piątek, 16 listopad 2018 14:04

Rząd musi zrobić więcej!

Napisała

Restrykcje prawne wraz z cenami węgla rosną lawinowo. 4 listopada br. węgiel znów podrożał, ponieważ musi spełniać wymagania jakościowe wprowadzone rozporządzeniem Ministra Energii. Oznacza to koniec sprzedaży /dotychczas/ najtańszego miału i węgla. To kolejny cios zaraz po tym, gdy 12 września br. wszedł zakaz sprzedaży mułów węglowych i flotokoncentratów.

Zakaz objął również węgiel o b. niskiej kaloryczności. W ten sposób biedny Kowalski stracił ostatnią szansę na tani i legalny opał. Jak mówi: „na wymianę pieców stać tylko bogatych, bo żeby to zrobić trzeba najpierw zapłacić… całość, a odzyska się jedynie część. O czym my mówimy, jak mnie ledwo stać na węgiel? Po wejściu nowych norm nie wiem czy w ogóle w tym roku go kupię”. Czyli aby walczyć ze smogiem trzeba mieć pieniądze - najlepiej samorządowe lub rządowe. Wyniki już są. Na razie marne, bo za walką ze smogiem idą zbyt małe dopłaty, a restrykcje prawne powodują, że obszar ubóstwa energetycznego się poszerza i ci, którzy wczoraj palili tanim węglem, jutro do pieca wrzucą odpady. 

Tymczasem na początku bm. Małopolski Urząd Marszałkowski podsumował ubiegłoroczne efekty działania lokalnych samorządów w walce ze smogiem. Liderem, pod względem ilości zlikwidowanych nieekologicznych źródeł ciepła, okazał się Kraków, który w ub. roku wymienił aż 6114 starych palenisk, a zaraz za nim 12-tysięczny Miechów /459 szt./. Sukces Miechowa jest bezdyskusyjny, bowiem do oceny stanęły wszystkie miasta i gminy Małopolski - w tym 26-tysięczny Tarnów /183 piece/, 24-tysięczna Skawina/179 pieców/, 30-tysięczna Bochnia, czy 39-tysięczny Oświęcim. Okazuje się, że Kraków i Miechów najlepiej wykorzystały dwa sztandarowe programy walki o czyste powietrze, tj.: KAWKA i PONE. O ile te dwa programy dawały beneficjentom szansę na rekompensatę do 70%, o tyle startujący właśnie program „Czyste Powietrze" obiecuje do 90% zwrotu poniesionych kosztów.

 - Poznaliśmy zasady tego programu, będącego wsparciem mieszkańców w zakresie wymiany źródeł ciepła i termomodernizacji. Zainteresowanie programem jest spore, jednak słabym jego punktem jest fakt, że korzystając z przyznanej dotacji należałoby odprowadzić podatek, co umniejsza kwotę dofinansowania. Z przekazanych informacji wynika, ze rząd ma pracować nad tym, aby tych obciążeń podatkowych nie było -  mówi burmistrz Miechowa Dariusz Marczewski.

 W trakcie kilkuletniej akcji dofinansowań, małopolskie samorządy zatrudniły doradców, których nową sieć /dla wspomnianego programu/ obecnie buduje rząd. Pytanie brzmi czy jest potrzeba budowania nowej sieci? Czy nie lepiej wykorzystać już istniejącą, a pieniądze przeznaczone na punkty doradcze przeznaczyć na faktyczną walkę ze smogiem lub na nieszczęsny podatek dla fiskusa?

 W kraju jest 9 milionów emerytów i rencistów, których dochody nie przekraczają 1600 zł /mc. W całej tej grupie, milion Polaków dotychczas przeznaczało na węgiel 20% swoich dochodów i nie jest w stanie przeznaczyć na ten cel więcej. Teraz z domowego budżetu będą zmuszeni wydać więcej. Ilu z nich będzie stać na to by pokryć 30% kosztów wymiany pieca inwestując na początku całość? Logika wskazuje, że tej grupy na to nie stać!

- Rzeczywiście, w ramach programów KAWKA i PONE aby z nich skorzystać należało zrealizować inwestycję, a następnie otrzymać zwrot finansowania, to samo dotyczy programu „Czyste Powietrze", co może być przeszkodą dla osoby ubogiej. Pomimo zrealizowanych przedsięwzięć związanych z likwidacją palenisk węglowych wystarczy, że w kilku domach mieszkańcy rozpalą w piecu odpadami i cały obszar jest mocno zanieczyszczony - mówi burmistrz Miechowa.

Na nic zdaje się zakaz spalania śmieci w starych piecach, gdy najtańszy węgiel znika z rynku, a ten którym można palić drożeje kilkukrotnie i gdy koszt wymiany kotła wzrasta 5-8 krotnie. Dotychczas najubożsi kupowali tani węgiel brunatny za około 300-450zł/t lub miał węglowy za 150-250 zł. Obowiązujące obecnie przepisy eliminują te paliwa oferując wysokokaloryczne miały od 700 zł/t. To trzykrotny wzrost cen w stosunku do ubiegłego sezonu!

 Zapytałam burmistrza czy jest świadomy konsekwencji restrykcyjnych norm i przepisów wprowadzonych w br., czy się nie obawia, że Miechów będący liderem walki o czyste powietrze zdaje się walczyć z wiatrakami, ponieważ Ci, którzy do tej pory jeszcze palili węglem jutro nie pogardzą... śmieciami, a cała praca samorządu pójdzie na marne?

- Efekty naszych działań są odczuwalne. Choćby w obszarze, który był badany przed przystąpieniem do programu w okolicy os. Parkowego, gdzie problem rozwiązaliśmy w największym stopniu, bo nie dość, że zlikwidowaliśmy centralne kotłownie węglowe, to jeszcze wspólnoty mieszkaniowe z dopłatą gminy zamontowały swoje kotłownie przy blokach, likwidując tym samym dużą ilość palenisk indywidualnych. Tam były piece kaflowe, w których niejednokrotnie palono odpadami. Założeniem rządowego programu „Czyste Powietrze" jest by poziom dofinansowania uzależniony był od dochodów mieszkańca, czyli na większe dofinansowanie mogą liczyć osoby, które mają niskie dochody. Z pozycji samorządu osobom najuboższym pomaga GOPS choćby w formie zakupu opału - mówi burmistrz. - Patrząc na osiedla na terenie miasta, wszystkie kotłownie miejskie mają wymienione kotły na gazowe. Jednocześnie we wspólnotach mieszkaniowych dopłaciliśmy do wymiany systemów ogrzewania, gdzie zamontowano kotłownie gazowe, a tym samym zlikwidowano w ostatnich latach ok. 800 indywidualnych palenisk węglowych – mówi burmistrz Dariusz Marczewski.

 Smog jest skutkiem zaniechania działań przez dziesięciolecia. Trwające kilka lat programy z tak dużym zanieczyszczeniem powietrza się nie uporają. Jeżeli rząd chce to zrobić w kilka lat, to działania te winny w 100% obciążyć jego budżet. Takie rozwiązanie obiecała podczas kampanii wyborczej kandydatka na prezydent Krakowa - Małgorzata Wassermann. Czyli jest to możliwe!

 Rząd musi zrobić więcej, bo największe starania samorządów, przy tak restrykcyjnych przepisach, nie są w stanie zapobiec spalaniu śmieci przez ludzi, których na przestrzeganie obowiązujących norm po prostu nie stać. Na kary również.

Natalia Madry

 

-

 

Mądry Natalia

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.