czwartek, 19 lipiec 2018 08:15

Limanowszczyzna tonie. Zamknięte drogi, odcięte domy, ewakuacje.

Napisała

Od wczoraj trwa kryzysowa sytuacja w powiecie limanowskim. Intensywne opady deszczu doprowadziły do odcięcia kilku miejscowości. Straty są znaczne, na szczęście nikt nie zginął. 

W związku z przekroczeniem ostrzegawczego poziomu wód na terenie Powiatu, od godz. 17.00 dnia 18 lipca br. do odwołania, Starosta Limanowski wprowadził stan pogotowia przeciwpowodziowego na terenie powiatu limanowskiego dla Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Limanowej oraz powiatowych służb i straży.

Ogłoszenie pogotowia oznacza gotowość służb i instytucji odpowiedzialnych za ochronę ludności oraz przeciwdziałanie skutkom powodzi. Starosta Limanowski jako Szef Zarządzania Kryzysowego jest zobowiązany do monitorowania sytuacji na zagrożonych terenach oraz dokonania przeglądu procedur, sprzętu i materiałów przeciwpowodziowych - informuje Staroswo Powiatowe w Limanowej.

W nocy na terenie powiatu starosta Jana Puchała, Komendant Powiatowy PSP w Limanowej Wojciech Frączek oraz powiatowa służba zarządzania kryzysowego objechali najbardziej poszkodowane i zagrożone miejsca Limanowszczyzny. 

18 lipca o  godzinie 21 odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego i po dokonaniu oceny sytuacji o godzinie 21.30 Starosta Limanowski Zarządzeniem wprowadził Alarm Przeciwpowodziowy na terenie Powiatu Limanowskiego.

Do godz. 21.00 18 lipca odnotowano 122 zdarzenia przy których pracowało 65 zastępów straży. Najwięcej zdarzeń odnotowano w Gminie Kamienica, Gminie Limanowa w miejscowości Pasierbiec i przy stacji uzdatniania wody w Łososinie Górnej, Koszarach, oraz w Tymbarku i Słopnicach.

Powódź nie dotarła do Limanowej. – W centrum Limanowej jest normalnie. Gdzieś po okolicach, nawet tych nie najbliższych są te powodzie. W Limanowej nic się nie dzieje i niczego nie zalało – poinformował mieszkaniec.

Zamknięte zostały drogi:

• Droga wojewódzka 968 Mszana Dolna-Zabrzeż –w miejscowości Lubomierz (podmyta droga zsunęła się wprost do rzeki), miejscowość Szczawa rumowisko na jezdni, miejscowość Kamienica (podmyty most os. Kamienica Dolna)

• droga powiatowa Piekiełko – Łososina Górna w pobliżu stacji uzdatniania wody - ul. Starodworska- wylała rzeka

• droga Podłopienia przez Zawadkę do Wilkowiska

• częściowo przyblokowana droga powiatowa Młynne – Ujanowice w miejscowości Młynne -na zakręcie wylała rzeka Łososinka, w Kamionce Małej - zalana droga

• uszkodzony most w miejscowości Szczawa dojazd do osiedla Białe (8 gospodarstw bez dojazdu)

• uszkodzony most na drodze powiatowej w miejscowości Zasadne (brak dojazdu do miejscowości Zasadne)

• uszkodzony most na drodze gminnej w miejscowości Podłopień

• nieprzejezdna droga powiatowa w Koszarach

• nieprzejezdna droga gminna Szczawa

 

Konieczna była ewakuacja osób:

• w miejscowości Piekiełko dwie rodziny, 8 osób w tym czworo dzieci (jedna przebywa w szkole w miejscowości Piekiełko pozostałe zapewniły sobie nocleg u rodzin)

• miejscowości Koszary starsza kobieta (przebywa obecnie w sąsiednim budynku)

• miejscowość Lososina Górna (ewakuowana dziewczynka 12 lat)

• miejscowość Szczawa DW 968 – 6 osób ewakuowanych z samochodów osobowych, które utknęły na drodze, trafiły do remizy OSP Szczawa, następnie ewakuowani odjechali do miejsca zamieszkania

19 lipca o godz. 02.00 odbyła się odprawa sytuacyjna pod kierownictwem Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Stanisława Nowaka, w której udział wzięli starosta Jan Puchała, Komendant Powiatowy PSP mł. bryg. Wojciech Frączek, Zastępca Komendanta Powiatowego PSP bryg. Tomasz Pawlik oraz przedstawiciele Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Limanowej.

W trakcie odprawy Komendant Powiatowy PSP w Limanowej zapoznał uczestników z prowadzonymi działaniami, podając m. in. liczby sił i środków zaangażowanych. W 144 zdarzeniach uczestniczyło 162 zastępy w tym 864 ratowników. Jednostki dysponowane: Krajowego Systemu Ratowniczo-Gasniczego 23/26 oraz Ochotniczych Straży Pożarnych spoza KSRG 21/29.

Komendant Powiatowy mł. bryg. Wojciech Frączek podkreślił wysokie zaangażowanie pracowników Powiatowego Zarządu Dróg w Limanowej oraz Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzowego wykonujących zadania podczas ogłoszonego pogotowia przeciwpowodziowego na terenie powiatu limanowskiego. Po wysłuchaniu meldunku nadbryg. Nowak podziękował za profesjonalny przebieg akcji ratowniczych realizowanych przez funkcjonariuszy PSP w Limanowej.Wysoki poziom przygotowania PSP, OSP, Policji oraz bardzo dobrą współpracę członków PCZK z służbami zaangażowanymi w zabezpieczenie i usuwanie skutków intensywnych opadów deszczu, szczególnie z przedstawicielami władz gmin i miast powiatu limanowskiego docenił też starosta limanowski.

W powiecie limanowskim wszystkie służby nadal są w pełnej gotowości i pracują w terenie. Odciętych od świata jest 80 domów. Część miejscowości nie ma wody, po zalaniu ujęcia wody w Łososina Górna w pobliżu stacji uzdatniania wody - ul. Starodworska

- Na terenie powiatu limanowskiego 71 zabudowań mieszkalnych w gminie Kamienica (m. Szczawa i Zasadne) jest odciętych ze względu na uszkodzenia dróg - informuje Urząd Wojewódzki w Krakowie. 

 

inf. i foto: OSP Limanowa, limanowa.in opr mg i ab 

 

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.