Miechów, Charasznica, Słomniki, Wolbrom

Pocałuj i jedź! Wyróżniony

Pocałuj i jedź!

151 miejsc postojowych, przystanek komunikacji zbiorowej, stacja rowerowa i specjalne miejsce dla kierowców podwożących samochodami osoby przesiadające się na pociąg - przy miechowskim dworcu kolejowym powstanie parking P&R. Na tym nie kończy się lista komunikacyjnych zmian w gminie.

Ostatnio Gmina Miechów dostała duże dofinansowanie na budowę parkingów Park&Ride na trasie Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej w Miechowie, a także Kamieńczycach – Jaksicach i Pstroszycach – Dziadówkach. Pieniądze pochodzące z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, przyznane gminie przez Zarząd Województwa Małopolskiego, mają przede wszystkim pomóc w udrożnieniu systemu komunikacji. Co będzie to oznaczało w praktyce?

Park&Ride w Miechowie

W 2019 roku mieszkańcy Miechowa będą mieli do dyspozycji 151 miejsc postojowych, w tym: dla osób niepełnosprawnych, rodziców z dziećmi, TAXI, autobusów/busów oraz przystanek komunikacji zbiorowej, jak również jeden obiekt Bike&Ride z dwunastoma stanowiskami postojowymi. Ponadto przed dworcem, przewidziano utworzenie specjalnego miejsca parkingowego w systemie Kiss&Ride – stworzonego z myślą o kierowcach podwożących samochodami osoby przesiadające się do transportu zbiorowego oraz umożliwiającego szybkie i bezpieczne pozostawienie lub zabranie osoby spod dworca.

– Parkingi będą bezpłatne, ale tylko i wyłącznie dla użytkowników komunikacji zbiorowej. Będzie to poddawane kontroli pracowników Urzędu Gminy lub innych wyznaczonych osób – podaje Urząd Gminy i Miasta w Miechowie.

Całkowita wartość projektu wyniesie 2 989 187,79 zł, natomiast jego większą część pokryją środki europejskie, wchodzące w skład dofinansowania w wysokości 2 368 259,61 zł. Jego założenia praktycznie nie różnią się od tych, zawartych w koncepcji projektowej i programie funkcjonalno-użytkowym obsługi transportowej dworca kolejowego w Miechowie z 2014 roku, które przewidywały utworzenie 133 miejsc postojowych dla samochodów osobowych oraz 10 miejsc dla pojazdów osób niepełnosprawnych, jak również miejsca postojowego Kiss&Ride.

„Nasze władze robią wszystko, żeby Miechów stał się noclegownią”

Pomysł utworzenia w Miechowie parkingu P&R podoba się miechowianom.
Paweł, młody mieszkaniec miasta, który codziennie dojeżdża do Krakowa, nie ukrywa radości i podkreśla, że długo czekał na przydworcowy parking z prawdziwego zdarzenia. – Budowa P&R-u pozwoli większej ilości mieszkańców, na wygodny i tani dojazd do Krakowa szybkim pociągiem. Do tej pory parkowanie odbywało się trochę „na dziko”, bo w okolicach dworca nie ma porządnego parkingu z kostki, czy z asfaltu. Samochody stały niezabezpieczone w błocie, przez co jadąc na cały dzień do Krakowa odczuwało się dyskomfort psychiczny. Dodatkowo wysokie krawężniki uniemożliwiały samochodom z niskim zawieszeniem wjazd na „parking” – tłumaczy.
– Jestem na tak. Wszystko, co służy wszelkiemu rozwojowi naszego miasta, jest przeze mnie postrzegane bardzo pozytywnie – komentuje Alex, kolejny miechowianin, który zwraca uwagę na jeszcze inny aspekt sprawy. – Zauważyłem, że nasze władze robią wszystko, żeby Miechów stał się noclegownią. Rusza budowa dwóch, ważnych dróg - S7 i północnej obwodnicy miasta – które połączą Kraków z Warszawą i to praktycznie przez Miechów. W związku z tym, samorządowcy mogliby zainwestować więcej pieniędzy w rozwój przedsiębiorstw, czy firm i wprowadzić dużych inwestorów do miasta. Wtedy miechowianie nie musieliby dojeżdżać, tylko pracowaliby na miejscu, bo dojazd i tak zabiera bardzo dużo czasu – wyjaśnia.

SKA

Szybka Kolej Aglomeracyjna funkcjonuje na terenie Gminy Miechów już drugi rok. Jak ocenia ją burmistrz?

