycinków kolorowych gazet na tematy „Dieta, by mieć zdrowe zęby” i „Przyjaciele próchnicy”. Plakaty zostały wyeksponowane na korytarzu.

Aby propagować zdrowe odżywianie, dwukrotnie w szkole zorganizowano kiermasz zdrowej żywności. Sprzedaż zdrowych potraw, tj. kolorowych kanapek na ciemnym pieczywie, warzywnych przekąsek, ciasta marchewkowego, sałatki owocowej, sałatki warzywnej czy owocowych koktajli, cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczniów i nauczycieli.

Kolejnym przedsięwzięciem było zorganizowanie spotkania z instruktorem pierwszej pomocy. W szkole goszczono kierownika Ośrodka Szkoleniowo - Rehabilitacyjnego PCK w Mszanie Dolnej, a zarazem instruktora pierwszej pomocy – pana Witolda Trepę. W szkoleniu uczestniczyli uczniowie kl. VII oraz oddziałów gimnazjalnych. Młodzież nauczyła się, jak udzielać pierwszej pomocy przed przybyciem wykwalifikowanych służb medycznych, zaczynając od prawidłowego wezwania pomocy przez telefon, po najprostsze czynności przy osobie poszkodowanej. Obserwowali, jak należy przeprowadzać resuscytację krążeniowo-oddechową, czy ułożyć nieprzytomnego w pozycji bocznej bezpiecznej; młodzież ćwiczyła również nabyte w ramach zajęć umiejętności. Instruktor zaprezentował wszystkim w jaki sposób korzystać z defibrylatora. Dzięki takiej lekcji uczniowie nauczyli się wielu ważnych rzeczy, które w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia.

Kasinczańscy uczniowie wzięli również udział w Olimpiadzie Promocji Zdrowia i Zdrowego Stylu Życia organizowanej przez PCK. Konkurs składa się z etapu szkolnego, rejonowego, okręgowego i centralnego. Na każdym etapie uczestnicy muszą rozwiązać test dotyczący prawidłowego odżywiania, pierwszej pomocy, ekologii oraz promocji zdrowego stylu życia. Najlepsi uczestnicy etapu szkolnego w dalszych etapach dodatkowo muszą zaprezentować swoje umiejętności, przeprowadzając akcje sportowe i prozdrowotne w swoich środowiskach lokalnych, a w finale przystąpić do egzaminu z pierwszej pomocy. Przed wychowankami ZPO Kasinka Mała etap okręgowy.

Na zakończenie akcji „Miesiąc dla zdrowia” zorganizowane zostaną dla uczniów zajęcia zumby w szkole oraz spotkanie z dietetyczką, która wygłosi prelekcję na temat zasad zdrowego odżywiania.


Dorota Borowiec

Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Myślenicki

Tenczyn. Poważny wypadek na Zakopiance

08 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:11825

Na Zakopiance w Tenczynie o godz. 11.10 doszło do poważnego w skutkach wypadku, gdzie zderzyły...

Głos Krakowski

Dziewczyny z autostrad

07 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:5402

Nie sposób ich nie zauważyć na A4, czy E40, a czasem nawet na lokalnych drogach...

Głos Wadowicki

W Rzykach kosiarka pocięła człowieka na kawałki. Żył?

18 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4075

Do makabrycznego wypadku doszło w ubiegłą sobotę, 9 czerwca br., w czasie prac polowych w przysiółku...

Głos Krakowski

Duda w KFC w Krakowie - czyli kurczak i konstytucja

11 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:3644

W weekend prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką wybrał się do jednego z krakowskich fast...

Głos Limanowski

Tymbark: Wystarczyła jedna nawałnica

11 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:3039

Limanowszczyzna nie raz zmagała się w powodziami. Tym razem groza zawisła nad mieszkańcami Słopnic, Kamienicy...

Głos Wielicki

Nielegalne automaty do gry zabezpieczone w Niepołomicach

14 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:2150

Policjanci z referatu do walki z korupcją i przestępczością gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce...

Głos Krakowski

„Przykro mi, że osoby mające dzieci dzięki in vitro musiały tego słuchać”

22 maj, 2018 | Wyświetleń:2100

In vitro przepadło w krakowskiej radzie miasta. Gorycz rodziców, którzy liczyli na pomoc ratusza jest...

Głos Podkrakowski

Pożar składowiska w Skawinie!

16 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:2032

Płonęło kolejne składowisko. Tym razem w Skawinie. Na szczęście strażakom udało się opanować sytuację. Trwa...

Głos Chrzanowski

Ciągle żyłam w strachu, że Niemcy mogą po mnie przyjść

24 maj, 2018 | Wyświetleń:2010

– Wiedziałam, że chodzi o mnie. Szybko schowałam maszynę do mielenia w wiórach, zaniosłam mąkę...

Głos Oświęcimski

Oświęcim. Policjanci udzielali pomocy pijanej 14-latce leżącej nocą na ulicy

12 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:1723

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu poszukują osób, które udostępniły alkohol 14-letniej mieszkance Gminy...

Głos Żywiecki

Wojciechowska zbiera cięgi. Żywiec Zdrój strzela sobie w kolano?

18 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:1621

Martyna Wojciechowska, znana podróżniczka i dziennikarka została ambasadorką kampanii „Po stronie natury” producenta wody Żywiec...

Głos Wielicki

Wielicka opozycja jednoczy siły

28 maj, 2018 | Wyświetleń:1509

Wielickie struktury Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, PSL SLD i KOD-u mają działać wspólnie na rzecz mieszkańców...