poniedziałek, 14 styczeń 2019 16:09

Książ Wielki. Pierwsze wsie wybrały sołtysów

Napisała

  Najpierw w Cisiu, następnie w Głogowianach-Wrzosach, a w niedzielne popołudnie /13.01./ w Zaryszynie odbyły się z udziałem wójta Marka Szopy zebrania wiejskie, na których mieszkańcy wybierali swoich sołtysów na nową, pięcioletnią kadencję.

     W Zaryszynie został nim ponownie Adam Stefański, sprawujący tę funkcję już od kilkudziesięciu lat. Oddali na niego głos wszyscy obecni - 27 osób. Natomiast do rady sołeckie weszli: Mirosław Bażanek, Jerzy Byczek, Lesław Domagała i Leopold Gębka.
 
     Na wybory w Głogowianach-Wrzosach przybyło tak wielu mieszkańców, że nie zmieścili się w mniejszej, ogrzewanej części świetlicy więc trzeba było przenieść się do części większej i zimniejszej. Mimo to atmosfera na sali była gorąca. Na wstępie uczczono minutą ciszy pamięć zmarłego niedawno, wieloletniego sołtysa Jana Solarza. Na jego następcę zgłoszono dwie kandydatury: Urszulę Górnik i Katarzynę Szwej. Wygrała „o włos” ta pierwsza otrzymując 28 głosów przy 27 głosach oddanych na kontrkandydatkę. Na członków rady sołeckiej powołano: Łukasza Bożka, Grażynę Jurkowską, Czesława Mardausa i Annę Niemiec-Gajos.

     Tylko w Cisiu /być może z racji piątkowej ślizgawicy na drogach/ frekwencja była mniejsza. Zabrakło jednego mieszkańca do wymaganej liczby 14 (1/10 ogółu osób uprawnionych tam do glosowania), by zebranie mogło się odbyć w pierwszym terminie. Po odczekaniu wymaganych 30 minut przeprowadzono wybory. Jedynym zgłoszonym kandydatem, po rezygnacji dotychczasowej sołtys Urszuli Błaś, był Bogumił Kurylczyk. Otrzymał komplet 13. głosów. Członkami rady sołeckiej zostali: Bogdan Pluta, Andrzej Świerczek i Michał Waligóra.

Info/Foto: UG Książ Wielki

 

Mądry Natalia

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.