– Szybka Kolej Aglomeracyjna funkcjonuje dobrze, a ilość osób z niej korzystających jest bardzo duża – kilkuset pasażerów dziennie wsiada do pociągów. Oczywiście są też tacy, którzy mówią - „z czego tu się cieszyć, że ludzie wyjeżdżają z Miechowa?”. Jednak trzeba być realistą. Z Miechowa do Krakowa ludzie jeździli, jeżdżą i będą jeździć, bo dla wielu osób jest to miejsce pracy, nauki i załatwiania innych spraw osobistych. Ważne było to, żeby skrócić czas tej podróży, na którą zwłaszcza w ostatnich latach trzeba było poświęcać nawet półtorej godziny, jadąc drogą krajową nr 7. Biorąc pod uwagę, że odległość między dwoma miastami nie przekracza czterdziestu kilometrów, to naprawdę długo. Dzisiaj pociągami SKA w komfortowych warunkach oraz w atrakcyjnej ofercie cenowej można dojechać do stolicy naszego województwa już w czterdzieści minut – przyznał w naszym ostatnim wywiadzie Burmistrz Miechowa Dariusz Marczewski.

Nowe parkingi w gminie

Kolejne dwa parkingi P&R powstaną w Kamieńczycach - Jaksicach i Pstroszycach - Dziadówkach. Obejmą 77 miejsc postojowych dla osób pełnosprawnych, 6 dla osób niepełnosprawnych, 2 dla rodziców z dziećmi; - 3 miejsca dla autobusów oraz dwa obiekty Bike&Ride z osiemnastoma stanowiskami postojowymi. Całkowita wartość projektu wyniesie 748 408, 42 zł, natomiast wartość dofinansowania ze środków europejskich - 636 147,14 zł. Parkingi zostaną oddane do dyspozycji mieszkańców w 2020 roku.

Km,
foto: archiwum Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego

Ostatnio zmieniany sobota, 14 październik 2017 15:20
Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Myślenicki

Tenczyn. Poważny wypadek na Zakopiance

08 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:11890

Na Zakopiance w Tenczynie o godz. 11.10 doszło do poważnego w skutkach wypadku, gdzie zderzyły...

Głos Krakowski

Dziewczyny z autostrad

07 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:5519

Nie sposób ich nie zauważyć na A4, czy E40, a czasem nawet na lokalnych drogach...

Głos Wadowicki

W Rzykach kosiarka pocięła człowieka na kawałki. Żył?

18 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4117

Do makabrycznego wypadku doszło w ubiegłą sobotę, 9 czerwca br., w czasie prac polowych w przysiółku...

Głos Krakowski

Duda w KFC w Krakowie - czyli kurczak i konstytucja

11 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:3801

W weekend prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką wybrał się do jednego z krakowskich fast...

Głos Limanowski

Tymbark: Wystarczyła jedna nawałnica

11 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:3083

Limanowszczyzna nie raz zmagała się w powodziami. Tym razem groza zawisła nad mieszkańcami Słopnic, Kamienicy...

Głos Mielecki

Mielczanie podnieśli głowy i odrobili lekcje - nikt nie jest w stanie zatrzymać tego rozpędzonego pociągu

22 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:2293

Rozmowa z Piotrem Kozubem, administratorem i założycielem liczącej ponad 19 tysięcy członków grupy na Facebooku...

Głos Wielicki

Nielegalne automaty do gry zabezpieczone w Niepołomicach

14 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:2194

Policjanci z referatu do walki z korupcją i przestępczością gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce...

Głos Podkrakowski

Pożar składowiska w Skawinie!

16 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:2077

Płonęło kolejne składowisko. Tym razem w Skawinie. Na szczęście strażakom udało się opanować sytuację. Trwa...

Głos Oświęcimski

Oświęcim. Policjanci udzielali pomocy pijanej 14-latce leżącej nocą na ulicy

12 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:1782

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu poszukują osób, które udostępniły alkohol 14-letniej mieszkance Gminy...

Głos Żywiecki

Wojciechowska zbiera cięgi. Żywiec Zdrój strzela sobie w kolano?

18 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:1702

Martyna Wojciechowska, znana podróżniczka i dziennikarka została ambasadorką kampanii „Po stronie natury” producenta wody Żywiec...

Głos Wielicki

Wielicka opozycja jednoczy siły

28 maj, 2018 | Wyświetleń:1653

Wielickie struktury Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, PSL SLD i KOD-u mają działać wspólnie na rzecz mieszkańców...

Głos Podkrakowski

Skawina: czerwone kartki dla władz! Mieszkańcy chcą oddychać

23 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:1422

Mieszkańcy mówią: DOŚĆ trucia! DOŚĆ upokarzania! DOŚĆ mentalności #sięniedasię! Chcą w końcu normalnie oddychać. W...