poniedziałek, 10 czerwiec 2019 22:44

Gołcza. Wspólne czytanie w bibliotecznej altanie, czyli próba pobicia rekordu 

Napisał

Gołczańska biblioteka włączyła się do IV edycji ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam”, która jest najpopularniejszą akcją czytelniczą w Polsce.

W ramach tej inicjatywy 7 czerwca o 10:00 uczniowie z całej Polski mieli za zadanie czytać – bez przymusu, każdy to, na co ma ochotę. Symbolem wspólnej akcji jest rekord w liczbie osób czytających w jednym momencie. W poprzedniej edycji było to 406 127 czytelników.

Pomysł na akcję powstał po lekturze wskaźników czytelnictwa. Młodzi ludzie czytają znacznie więcej, niż dorośli (nie czyta 62% Polaków powyżej 15. roku życia), a jednocześnie są przez dorosłych pouczani, że powinni sięgać po książki. Organizatorzy postanowili odwrócić role i sprawić, by to uczniowie pokazali dorosłym, jak się czyta.

Głównym celem akcji jest budowanie pozytywnego wizerunku książki, tak by czytanie kojarzyło się z czymś przyjemnym, z wolnym czasem i rozrywką. Organizatorzy chcą dać uczniom okazję do poczytania sobie w gronie koleżanek i kolegów, w miłych okolicznościach, bez dorabiania wielkiej filozofii. Inicjatywa ma zachęcić tych uczniów, którzy wciąż traktują czytanie jako przykry obowiązek. Wydarzeniu z reguły towarzyszą dodatkowe atrakcje.

Biblioteka i Ośrodek Animacji Kultury Gminy Gołcza im. ks. dra Jana Piekoszewskiego wspólnie z klasą II a ze Szkoły Podstawowej w Gołczy dołączyli do próby pobicia rekordu.  Siedemnaścioro uczniów przyniosło na wspólne czytanie swoje ulubione książki o różnorodnej tematyce, które zostały przez nich w barwny i  ciekawy sposób omówione.

Dzięki pięknej pogodzie organizatorom udało się przeprowadzić akcję w bibliotecznej altanie, gdzie pośród przyrody i na świeżym powietrzu, uczniowie w luźniej atmosferze rozwiązywali quiz czytelniczy, który, jak się okazało, nie sprawił nikomu żadnej trudności. Tym samym jego uczestnicy udowodnili, że czytanie nie tylko sprawia przyjemność, ale też pogłębia wiedzę.

Oczywiście nie mogło zabraknąć czasu na małe co nieco. W krótkiej przerwie w czytaniu dzieciaki  zjadły drugie śniadanie i ugasiły pragnienie wywołane upalnym dniem. Zastrzyk energii ze zjedzonego posiłku sprawił, że uczniowie wspólnie wykonali makietę pt. „Lubię czytać bo…” na której zostały zapisane najciekawsze pomysły i skojarzenia.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

 

Fot. i inf.: Zespół BiOAK

Mirosław Haładyj

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.