Miechów, Charasznica, Słomniki, Wolbrom

 

 

 

Pocałuj i jedź! Wyróżniony

Pocałuj i jedź!

151 miejsc postojowych, przystanek komunikacji zbiorowej, stacja rowerowa i specjalne miejsce dla kierowców podwożących samochodami osoby przesiadające się na pociąg - przy miechowskim dworcu kolejowym powstanie parking P&R. Na tym nie kończy się lista komunikacyjnych zmian w gminie.

Ostatnio Gmina Miechów dostała duże dofinansowanie na budowę parkingów Park&Ride na trasie Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej w Miechowie, a także Kamieńczycach – Jaksicach i Pstroszycach – Dziadówkach. Pieniądze pochodzące z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, przyznane gminie przez Zarząd Województwa Małopolskiego, mają przede wszystkim pomóc w udrożnieniu systemu komunikacji. Co będzie to oznaczało w praktyce?

Park&Ride w Miechowie

W 2019 roku mieszkańcy Miechowa będą mieli do dyspozycji 151 miejsc postojowych, w tym: dla osób niepełnosprawnych, rodziców z dziećmi, TAXI, autobusów/busów oraz przystanek komunikacji zbiorowej, jak również jeden obiekt Bike&Ride z dwunastoma stanowiskami postojowymi. Ponadto przed dworcem, przewidziano utworzenie specjalnego miejsca parkingowego w systemie Kiss&Ride – stworzonego z myślą o kierowcach podwożących samochodami osoby przesiadające się do transportu zbiorowego oraz umożliwiającego szybkie i bezpieczne pozostawienie lub zabranie osoby spod dworca.

– Parkingi będą bezpłatne, ale tylko i wyłącznie dla użytkowników komunikacji zbiorowej. Będzie to poddawane kontroli pracowników Urzędu Gminy lub innych wyznaczonych osób – podaje Urząd Gminy i Miasta w Miechowie.

Całkowita wartość projektu wyniesie 2 989 187,79 zł, natomiast jego większą część pokryją środki europejskie, wchodzące w skład dofinansowania w wysokości 2 368 259,61 zł. Jego założenia praktycznie nie różnią się od tych, zawartych w koncepcji projektowej i programie funkcjonalno-użytkowym obsługi transportowej dworca kolejowego w Miechowie z 2014 roku, które przewidywały utworzenie 133 miejsc postojowych dla samochodów osobowych oraz 10 miejsc dla pojazdów osób niepełnosprawnych, jak również miejsca postojowego Kiss&Ride.

„Nasze władze robią wszystko, żeby Miechów stał się noclegownią”

Pomysł utworzenia w Miechowie parkingu P&R podoba się miechowianom.
Paweł, młody mieszkaniec miasta, który codziennie dojeżdża do Krakowa, nie ukrywa radości i podkreśla, że długo czekał na przydworcowy parking z prawdziwego zdarzenia. – Budowa P&R-u pozwoli większej ilości mieszkańców, na wygodny i tani dojazd do Krakowa szybkim pociągiem. Do tej pory parkowanie odbywało się trochę „na dziko”, bo w okolicach dworca nie ma porządnego parkingu z kostki, czy z asfaltu. Samochody stały niezabezpieczone w błocie, przez co jadąc na cały dzień do Krakowa odczuwało się dyskomfort psychiczny. Dodatkowo wysokie krawężniki uniemożliwiały samochodom z niskim zawieszeniem wjazd na „parking” – tłumaczy.
– Jestem na tak. Wszystko, co służy wszelkiemu rozwojowi naszego miasta, jest przeze mnie postrzegane bardzo pozytywnie – komentuje Alex, kolejny miechowianin, który zwraca uwagę na jeszcze inny aspekt sprawy. – Zauważyłem, że nasze władze robią wszystko, żeby Miechów stał się noclegownią. Rusza budowa dwóch, ważnych dróg - S7 i północnej obwodnicy miasta – które połączą Kraków z Warszawą i to praktycznie przez Miechów. W związku z tym, samorządowcy mogliby zainwestować więcej pieniędzy w rozwój przedsiębiorstw, czy firm i wprowadzić dużych inwestorów do miasta. Wtedy miechowianie nie musieliby dojeżdżać, tylko pracowaliby na miejscu, bo dojazd i tak zabiera bardzo dużo czasu – wyjaśnia.

SKA

Szybka Kolej Aglomeracyjna funkcjonuje na terenie Gminy Miechów już drugi rok. Jak ocenia ją burmistrz?

