piątek, 13 kwiecień 2018 09:22

Ponad 3 tys. ton azbestu do usunięcia w gminie Kozłów

Napisała

W ciągu niecałych dwóch lat w gminie Kozłów uda się zlikwidować szkodliwy azbest z blisko 2 tys. budynków. Wszystko dzięki dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 w wysokości ponad 4,2 mln zł. W środę umowę na unijne wsparcie podpisali wicemarszałek Wojciech Kozak i wójt gminy Jan Basa. Koszt całego projektu to blisko 5 mln zł.

Pylica, rak płuc czy oskrzeli – to tylko niektóre z chorób, na jakie znacznie częściej zapadają osoby mieszkające w budynkach, w których m.in. dachy są wykonane z azbestu. Dlatego Województwo Małopolskie zdecydowało, że część środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 zostanie przeznaczone na usuwanie tej szkodliwej substancji. Ponad 4,2 mln zł unijnej dotacji na ten cel trafi do gminy Kozłów.

- W Małopolsce przykładamy ogromną wagę do profilaktyki zdrowotnej. Traktujemy te działania niezwykle szeroko, bo troska o zdrowie mieszkańców to nie tylko inwestycje w szpitalach, ale przede wszystkim praca nad tym, żeby mogli oni żyć w miejscu, które im nie szkodzi. Dlatego stworzyliśmy nowe prawo antysmogowe, pomagamy w wymianie przestarzałych pieców, a także mocno wspieramy usuwanie szkodliwego azbestu, na kontakt z którym wciąż narażonych jest wielu Małopolan. Cieszę się, że w ciągu najbliższych dwóch lat uda się w gminie Kozłów usunąć ponad 3 tysiące ton rakotwórczego eternitu – podkreśla wicemarszałek Wojciech Kozak.

Już wiadomo, że azbest w gminie Kozłów będzie usuwany zgodnie z harmonogramem. Jeszcze w tym roku zostanie zlikwidowany na tych budynkach, które zostały zakwalifikowane do najbardziej niebezpiecznego, czyli I stopnia pilności – według szacunków to ok. 33 proc. zgłoszonych miejsc. W 2019 roku usuwany będzie eternit o II stopniu pilności, a w 2020 roku – o III stopniu.

Jak podkreśla wójt gminy Kozłów Jan Basa, dzięki zdobytej dotacji uda się pomóc wielu osobom.

- W gminie Kozłów staramy się wspierać naszych mieszkańców - finansujemy usuwanie azbestu z dachów budynków, pomagamy wymieniać piece węglowe, a teraz jesteśmy w trakcie programu montowania paneli słonecznych oraz ogniw fotowoltaicznych. Dziękujemy za przychylność samorządu województwa małopolskiego, która bardzo ułatwia realizację tak bardzo potrzebnych projektów. Warto dodać, że w tej kadencji środki na ten cel nie tylko otrzymujemy z UE, ale też zabezpieczamy odpowiedni wkład własny. Te zadania traktujemy priorytetowo, bo w przyszłości przyniosą wymierne efekty dla mieszkańców naszej gminy – kończy wójt Jan Basa.

W sumie w gminie Kozłów azbest zniknie z ok. 1120 posesji, a więc z prawie 2 tysięcy budynków – zarówno mieszkalnych, jak i gospodarczych.

Info: UMWM

Mądry Natalia

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.