Miechów, Charasznica, Słomniki, Wolbrom

 

 

 

Głos Miechowski

Głos Miechowski (58)

Pocałuj i jedź!

151 miejsc postojowych, przystanek komunikacji zbiorowej, stacja rowerowa i specjalne miejsce dla kierowców podwożących samochodami osoby przesiadające się na pociąg - przy miechowskim dworcu kolejowym powstanie parking P&R. Na tym nie kończy się lista komunikacyjnych zmian w gminie.

Ostatnio Gmina Miechów dostała duże dofinansowanie na budowę parkingów Park&Ride na trasie Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej w Miechowie, a także Kamieńczycach – Jaksicach i Pstroszycach – Dziadówkach. Pieniądze pochodzące z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, przyznane gminie przez Zarząd Województwa Małopolskiego, mają przede wszystkim pomóc w udrożnieniu systemu komunikacji. Co będzie to oznaczało w praktyce?

Park&Ride w Miechowie

W 2019 roku mieszkańcy Miechowa będą mieli do dyspozycji 151 miejsc postojowych, w tym: dla osób niepełnosprawnych, rodziców z dziećmi, TAXI, autobusów/busów oraz przystanek komunikacji zbiorowej, jak również jeden obiekt Bike&Ride z dwunastoma stanowiskami postojowymi. Ponadto przed dworcem, przewidziano utworzenie specjalnego miejsca parkingowego w systemie Kiss&Ride – stworzonego z myślą o kierowcach podwożących samochodami osoby przesiadające się do transportu zbiorowego oraz umożliwiającego szybkie i bezpieczne pozostawienie lub zabranie osoby spod dworca.

– Parkingi będą bezpłatne, ale tylko i wyłącznie dla użytkowników komunikacji zbiorowej. Będzie to poddawane kontroli pracowników Urzędu Gminy lub innych wyznaczonych osób – podaje Urząd Gminy i Miasta w Miechowie.

Całkowita wartość projektu wyniesie 2 989 187,79 zł, natomiast jego większą część pokryją środki europejskie, wchodzące w skład dofinansowania w wysokości 2 368 259,61 zł. Jego założenia praktycznie nie różnią się od tych, zawartych w koncepcji projektowej i programie funkcjonalno-użytkowym obsługi transportowej dworca kolejowego w Miechowie z 2014 roku, które przewidywały utworzenie 133 miejsc postojowych dla samochodów osobowych oraz 10 miejsc dla pojazdów osób niepełnosprawnych, jak również miejsca postojowego Kiss&Ride.

„Nasze władze robią wszystko, żeby Miechów stał się noclegownią”

Pomysł utworzenia w Miechowie parkingu P&R podoba się miechowianom.
Paweł, młody mieszkaniec miasta, który codziennie dojeżdża do Krakowa, nie ukrywa radości i podkreśla, że długo czekał na przydworcowy parking z prawdziwego zdarzenia. – Budowa P&R-u pozwoli większej ilości mieszkańców, na wygodny i tani dojazd do Krakowa szybkim pociągiem. Do tej pory parkowanie odbywało się trochę „na dziko”, bo w okolicach dworca nie ma porządnego parkingu z kostki, czy z asfaltu. Samochody stały niezabezpieczone w błocie, przez co jadąc na cały dzień do Krakowa odczuwało się dyskomfort psychiczny. Dodatkowo wysokie krawężniki uniemożliwiały samochodom z niskim zawieszeniem wjazd na „parking” – tłumaczy.
– Jestem na tak. Wszystko, co służy wszelkiemu rozwojowi naszego miasta, jest przeze mnie postrzegane bardzo pozytywnie – komentuje Alex, kolejny miechowianin, który zwraca uwagę na jeszcze inny aspekt sprawy. – Zauważyłem, że nasze władze robią wszystko, żeby Miechów stał się noclegownią. Rusza budowa dwóch, ważnych dróg - S7 i północnej obwodnicy miasta – które połączą Kraków z Warszawą i to praktycznie przez Miechów. W związku z tym, samorządowcy mogliby zainwestować więcej pieniędzy w rozwój przedsiębiorstw, czy firm i wprowadzić dużych inwestorów do miasta. Wtedy miechowianie nie musieliby dojeżdżać, tylko pracowaliby na miejscu, bo dojazd i tak zabiera bardzo dużo czasu – wyjaśnia.

SKA

Szybka Kolej Aglomeracyjna funkcjonuje na terenie Gminy Miechów już drugi rok. Jak ocenia ją burmistrz?

