środa, 11 lipiec 2018 13:37

Gm. Mszana Dolna: Odkrywają Beskid Wyspowy i biją rekordy

Napisała

Rekordy frekwencji bije akcja Odkryj Beskid Wyspowy 2018. Tłumy turystów weszły 17 czerwca na Śnieżnicę (1006 m.). Organizatorem wyprawy była Gmina Mszana Dolna, Forum Gmin Beskidu Wyspowego, Fundacja Rozwoju Regionu Rabka i Województwo Małopolskie.

Na szczycie Śnieżnicy powitały wędrowców: Katarzyna Szybiak – Zastępca Wójta Gminy Mszana Dolna, przewodnicząca rady gminy Aleksandra Kania oraz Czesław Szynalik z Forum Gmin Beskidu Wyspowego. Na wszystkich czekała kiełbaska z grilla, a na potwierdzenie „zaliczenia” kolejnej beskidzkiej wyspy otrzymali okolicznościową przypinkę.

Tradycją wypraw w ramach akcji OBW są stałe konkursy. Najmłodszym zdobywcą Śnieżnicy okazał się jedenastomiesięczny Marcel z Mszany Dolnej, najstarszym zaś Piotr z Tokarni (79 lat). Elżbieta, która na Śnieżnicę przyjechała z Warszawy, była turystką z najdalszego zakątka Polski, a Stanisława z Chicago – z najdalszego zakątka świata. Rodzinnie Śnieżną Górę odkrywali państwo Pazdurowie ze Skrzydlnej. Najlepiej w konkursie wiedzy o Beskidzie Wyspowym wypadli mieszkańcy Mszany Dolnej: Stanisław (I miejsce) i Feliks (II miejsce). Nagroda za III miejsce trafiła do Krzysztofa z Włosania. „Najmilszą” wybrano Monikę z Wieliczki, a „najmilszym” Ignacego z Tokarni. Laureaci konkursów otrzymali z rąk Katarzyny Szybiak i Aleksandry Kani nagrody ufundowane przez Gminę Mszana Dolna.

Niedzielną mszę świętą dla wszystkich „odkrywców” Śnieżnicy odprawił ksiądz ks. Jan Zając – Kapelan Młodzieżowego Ośrodka Rekolekcyjnego zlokalizowanego pod szczytem góry. Oprawę muzyczną Eucharystii zapewniła Orkiestra Dęta „Echo Zagórzan” z Kasiny Wielkiej.

Spotkanie zakończono wykonaniem wspólnej fotografii.

Tegoroczny sezon rozpoczęła wyprawa na Urbanią Górę. Turyści na ten niewielki, bo liczący sobie 674 m.p.m wierzchołek wędrowali szlakiem przydrożnych figur i kapliczek, większość których wykonał rzeźbiarz Józef Wrona.

Natomiast 10 czerwca zdobywano Lubogoszcz i świętowano jubileusz Bazy Szkoleniowo- Wypoczynkowa „Lubogoszcz” w Kasince Małej. W wyprawie wzięło blisko 800 piechurów, którzy wędrowali szlakami zielonym z Mszany Dolnej, czarnym z Kasinki Małej i czerwonym z Kasiny Wielkiej w ramach OBW 2018.

Po mszy świętej na szczycie Lubogoszczy odbyły się występy zespołów regionalnych, konkursy i zabawy organizowane przez Krakowski Szkolny Ośrodek Sportowy. Uczestnicy mogli również skorzystać z atrakcji m.in. ścianki wspinaczkowej, jazdy na tyrolce, a także mogli obejrzeć prezentacje multimedialną prezentującą działalność Bazy Szkoleniowo- Wypoczynkowej. Z okazji jubileuszu kierownik Bazy Marii Grzęda otrzymała z rąk starosty limanowskiego i przedstawicieli Zarządu i Rady Powiatu Limanowskiego pamiątkową rzeźbę i list gratulacyjny z najlepszymi życzeniami.

Inf. Powiat Limanowski, foto: http://www.odkryjbeskidwyspowy.pl/

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.