Miechów, Charasznica, Słomniki, Wolbrom

Pocałuj i jedź! Wyróżniony

Pocałuj i jedź!

151 miejsc postojowych, przystanek komunikacji zbiorowej, stacja rowerowa i specjalne miejsce dla kierowców podwożących samochodami osoby przesiadające się na pociąg - przy miechowskim dworcu kolejowym powstanie parking P&R. Na tym nie kończy się lista komunikacyjnych zmian w gminie.

Ostatnio Gmina Miechów dostała duże dofinansowanie na budowę parkingów Park&Ride na trasie Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej w Miechowie, a także Kamieńczycach – Jaksicach i Pstroszycach – Dziadówkach. Pieniądze pochodzące z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, przyznane gminie przez Zarząd Województwa Małopolskiego, mają przede wszystkim pomóc w udrożnieniu systemu komunikacji. Co będzie to oznaczało w praktyce?

Park&Ride w Miechowie

W 2019 roku mieszkańcy Miechowa będą mieli do dyspozycji 151 miejsc postojowych, w tym: dla osób niepełnosprawnych, rodziców z dziećmi, TAXI, autobusów/busów oraz przystanek komunikacji zbiorowej, jak również jeden obiekt Bike&Ride z dwunastoma stanowiskami postojowymi. Ponadto przed dworcem, przewidziano utworzenie specjalnego miejsca parkingowego w systemie Kiss&Ride – stworzonego z myślą o kierowcach podwożących samochodami osoby przesiadające się do transportu zbiorowego oraz umożliwiającego szybkie i bezpieczne pozostawienie lub zabranie osoby spod dworca.

– Parkingi będą bezpłatne, ale tylko i wyłącznie dla użytkowników komunikacji zbiorowej. Będzie to poddawane kontroli pracowników Urzędu Gminy lub innych wyznaczonych osób – podaje Urząd Gminy i Miasta w Miechowie.

Całkowita wartość projektu wyniesie 2 989 187,79 zł, natomiast jego większą część pokryją środki europejskie, wchodzące w skład dofinansowania w wysokości 2 368 259,61 zł. Jego założenia praktycznie nie różnią się od tych, zawartych w koncepcji projektowej i programie funkcjonalno-użytkowym obsługi transportowej dworca kolejowego w Miechowie z 2014 roku, które przewidywały utworzenie 133 miejsc postojowych dla samochodów osobowych oraz 10 miejsc dla pojazdów osób niepełnosprawnych, jak również miejsca postojowego Kiss&Ride.

„Nasze władze robią wszystko, żeby Miechów stał się noclegownią”

Pomysł utworzenia w Miechowie parkingu P&R podoba się miechowianom.
Paweł, młody mieszkaniec miasta, który codziennie dojeżdża do Krakowa, nie ukrywa radości i podkreśla, że długo czekał na przydworcowy parking z prawdziwego zdarzenia. – Budowa P&R-u pozwoli większej ilości mieszkańców, na wygodny i tani dojazd do Krakowa szybkim pociągiem. Do tej pory parkowanie odbywało się trochę „na dziko”, bo w okolicach dworca nie ma porządnego parkingu z kostki, czy z asfaltu. Samochody stały niezabezpieczone w błocie, przez co jadąc na cały dzień do Krakowa odczuwało się dyskomfort psychiczny. Dodatkowo wysokie krawężniki uniemożliwiały samochodom z niskim zawieszeniem wjazd na „parking” – tłumaczy.
– Jestem na tak. Wszystko, co służy wszelkiemu rozwojowi naszego miasta, jest przeze mnie postrzegane bardzo pozytywnie – komentuje Alex, kolejny miechowianin, który zwraca uwagę na jeszcze inny aspekt sprawy. – Zauważyłem, że nasze władze robią wszystko, żeby Miechów stał się noclegownią. Rusza budowa dwóch, ważnych dróg - S7 i północnej obwodnicy miasta – które połączą Kraków z Warszawą i to praktycznie przez Miechów. W związku z tym, samorządowcy mogliby zainwestować więcej pieniędzy w rozwój przedsiębiorstw, czy firm i wprowadzić dużych inwestorów do miasta. Wtedy miechowianie nie musieliby dojeżdżać, tylko pracowaliby na miejscu, bo dojazd i tak zabiera bardzo dużo czasu – wyjaśnia.

SKA

Szybka Kolej Aglomeracyjna funkcjonuje na terenie Gminy Miechów już drugi rok. Jak ocenia ją burmistrz?

