poniedziałek, 20 maj 2019 13:08

Niecodzienne lekcje wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej w Gołczy

Napisał

W piątek 10 maja 2019 r. uczniowie klas IV-VIII i oddziałów gimnazjalnych szkół podstawowych z Gołczy, Szreniawy i Wysocic mieli niecodzienną okazję uczestniczyć w alternatywnych lekcjach wychowania fizycznego z udziałem lekkoatletki, 22-krotnej mistrzyni Polski (Stadion i Hala), medalistki Mistrzostw Europy i Świata, Olimpijki w skoku o tyczce Pani Moniki Pyrek.

Po oficjalnej prezentacji niezwykłego gościa z udziałem Pana Wójta Gminy Gołcza Lesława Blachy i Dyrektor Szkoły Zdzisławy Kyć, Pani Monika Pyrek zaprosiła wszystkich uczestników zajęć do wspólnej rozgrzewki.

Następnie uczniowie mogli sprawdzić swoją koordynację ruchową, refleks oraz celność i szybkość na symulatorach wybranych dyscyplin sportowych.

W zajęciach uczniowie mogli spróbować m.in.:

- koszykówki z wykorzystaniem interaktywnego systemu wspomagającego   trening rzutowy,

- piłki nożnej z systemem mierzącym siłę strzału i wspomagającym celność poprzez wskazanie właściwego toru lotu piłki,

- rzutu piłką ręczną na bramkę z elektronicznym pomiarem siły rzutu,

- roweru stacjonarnego zintegrowanego z systemem wirtualnej rzeczywistości,

- biegu na 20 metrów z elektronicznym pomiarem czasu,

- przeciągania liny z wykorzystaniem elektronicznego symulatora,

- mechanicznej ścianki wspinaczkowej.

Wyniki swoich rezultatów uczniowie mogli zapisywać na otrzymanych broszurkach „Łączymy sport z technologią!”.  W trakcie zajęć Pani Monika Pyrek wspomagała ćwiczących, rozdawała autografy i chętnie pozowała do wspólnej fotografii. Każdy z uczestników lekcji otrzymał pamiątkową koszulkę, plecaczek oraz dyplom uczestnictwa w zajęciach.

Cytując Panią Monikę Pyrek: „Celem lekcji było pokazanie w jaki sposób nauka oraz nowe technologie wspierają rozwój sportu oraz jakie korzyści płyną z regularnej aktywności ruchowej. To także zainspirowanie dzieci do dołączenia do kultury ruchu, wykorzystując ich zainteresowanie technologią. Dzięki takiemu połączeniu postrzegają one sport jako dobrą zabawę, która uczy, rozwija, ciekawi … i co ważne, której nie zastąpi żadna gra komputerowa”.

Projekt Kinder+Sport Alternatywne Lekcje WF realizowany pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz przy wykorzystaniu dofinansowania zadań z zakresu Programu „Sport dla Wszystkich 2019” Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Projekt realizowany przez Fundację Moniki Pyrek. Partnerem projektu realizowanego w Gołczy był Urząd Gminy Gołcza.

Więcej zdjęć w galerii.

Fot. i inf.: UG Gołcza

Mirosław Haładyj

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.