wtorek, 20 listopad 2018 13:39

Powiat mielecki: Stanisław Lonczak z Razem dla Ziemi Mieleckiej nowym starostą. Koalicja wzięła wszystko.

Napisała

W poniedziałek, 19 listopada odbyło się pierwsze posiedzenie nowo wybranej Rady Powiatu Mieleckiego. Na sesji wybrano starostę, wicestarostę i zarząd powiatu. Władzę w powiecie przejęła koalicja klubów Razem Dla Powiatu Mieleckiego i Nasz Mielec, które łącznie mają 13 mandatów w 25-osobowej radzie.

Obrady rozpoczęły się od złożenia ślubowania przez radnych. Przypominamy, że PiS zdobył 12 z 25 mandatów. Do rady powiatu weszli: Zbigniew Tymuła, Kacper Głaz, Zdzisław Lasota, Maria Orłowska, Marek Kamiński, Stanisław Kagan, Michał Duszkiewicz, Waldemar Barnaś, Maria Należna, Krzysztof Olszewski, Antoni Skawiński i Edmund Duszkiewicz.

Razem Dla Powiatu Mieleckiego zdobyło w sumie 9 mandatów. Uzyskali je: Marek Paprocki, Maciej Jemioło, Andrzej Chrabąszcz, Stanisław Lonczak, Józef Smaczny, Bogusław Peret, Kazimierz Gacek, Stefan Rysak i Adam Jastrząb.

Nasz Mielec wprowadził do powiatu 4 reprezentantów. To: Grzegorz Tychanowicz, Andrzej Bryła, Jacek Tejchma oraz Zbigniew Działowski.

Jeszcze przed pierwszym posiedzeniem, 8 listopada dwa kluby radnych Razem Dla Powiatu Mieleckiego i Nasz Mielec zawarły koalicję. Podzielono się w niej władzą i ustalono priorytety programowe, którymi zajmować się będzie samorząd powiatowy. To służba zdrowia, inwestycje, edukacja, bezpieczeństwo i zabezpieczenie rolników przed skutkami wirusa ASF – brzmią więc bardzo ogólnikowo, w przeciwieństwie do zapisów o podziale stołków.

Zgodnie z umową nowym starostą miał być kandydat Razem dla Powiatu Mieleckiego a jego zastępcą przedstawiciel Naszego Mielca. Przewodniczącym rady miał zostać radny z klubu Razem dla Powiatu Mieleckiego, a po jednym wiceprzewodniczącym RdPM i Nasz Mielec. Podzielono też pomiędzy siebie pięcioosobowy skład Zarządu Powiatu Mieleckiego. Trzy osoby to reprezentanci RdPM a dwie – klubu Nasz Mielec. Ten scenariusz zrealizowano na pierwszej sesji Rady Powiatu Mieleckiego w stu procentach.

W wyborach na przewodniczącego rady powiatu, kandydatem koalicji był Marek Paprocki. W tajnym głosowaniu poparło go 13 radnych, Jego kontrkandydatka, zgłoszona przez PiS Maria Orłowska otrzymała 12 głosów. I tak w większości będzie wyglądać każde głosowanie w tej kadencji.  Na wiceprzewodniczących koalicja RdPM i NM zgłosiła Grzegorza Tychanowicza i Kazimierza Gacka. PiS ponownie zaproponował Marię Orłowską. Zgłaszajacy ją były starosta Zbigniew Tymuła przypomniał, że 12-osobowy klub powinien mieć swojego reprezentanta w prezydium i zaapelował o głosowanie ponad podziałami. Bezskutecznie. Za kandydaturą Marii Orłowskiej głosowało 12 radnych. Kazimierza Gacka i Grzegorza Tychanowicza poparło 13 radnych i to oni objęli funkcję wiceprzewodniczących.

Kandydat koalicji na starostę - Stanisław Lonczak został wybrany z poparciem 13 głosów. 12 radnych zagłosowało na zgłoszonego przez PiS  Zbigniewa Tymułę. 

Wicestarostą wybrano Andrzeja Bryłę, a członkami zarządu powiatu zostali: Andrzej Chrabąszcz, Zbigniew Działowski i Maciej Jemioło.

Nowy starosta pochodzi z Radomyśla Wielkiego, gdzie był zastępcą burmistrza. Ma 62 lata. Związany był z PSL-em.

 

 

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.