środa, 10 październik 2018 14:34

Miechów. O historii ziemi miechowskiej w Grzymałowie

Napisała

Miłośnicy lokalnej historii spotkali się w dworze w „Jabłoniowym Sadzie” w Grzymałowie w gminie Słaboszów, by uczestniczyć we wznowionym cyklu historycznym pn. „Noce i dnie Ziemi Miechowskiej”.

Tym razem pomysłodawcy i organizatorzy wydarzenia Państwo Marta i Ireneusz Trybulcowie przygotowali materiał dotyczący tragicznych wydarzeń w 1863 i 1944 roku w pobliskim Giebułtowie.

- Ich wspólnym mianownikiem jest zbrodnia. Trzeba o tym mówić, bowiem założeniem naszego cyklu jest przypominanie nieznanych faktów z naszych lokalnych dziejów – mówił prowadzący spotkanie Ireneusz Trybulec. Wśród licznego audytorium nie zabrakło mieszkańców Giebułtowa.

Pierwsze wydarzenie dotyczyło przemarszu przez ziemię miechowską wojsk dyktatora gen. Mariana Langiewicza w czasie powstania styczniowego w marcu 1863 roku i mordu na powstańcach i osobach cywilnych przez Moskali we wspomnianym majątku. Przytaczane świadectwa zdarzenia bazowały przede wszystkim na pamiętnikach Kazimierza Girtlera.

Drugie, równie tragiczne, przypomniało czas II wojny światowej, kiedy to w Giebułtowie i okolicy w maju 1944 roku partyzanci Narodowych Sił Zbrojnych rozstrzelali kilka rodzin żydowskich. Ta z kolei relacja bazowała na kontrastowych świadectwach: z jednej strony uczestników zdarzenia, zaś z drugiej nielicznych osób, które uratowały się z pogromu.

Anna Polony i Andrzej Mrowiec, znakomici artyści scen polskich, piękną polszczyzną, wykorzystując znakomitą dykcję i intonację, przybliżyli słuchaczom makabryczne wydarzenia z Giebułtowa, które dzieliło ponad 80 lat. Wybitna aktorka Anna Polony życzyła zebranym, aby nigdy nie musieli dokonywać tak dramatycznych wyborów, jak to miało miejsce w Giebułtowie. Oprawę muzyczną spotkania zapewnił duet viol da gamba – Justyna i Piotr Młynarczykowie, którzy zaprezentowali instrumenty popularne w epoce baroku i uraczyli słuchaczy porcją kameralnej muzyki. Starosta Marian Gamrat, który objął patronat na imprezą podziękował małżeństwu Trybulców za promowanie historii ziemi miechowskiej. Głównego dofinansowania na organizację wieczoru udzielił Zarząd Powiatu Miechowskiego.

Info/Foto: Starostwo Powiatowe w Miechowie

Mądry Natalia

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.