– Szybka Kolej Aglomeracyjna funkcjonuje dobrze, a ilość osób z niej korzystających jest bardzo duża – kilkuset pasażerów dziennie wsiada do pociągów. Oczywiście są też tacy, którzy mówią - „z czego tu się cieszyć, że ludzie wyjeżdżają z Miechowa?”. Jednak trzeba być realistą. Z Miechowa do Krakowa ludzie jeździli, jeżdżą i będą jeździć, bo dla wielu osób jest to miejsce pracy, nauki i załatwiania innych spraw osobistych. Ważne było to, żeby skrócić czas tej podróży, na którą zwłaszcza w ostatnich latach trzeba było poświęcać nawet półtorej godziny, jadąc drogą krajową nr 7. Biorąc pod uwagę, że odległość między dwoma miastami nie przekracza czterdziestu kilometrów, to naprawdę długo. Dzisiaj pociągami SKA w komfortowych warunkach oraz w atrakcyjnej ofercie cenowej można dojechać do stolicy naszego województwa już w czterdzieści minut – przyznał w naszym ostatnim wywiadzie Burmistrz Miechowa Dariusz Marczewski.

Nowe parkingi w gminie

Kolejne dwa parkingi P&R powstaną w Kamieńczycach - Jaksicach i Pstroszycach - Dziadówkach. Obejmą 77 miejsc postojowych dla osób pełnosprawnych, 6 dla osób niepełnosprawnych, 2 dla rodziców z dziećmi; - 3 miejsca dla autobusów oraz dwa obiekty Bike&Ride z osiemnastoma stanowiskami postojowymi. Całkowita wartość projektu wyniesie 748 408, 42 zł, natomiast wartość dofinansowania ze środków europejskich - 636 147,14 zł. Parkingi zostaną oddane do dyspozycji mieszkańców w 2020 roku.

Km,
foto: archiwum Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego

Czytaj dalej...

Fałszywi wnuczkowie niestraszni miechowskim seniorom

Choć banalna, to i tak co roku zbiera wielkie żniwo w całej Polsce – metoda "na wnuczka". Tymczasem, w powiecie miechowski już od trzech lat żaden mieszkaniec nie dał się nią oszukać...

Jak działają oszuści i co zrobić, żeby nie stać się ich ofiarą wyjaśnia Komenda Powiatowa Policji w Miechowie.

Czytaj dalej...

Wydarzenie - "Zrozumienie - Zdrowie psychiczne a jakość życia"

WYJĄTKOWE SPOTKANIE W MIECHOWIE – ZROZUMIENIE – ZDROWIE PSYCHICZE A JAKOŚĆ ŻYCIA

PONIEDZIAŁEK 18 WRZEŚNIA 2017 R. GODZ. 16.00 KINO GRYF W MIECHOWIE

(CENTRUM KULTURY I SPORTU -  UL. RACŁAWICKA 10)

 

Dwoje młodych ludzi – Barbara SEWERYN–SKUCHA i Marcin LASZCZAK postanowili zorganizować spotkanie na temat swoich, ale nie tylko swoich doświadczeń związanych ze zdrowiem psychicznym, Autyzmem i Zespołem Aspergera.

Mogłoby się wydawać, że to sprawa bardzo osobista, ale Oni wiedzą jak ważne jest mówienie o tym adresowane do tych, których dotknął podobny los, do ich rodzin i bliskich, ale też do tych, którzy czasem boją się nawet o tym myśleć. A mówić trzeba by „oswoić” się z myślą, że podobne przypadki dotykają coraz większą liczbę ludzi na całym świecie.

W programie przewidziane zostały wystąpienia o tym, że po pierwsze choroba to nie wyrok, że wyzdrowienie jest możliwe - będzie mówił o tym Mateusz Biernat – człowiek który dzieli się swoim doświadczeniem zdrowienia jako ekspert i osoba aktywnie działająca na rzecz przełamywania stereotypów i uprzedzeń,

O wystawie stworzonej w Szpitalu Babińskiego w Krakowie przez osoby z doświadczeniem kryzysu psychicznego „Uważaj na głowę” opowie Paweł Podgórski.

Swoje doświadczenia zdrowienia, także dzięki uprawianiu kolarstwa przedstawi Marcin Laszczak.

A niezrozumieniu z jakim spotykają się ludzie z Autyzmem i Zespołem Aspergera mówić będzie Barbara Seweryn – Skucha – mama dziecka z autyzmem.

To chyba pierwsza taka prezentacja w Miechowie – adresowane przede wszystkim do tych, którzy jeszcze wstydzą się pokazać, że czasem jest im trudniej, do ich bliskich, którzy często boja się mówić o swoich kłopotach a nade wszystko do tych którzy jeszcze nie rozumieją – tak by zrozumieli, że  można żyć normalnie, cieszyć się światem, uprawiać sport, pomagać innym czy tworzyć. 

