piątek, 05 październik 2018 16:36

Uczniowie z Mordarki i Kaniny na Małopolskiej Nocy Naukowców 2018

Napisała

28 września uczniowie z klas piątych ze Szkoły Podstawowej w Mordarce oraz z klasy siódmej ze Szkoły Podstawowej w Kaninie wybrali się z opiekunami do Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu na Małopolską Noc Naukowców. Już po raz szósty uczniowie uczestniczyli w pokazach, eksperymentach, spotkaniach z naukowcami i konkursach.

Na początku uczniowie wzięli udział w widowiskowym pokazie związanym z ciekłym azotem. Każdy z uczestników mógł zobaczyć, jak ekstremalnie niskie temperatury wpływają na otoczenie, jak zmieniają właściwości fizycznych przedmiotów np. gumowej rurki czy balonów. Uczniowie byli zachwyceni, gdy kapusta i róża były rozbijane jak szkło.

Kolejnym punktem programu był udział w zajęciach pt. „Chemia a środowisko”. Uczniowie dowiedzieli się, jak rozpoznać rodzaje i jakość różnych rodzajów wody, co jest istotne w ocenie jej dalszego wykorzystania. Podczas pokazów wykorzystany został wielofunkcyjny analizator z elektrodami, a także testy do szybkiego oznaczania wybranych wskaźników. Podczas Nocy Naukowców uczniowie wzięli udział także w konkursie matematycznym dla uczniów klas czwartych i piątych szkoły podstawowej zajmując II i III miejsca. Dużą atrakcją okazał się żyroskopowy symulator dla kierujących. Kto chciał, mógł przekonać się na własnej skórze, jak reaguje ciało podczas dachowania samochodu. Uczestnicy wyprawy odwiedzili również laboratorium, gdzie z wielkim zaciekawieniem obejrzeli pokaz programowalnych robotów.

Podczas Małopolskiej Nocy Naukowców uczniowie mogli się przyjrzeć pracy naukowców z bliska, każdy mógł znaleźć dla siebie coś interesującego. Uczestnicy wyprawy otrzymali także drobne upominki: baloniki z helem, odblaski, słodkie krówki i lody. Do domu wszyscy wracali w znakomitych nastrojach, z nadzieją na wyjazd na kolejną Noc Naukowców za rok.

Organizatorami wyjazdu były: Małgorzata Dunikowska, Katarzyna Strug, Małgorzata Warzecha.

Info/foto: UG Limanowa

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.