piątek, 11 styczeń 2019 11:01

Miechów: policjanci schwytali oszustów, który wyłudzili od starszej kobiety blisko 20 tys. złotych

Napisała
Miechów: policjanci schwytali oszustów, który wyłudzili od starszej kobiety blisko 20 tys. złotych KPP Miechów

Mężczyźni, którzy w grudniu wyłudzili od mieszkanki Miechowa blisko 20 tys. zł stosując metodę oszustwa „na policjanta CBŚ”, zostali zatrzymani przez policjantów Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Miechowie. 

Do zdarzenia doszło niespełna miesiąc temu. 17 grudnia w Miechowie do 67-letniej kobiety najpierw zatelefonował ktoś w sprawie doręczenia przesyłki pocztowej. Następnie oszust podszywając się pod funkcjonariusza CBŚ poinformował o rozpracowywaniu oszustów, którzy mają zamiar okraść jej dom. Fałszywy policjant namówił pokrzywdzoną do przekazania oszczędności „policjantowi”, który przyjechał po odbiór gotówki.

Oszust utrzymywał telefoniczną rozmowę z kobietą aż do czasu przekazania pieniędzy – to często stosowany sposób, aby nie dać ofierze czasu na zastanowienie ani kontakt z bliskimi lub Policją. Tak łupem przestępców padło blisko 20 tys. zł.

W środę po intensywnej pracy operacyjnej policjanci z wydziału kryminalnego miechowskiej policji zatrzymali mężczyznę, który uczestniczył w oszustwie odbierając od pokrzywdzonej gotówkę. Następnie 31-letni mieszkaniec Miechowa, usłyszał zarzut oszustwa (do którego się przyznał).

Decyzją Prokuratury Rejonowej w Miechowie, 31-latek został objęty dozorem policji do czasu sądowego finału tej sprawy. Grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 8.

W toku dalszych czynności policjanci zatrzymali także jego wspólnika, 30-letniego mężczyznę z Miechowa, któremu przedstawiony został zarzut pomocnictwa w oszustwie. Grozi mu taka sama kara.

Pamiętajmy, że najskuteczniejszą metodą walki z oszustami działającymi metodą „na policjanta” jest wysoka świadomość społeczeństwa o zagrożeniu. Stosując podstawowe zasady bezpieczeństwa, możemy zabezpieczyć się przed tym zagrożeniem. Jeśli nie mamy całkowitej pewności, kto do nas dzwoni, nie podejmujmy rozmowy i nie przekazujmy żadnych informacji o sobie, w żadnym wypadku w takich okolicznościach nie przekazujmy pieniędzy. Policjanci nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie akcjach telefonicznie i nie proszą o przekazanie pieniędzy ani funkcjonariuszom, ani innej osobie!

Porozmawiajmy także z seniorami w naszych rodzinach, aby wyczulić ich na to zagrożenie. Taka rozmowa może uchronić seniora przed utratą pieniędzy, a okazją do niej może być zbliżający się Dzień Dziadka i Babci.

 

 

 

 

Źródło: KPP Miechów

Aleksandra Bieniek

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.