– Szybka Kolej Aglomeracyjna funkcjonuje dobrze, a ilość osób z niej korzystających jest bardzo duża – kilkuset pasażerów dziennie wsiada do pociągów. Oczywiście są też tacy, którzy mówią - „z czego tu się cieszyć, że ludzie wyjeżdżają z Miechowa?”. Jednak trzeba być realistą. Z Miechowa do Krakowa ludzie jeździli, jeżdżą i będą jeździć, bo dla wielu osób jest to miejsce pracy, nauki i załatwiania innych spraw osobistych. Ważne było to, żeby skrócić czas tej podróży, na którą zwłaszcza w ostatnich latach trzeba było poświęcać nawet półtorej godziny, jadąc drogą krajową nr 7. Biorąc pod uwagę, że odległość między dwoma miastami nie przekracza czterdziestu kilometrów, to naprawdę długo. Dzisiaj pociągami SKA w komfortowych warunkach oraz w atrakcyjnej ofercie cenowej można dojechać do stolicy naszego województwa już w czterdzieści minut – przyznał w naszym ostatnim wywiadzie Burmistrz Miechowa Dariusz Marczewski.

Nowe parkingi w gminie

Kolejne dwa parkingi P&R powstaną w Kamieńczycach - Jaksicach i Pstroszycach - Dziadówkach. Obejmą 77 miejsc postojowych dla osób pełnosprawnych, 6 dla osób niepełnosprawnych, 2 dla rodziców z dziećmi; - 3 miejsca dla autobusów oraz dwa obiekty Bike&Ride z osiemnastoma stanowiskami postojowymi. Całkowita wartość projektu wyniesie 748 408, 42 zł, natomiast wartość dofinansowania ze środków europejskich - 636 147,14 zł. Parkingi zostaną oddane do dyspozycji mieszkańców w 2020 roku.

Km,
foto: archiwum Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego

Ostatnio zmieniany sobota, 14 październik 2017 15:20
Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Bielski

Wzięli worki na śmieci i ruszyli w góry

27 październik, 2017 | Wyświetleń:1326

Felga samochodowa, stare wiadro, a nawet fragment czołgu... To między innymi znaleźli w górach uczestnicy...

Głos Bieruńsko-Lędziński

Tak dalej być nie może

28 październik, 2017 | Wyświetleń:321

Cierpliwość rodziców 5- i 6-latków z imielińskiego przedszkola się skończyła. Są jednomyślni: tak dalej być...

Głos Bieruńsko-Lędziński

Kontrola sanepidu w imielińskim przedszkolu – co naprawdę wykazała?

15 listopad, 2017 | Wyświetleń:274

– Na każdym kroku oszczędza się na naszych dzieciach – podkreślają zdenerwowani rodzice. Wracamy do...

Głos Krakowski

Wszystkich Świętych – zmiany w komunikacji

27 październik, 2017 | Wyświetleń:210

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie jak co roku przygotował specjalną ofertę Komunikacji Miejskiej...

Głos Krakowski

Magistrat rozda rośliny

05 listopad, 2017 | Wyświetleń:197

Aż 10 tysięcy ozdobnych roślin doniczkowych trafi do mieszkańców Krakowa. Będą one bezpłatnie rozdawane już...

Głos Podkrakowski

Rusza przebudowa linii Krzeszowice – Trzebinia

02 listopad, 2017 | Wyświetleń:197

Za dwa tygodnie rozpocznie się modernizacja 17,5-kilometrowego odcinka linii kolejowej E30 na trasie Krzeszowice –...

Głos Beskidzki

Jak zamożni są włodarze gmin?

26 październik, 2017 | Wyświetleń:195

Kto jest najbardziej oszczędny? Kto ma największy dom? A kto jeździ najnowszym samochodem? Tym razem...

Głos Myślenicki

Kładki nie rozwiążą problemów

13 listopad, 2017 | Wyświetleń:190

Od kilku dni piesi mogą przechodzić przez „zakopiankę”, korzystając z dwóch nowych kładek – w...

Głos Krakowski

Regina Brett w krakowskiej Serenadzie

10 listopad, 2017 | Wyświetleń:188

W najbliższą niedzielę, 12 listopada Centrum Serenada odwiedzi Regina Brett.  Pisarka ma na swoim koncie...

Głos Dębicki

Zastrzyk gotówki dla podkarpackich szpitali

26 październik, 2017 | Wyświetleń:173

Dębicki szpital jeszcze w tym roku ma dostać 8,5 mln złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego...

Głos Myślenicki

Podchodzi pod glana

12 listopad, 2017 | Wyświetleń:168

The Bastard promuje nowy album. Pochodzący z Myślenic zespół kilka tygodni temu wydał płytę, zatytułowaną...

Głos Wielicki

Szkolenia Urzędu Skarbowego w Wieliczce - "Wtorki z JPK"

03 listopad, 2017 | Wyświetleń:159

Od 1 stycznia 2018 roku wchodzi w życie nowy zapis ustawy o podatku od towarów...