– Szybka Kolej Aglomeracyjna funkcjonuje dobrze, a ilość osób z niej korzystających jest bardzo duża – kilkuset pasażerów dziennie wsiada do pociągów. Oczywiście są też tacy, którzy mówią - „z czego tu się cieszyć, że ludzie wyjeżdżają z Miechowa?”. Jednak trzeba być realistą. Z Miechowa do Krakowa ludzie jeździli, jeżdżą i będą jeździć, bo dla wielu osób jest to miejsce pracy, nauki i załatwiania innych spraw osobistych. Ważne było to, żeby skrócić czas tej podróży, na którą zwłaszcza w ostatnich latach trzeba było poświęcać nawet półtorej godziny, jadąc drogą krajową nr 7. Biorąc pod uwagę, że odległość między dwoma miastami nie przekracza czterdziestu kilometrów, to naprawdę długo. Dzisiaj pociągami SKA w komfortowych warunkach oraz w atrakcyjnej ofercie cenowej można dojechać do stolicy naszego województwa już w czterdzieści minut – przyznał w naszym ostatnim wywiadzie Burmistrz Miechowa Dariusz Marczewski.

Nowe parkingi w gminie

Kolejne dwa parkingi P&R powstaną w Kamieńczycach - Jaksicach i Pstroszycach - Dziadówkach. Obejmą 77 miejsc postojowych dla osób pełnosprawnych, 6 dla osób niepełnosprawnych, 2 dla rodziców z dziećmi; - 3 miejsca dla autobusów oraz dwa obiekty Bike&Ride z osiemnastoma stanowiskami postojowymi. Całkowita wartość projektu wyniesie 748 408, 42 zł, natomiast wartość dofinansowania ze środków europejskich - 636 147,14 zł. Parkingi zostaną oddane do dyspozycji mieszkańców w 2020 roku.

Km,
foto: archiwum Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego

Ostatnio zmieniany sobota, 14 październik 2017 15:20
Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Krakowski

„PO? Ciągłe awantury. To rozdział zamknięty”

24 styczeń, 2018 | Wyświetleń:5548

Tomasz Urynowicz. Do niedawna był jednym z najbardziej znanych radnych PO. Teraz jest człowiekiem Porozumienia...

Głos Krakowski

Zaginął Piotr Kijanka. Trwają poszukiwania

23 styczeń, 2018 | Wyświetleń:5444

Piotr Kijanka zaginął w Krakowie, w nocy 6 stycznia 2018 roku. Wieczorem wyszedł ze znajomymi...

Głos Podkrakowski

Skawina biega przez cały rok

26 styczeń, 2018 | Wyświetleń:3511

Kiedy na zewnątrz pada deszcz, śnieg lub jest duży mróz, oni po prostu zakładają kolejną...

Głos Mielecki

Mielec: Akcja pod Kronobylem

01 luty, 2018 | Wyświetleń:3384

W Mielcu wrze. W niedzielę 28 stycznia pod zakładem Kronospan po raz kolejny pojawiła się...

Głos Podkrakowski

„Ta fotografia może iść nawet do papieża” – jak Zofia Rydet fotografowała Paczółtowice?

27 styczeń, 2018 | Wyświetleń:2648

– Zostawiliśmy samochód na początku wsi i według pewnego schematu, sposobu działania Zosi, penetrowaliśmy całą...

Głos Krakowski

Weekend bez tramwajów na ulicy Brożka

23 styczeń, 2018 | Wyświetleń:2641

W najbliższą sobotę i niedzielę remontowana będzie zwrotnica wjazdowa do zajezdni tramwajowej Podgórze od strony...

Kultura

Kolejny międzynarodowy sukces fotografów z Podkarpacia

26 styczeń, 2018 | Wyświetleń:1788

W międzynarodowym konkursie Monochrome Photography Awards, który zaliczany jest do najważniejszych konkursów fotografii czarno-białej na...

Głos Krakowski

Karta Krakowska - zniżki, ulgi i preferencje. Już wkrótce

25 styczeń, 2018 | Wyświetleń:1677

Prezydent Jacek Majchrowski wraz z innymi przedstawicielami Ratusza zaprezentowali na dzisiejszej konferencji Kartę Krakowską. Pozwoli...

Głos Oświęcimski

Bombowiec Ił-4 odkryty w stawie

26 styczeń, 2018 | Wyświetleń:1514

Woda zsunęła wierzchnią warstwę mułu i odkryła szczątki samolotu. Potwierdzono, że to bombowiec Iljuszyn DB3...

Styl Życia

Trendy w aranżacjach wnętrz w 2018 roku

23 styczeń, 2018 | Wyświetleń:1414

W nowym roku często przygotowujemy się na zmiany – również we wnętrzach. Myślisz o metamorfozie...

Styl Życia

3 nieoczywiste miasta, które są idealne na walentynki

24 styczeń, 2018 | Wyświetleń:1359

Okres okołowalentynkowy to czas serduszek, aniołków, misiów, czekoladek. W efekcie marketingowego przebodźcowania wielu Polaków wskazuje...

Głos Powiśla

Mędrzechów: Tu wszystko jest możliwe

28 styczeń, 2018 | Wyświetleń:1272

Mędrzechów – niewielka licząca ponad 1000 mieszkańców miejscowość w powiecie dąbrowskim. Dlaczego o nim piszę?...