Czytaj dalej...

W Gminie Miechów mieszkańcy mają głos

Miechowianie, z przyszłorocznego budżetu gminy, mogą wydać ponad 460 tysięcy złotych. Wszystko za sprawą kolejnej edycji Funduszu Sołeckiego, dzięki któremu mieszkańcy nie tylko mogą decydować o sprawach lokalnych, ale też integrować się – mówi burmistrz Dariusz Marczewski. Ile pieniędzy dostaną poszczególne sołectwa?

Czytaj dalej...

Starostowie III Gołeckiego Żniwogrania

III Gołeckie Żniwogranie zbliża się wielkimi krokami. Odbędzie się 20 sierpnia 2017r. na stadionie sportowym w Przybysławicach. Wiemy już kto będzie pełnił funkcję starostów dożynkowych. Będą nimi Pani Malwina Chaba z Trzebienic i Pan Łukasz Micek z Cieplic. W dniu wczorajszym odbyło się spotkanie starostów z gospodarzem święta Wójtem Gminy Lesławem Blachą, podczas którego omówiono program imprezy i rolę starostów w oficjalnej części.

Czytaj dalej...

Obchody Święta Wojska Polskiego

15 sierpnia br. w Miechowie odbyły się obchody Święta Wojska Polskiego, które zainaugurowała Msza Święta sprawowana w bazylice Grobu Bożego. Nabożeństwo w intencji Ojczyzny z udziałem pocztów sztandarowych - lokalnych instytucji i stowarzyszeń odprawił ks. proboszcz Mirosław Kaczmarczyk.

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Bielski

Wzięli worki na śmieci i ruszyli w góry

27 październik, 2017 | Wyświetleń:1293

Felga samochodowa, stare wiadro, a nawet fragment czołgu... To między innymi znaleźli w górach uczestnicy...

Głos Bieruńsko-Lędziński

Tak dalej być nie może

28 październik, 2017 | Wyświetleń:300

Cierpliwość rodziców 5- i 6-latków z imielińskiego przedszkola się skończyła. Są jednomyślni: tak dalej być...

Głos Bieruńsko-Lędziński

Kontrola sanepidu w imielińskim przedszkolu – co naprawdę wykazała?

15 listopad, 2017 | Wyświetleń:249

– Na każdym kroku oszczędza się na naszych dzieciach – podkreślają zdenerwowani rodzice. Wracamy do...

Głos Beskidzki

Jak zamożni są włodarze gmin?

26 październik, 2017 | Wyświetleń:178

Kto jest najbardziej oszczędny? Kto ma największy dom? A kto jeździ najnowszym samochodem? Tym razem...

Głos Myślenicki

Kładki nie rozwiążą problemów

13 listopad, 2017 | Wyświetleń:171

Od kilku dni piesi mogą przechodzić przez „zakopiankę”, korzystając z dwóch nowych kładek – w...

Głos Krakowski

Wszystkich Świętych – zmiany w komunikacji

27 październik, 2017 | Wyświetleń:162

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie jak co roku przygotował specjalną ofertę Komunikacji Miejskiej...

Głos Dębicki

Zastrzyk gotówki dla podkarpackich szpitali

26 październik, 2017 | Wyświetleń:140

Dębicki szpital jeszcze w tym roku ma dostać 8,5 mln złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego...

Głos Myślenicki

Podchodzi pod glana

12 listopad, 2017 | Wyświetleń:139

The Bastard promuje nowy album. Pochodzący z Myślenic zespół kilka tygodni temu wydał płytę, zatytułowaną...

Głos Tarnowski

Tarnowianie kochają czworonogi

24 październik, 2017 | Wyświetleń:135

Mieszkańcy Tarnowa po raz kolejny udowodnili, że los bezbronnych psów i kotów nie jest im...

Głos Krakowski

Magistrat rozda rośliny

05 listopad, 2017 | Wyświetleń:125

Aż 10 tysięcy ozdobnych roślin doniczkowych trafi do mieszkańców Krakowa. Będą one bezpłatnie rozdawane już...

Głos Myślenicki

Pismo informacyjne dot. uchylenia decyzji na budowę nadajnika przy ul. Sikorskiego w Myślenicach

19 październik, 2017 | Wyświetleń:120

"Szanowny Panie Pośle, W nawiązaniu do pisma z 20 września 2016 r. znak: WI-III. 1430.02.2016,dotyczącego interwencji...

Głos Podkrakowski

Rusza przebudowa linii Krzeszowice – Trzebinia

02 listopad, 2017 | Wyświetleń:115

Za dwa tygodnie rozpocznie się modernizacja 17,5-kilometrowego odcinka linii kolejowej E30 na trasie Krzeszowice –...