Pocałuj i jedź! Wyróżniony

151 miejsc postojowych, przystanek komunikacji zbiorowej, stacja rowerowa i specjalne miejsce dla kierowców podwożących samochodami osoby przesiadające się na pociąg - przy miechowskim dworcu kolejowym powstanie parking P&R. Na tym nie kończy się lista komunikacyjnych zmian w gminie.

Ostatnio Gmina Miechów dostała duże dofinansowanie na budowę parkingów Park&Ride na trasie Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej w Miechowie, a także Kamieńczycach – Jaksicach i Pstroszycach – Dziadówkach. Pieniądze pochodzące z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, przyznane gminie przez Zarząd Województwa Małopolskiego, mają przede wszystkim pomóc w udrożnieniu systemu komunikacji. Co będzie to oznaczało w praktyce?

Park&Ride w Miechowie

W 2019 roku mieszkańcy Miechowa będą mieli do dyspozycji 151 miejsc postojowych, w tym: dla osób niepełnosprawnych, rodziców z dziećmi, TAXI, autobusów/busów oraz przystanek komunikacji zbiorowej, jak również jeden obiekt Bike&Ride z dwunastoma stanowiskami postojowymi. Ponadto przed dworcem, przewidziano utworzenie specjalnego miejsca parkingowego w systemie Kiss&Ride – stworzonego z myślą o kierowcach podwożących samochodami osoby przesiadające się do transportu zbiorowego oraz umożliwiającego szybkie i bezpieczne pozostawienie lub zabranie osoby spod dworca.

– Parkingi będą bezpłatne, ale tylko i wyłącznie dla użytkowników komunikacji zbiorowej. Będzie to poddawane kontroli pracowników Urzędu Gminy lub innych wyznaczonych osób – podaje Urząd Gminy i Miasta w Miechowie.

Całkowita wartość projektu wyniesie 2 989 187,79 zł, natomiast jego większą część pokryją środki europejskie, wchodzące w skład dofinansowania w wysokości 2 368 259,61 zł. Jego założenia praktycznie nie różnią się od tych, zawartych w koncepcji projektowej i programie funkcjonalno-użytkowym obsługi transportowej dworca kolejowego w Miechowie z 2014 roku, które przewidywały utworzenie 133 miejsc postojowych dla samochodów osobowych oraz 10 miejsc dla pojazdów osób niepełnosprawnych, jak również miejsca postojowego Kiss&Ride.

„Nasze władze robią wszystko, żeby Miechów stał się noclegownią”

Pomysł utworzenia w Miechowie parkingu P&R podoba się miechowianom.
Paweł, młody mieszkaniec miasta, który codziennie dojeżdża do Krakowa, nie ukrywa radości i podkreśla, że długo czekał na przydworcowy parking z prawdziwego zdarzenia. – Budowa P&R-u pozwoli większej ilości mieszkańców, na wygodny i tani dojazd do Krakowa szybkim pociągiem. Do tej pory parkowanie odbywało się trochę „na dziko”, bo w okolicach dworca nie ma porządnego parkingu z kostki, czy z asfaltu. Samochody stały niezabezpieczone w błocie, przez co jadąc na cały dzień do Krakowa odczuwało się dyskomfort psychiczny. Dodatkowo wysokie krawężniki uniemożliwiały samochodom z niskim zawieszeniem wjazd na „parking” – tłumaczy.
– Jestem na tak. Wszystko, co służy wszelkiemu rozwojowi naszego miasta, jest przeze mnie postrzegane bardzo pozytywnie – komentuje Alex, kolejny miechowianin, który zwraca uwagę na jeszcze inny aspekt sprawy. – Zauważyłem, że nasze władze robią wszystko, żeby Miechów stał się noclegownią. Rusza budowa dwóch, ważnych dróg - S7 i północnej obwodnicy miasta – które połączą Kraków z Warszawą i to praktycznie przez Miechów. W związku z tym, samorządowcy mogliby zainwestować więcej pieniędzy w rozwój przedsiębiorstw, czy firm i wprowadzić dużych inwestorów do miasta. Wtedy miechowianie nie musieliby dojeżdżać, tylko pracowaliby na miejscu, bo dojazd i tak zabiera bardzo dużo czasu – wyjaśnia.

SKA

Szybka Kolej Aglomeracyjna funkcjonuje na terenie Gminy Miechów już drugi rok. Jak ocenia ją burmistrz?

– Szybka Kolej Aglomeracyjna funkcjonuje dobrze, a ilość osób z niej korzystających jest bardzo duża – kilkuset pasażerów dziennie wsiada do pociągów. Oczywiście są też tacy, którzy mówią - „z czego tu się cieszyć, że ludzie wyjeżdżają z Miechowa?”. Jednak trzeba być realistą. Z Miechowa do Krakowa ludzie jeździli, jeżdżą i będą jeździć, bo dla wielu osób jest to miejsce pracy, nauki i załatwiania innych spraw osobistych. Ważne było to, żeby skrócić czas tej podróży, na którą zwłaszcza w ostatnich latach trzeba było poświęcać nawet półtorej godziny, jadąc drogą krajową nr 7. Biorąc pod uwagę, że odległość między dwoma miastami nie przekracza czterdziestu kilometrów, to naprawdę długo. Dzisiaj pociągami SKA w komfortowych warunkach oraz w atrakcyjnej ofercie cenowej można dojechać do stolicy naszego województwa już w czterdzieści minut – przyznał w naszym ostatnim wywiadzie Burmistrz Miechowa Dariusz Marczewski.

Nowe parkingi w gminie

Kolejne dwa parkingi P&R powstaną w Kamieńczycach - Jaksicach i Pstroszycach - Dziadówkach. Obejmą 77 miejsc postojowych dla osób pełnosprawnych, 6 dla osób niepełnosprawnych, 2 dla rodziców z dziećmi; - 3 miejsca dla autobusów oraz dwa obiekty Bike&Ride z osiemnastoma stanowiskami postojowymi. Całkowita wartość projektu wyniesie 748 408, 42 zł, natomiast wartość dofinansowania ze środków europejskich - 636 147,14 zł. Parkingi zostaną oddane do dyspozycji mieszkańców w 2020 roku.

Km,
foto: archiwum Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego

Mrozowska Karolina

Mrozowska Karolina

Aktualizacja: sobota, 14 październik 2017 15:20
Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Skomentuj

  1. Więcej na GŁOS24
  2. BIZNES
  3. STYL ŻYCIA
  4. ZDROWIE I URODA
  5. MOTORYZACJA
  6. KULTURA
  7. SPORT
  8. TURYSTYKA
  9. EDUKACJA
  10. POLITYKA