BO Miechów. Chcesz żyć lepiej – zagłosuj/sprostowanie Wyróżniony

poniedziałek, 23 kwiecień 2018 09:39

Do trzeciej edycji miechowskiego Budżetu Obywatelskiego przedstawiono 10 zadań/propozycji – w tym 2. na młodzieżowe inicjatywy. Do 26 kwietnia br. można oddać głos na jedno z poniższych zadań.

 Miasto na tegoroczny BO i MBO [Młodzieżowy Budżet Obywatelski] przeznaczyło 200 tys. zł. Pamiętajmy, że w prezentowanych poniżej propozycjach są też zadania, których koszt realizacji wynosi nawet 90 tys. zł!, więc nie wszystkie zostaną zrealizowane. Od mieszkańców zależy, które zwyciężą w tej rywalizacji. 

Budżet Obywatelski – to 8 propozycji: 

Pierwsze zadanie opiewające na kwotę 75.585 zł proponuje rozbudowę istniejącej siłowni plenerowej na os. Sikorskiego o nowe urządzenia do ćwiczeń, a także o strefę relaksu z piękną zielenią i lokalną dróżką. Siłownia wzbogaciłaby się o urządzenia pn.: Jeździec, Stepper podwójny,  Orbitrek, Biegacz podwójny, Wyciąg i krzesło, Drabinka i podciąg nóg. Korzystanie z rozbudowanej siłowni nadal byłoby ogólnodostępne. Pomysł niejednemu mieszkańcowi się spodoba zwłaszcza teraz, gdy jest ciepło, a na obecnej siłowni chętni… czekają w kolejce.

Druga propozycja opiewa na kwotę 89. 000 zł. To trzy pomysły w jednym - sportowe pomysły! Według autorów na stadionie miejskim zostałaby wydzielona i zorganizowana „strefa kibica”, powstałoby też boisko w „klatce" do piłki nożnej. Natomiast przy Szkole Podstawowej nr 1 w  Miechowie stanęłyby 2 kontenery szatniowe wykorzystywane na przyszłe mecze, turnieje, etc).

Trzeci pomysł dotyka strefy kultury. 49.500 zł zostanie przeznaczone na: koncert, wydanie płyty winylowej, CD oraz książkę - poświęcone historii miechowskiej sceny muzycznej. Z tak rozumianą kulturą nie dyskutujemy. Osiągnięcia lokalnych artystów trzeba dokumentować!

Czwarte zadanie na pewno pomoże pracującym rodzicom zorganizować wakacyjny czas swoim pociechom, za sprawą zajęć warsztatowych dzieci z seniorami i przedstawicielami szeregu instytucji. Koszt zorganizowania tego przedsięwzięcia wynosi 20 485 zł. Jak wszystkie zadania BO i te zajęcia są bezpłatne. 

Piąta propozycja wyszła z pewnością od właścicieli psów, którzy postanowili wykorzystać plac po rekultywacji wysypiska śmieci na wybieg dla swoich pupili. Byłoby to miejsce, gdzie psy będą mogły przebywać bez smyczy i kagańca oraz wybiegać się z dala od spacerowiczów. Koszt 86 000 zł zagospodarowania wysypiska śmieci nie przeraża. Inwestycja na pewno wzbogaci pejzaż miasta i sprawi, że żywe” pluszaki” wrócą ze spaceru szczęśliwe.

25.725 zł ma kosztować cykl warsztatów dla młodzieży, których celem ma być wzrost świadomości i aktywności obywatelskiej u młodzieży. Cóż. Uważam, że nie jest to zadanie na program BO. Jest wiele edukacyjnych programów unijnych, które finansują takie pomysły – chyba, że chce się ominąć czasowe procedury i formalności. Wysokie są również same koszty „obsługi” trenerów (poczęstunki, koszty dojazdu, noclegi, etc).

Siódme zadanie, to propozycja odnowy placu zabaw na oś. Kolorowym – koszt 90.000 zł. Projekt zawsze uzasadniony. Dzieci muszą mieć miejsce do zabawy na świeżym powietrzu –miejsce bezpieczne! Zadanie jest tak kosztowne ponieważ przewiduje dodatkowo wykonanie nowej nawierzchni trawiastego boiska do piłki nożnej i wymianę bramek, zabezpieczenie rowu odwadniającego biegnącego przez plac zabaw oraz montaż progu zwalniającego na ul. Kraszewskiego. To bardzo potrzebne zadanie, za które podziękują nam dzieciaki szerokim uśmiechem – i nie tylko!

Ostatnia propozycja BO, to zadanie na 46.500 zł, a dokładniej z inicjatywy mieszkańców osiedla Parkowego pomysł zagospodarowania miejsca wokół nowego placu zabaw, poprzez budowę parkingu oraz altanki do wypoczynku. W ramach zadania planują także: wstawienie nowych ławek, nasadzenie zieleni w celu spojenia błotnistych miejsc wokół placu zabaw trawą w rolkach. Popieramy jak w poprzednim zadaniu! 

Młodzieżowy Budżet Obywatelski proponuje 2 zadania. 

Pierwsze, to powołanie Miechowskiego Młodzieżowego Klubu, czyli „miejsca nauki i spotkań dla głodnych wiedzy i rozrywki nastolatków” przy lokalnym Centrum Kultury. Koszt 16. takich spotkań/warsztatów. To 9 650 zł. To naprawdę niewiele. Świetnie byłoby, aby taki klub był stałym miejscem spotykania się młodzieży po szkole. I aby to miejsce było przeznaczone wyłącznie do relaksu.

Drugie zadanie w ramach MBO, to dwudniowe wakacyjne kino mobilne dla młodzieży (tzw. „weekend w plenerze”), które ma pochłonąć 10 tys. zł. W trakcie imprezy przewidziano także cykl warsztatów kreatywnych. Miejsce: Park Miejski. Nie za drogo?

 Link do głosowania: https://miechow.budzet-obywatelski.org/glosowanie

 Sprostowanie: W zadaniu nr4 podaliśmy błędna informację, że zajęcia są odpłatne. Za błąd przepraszamy.

P.S. W kolejnym wydaniu „Głosu Miechowskiego” opublikujemy wywiad ze zwycięzcą.
 

 

Mądry Natalia

Mądry Natalia

Aktualizacja: poniedziałek, 23 kwiecień 2018 10:09
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

Pozostałe artykuły

  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA