wtorek, 08 styczeń 2019 11:28

Mielc: Będziemy musieli ponownie wyjść na ulice – refleksje po szczycie klimatycznym w Katowicach

Napisała

7 grudnia na zaproszenie Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara w czasie Szczytu Klimatycznego w Katowicach odbyło się spotkanie niepolitycznych przedstawicieli Koalicji Miast i Regionów Przeciw Toksycznym Emisjom Przemysłowym i Niebezpiecznym Składowiskom Odpadów “Dość Trucia 2018”. Wzięła w nim udział delegacja z Mielca. O spotkaniu i wynikających z niego wnioskach opowiada Piotr Kozub, przedstawiciel społeczności zrzeszonej w grupie Blokada Truciciela Melenoxu.

Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar spotkał się 7 grudnia 2018 r. - w czasie Szczytu Klimatycznego w Katowicach - z niepolitycznymi przedstawicielami Koalicji Miast i Regionów Przeciw Toksycznym Emisjom Przemysłowym i Niebezpiecznym Składowiskom Odpadów “Dość Trucia 2018”. (ZOBACZ: Mielczanie na szczycie klimatycznym w Katowicach). 

- W spotkaniu z RPO wzięli udział przedstawiciele wielu "trutych" miast, których bolączką ogólnie rzecz ujmując jest strukturalny afunkcjonalizm - brak realnego systemowego mechanizmu chroniącego społeczeństwo przed przemysłowym bandytyzmem ekologicznym. Nie mogło oczywiście zabraknąć ludzi z Mielca – informuje Piotr Kozub, przedstawiciel społeczności zrzeszonej w grupie Blokada Truciciela Melenoxu. - Na spotkanie z RPO wybrały się 3 osoby, godnie reprezentujące nasze miasto. Dla dobra sprawy najmniej istotne są ich nazwiska, tym bardziej że okupant bacznie przygląda się działaniom naszej grupy i nie ma sensu podawać na tacy takich informacji oraz nie jest naszym celem promowanie żadnej z osób działających w naszych szeregach.

W Katowicach związała się koalicja "Dość trucia", w skład której wchodzi już kilkanaście miast z całej Polski. Powstał kanał komunikacyjny, poprzez który przekazujemy swoje doświadczenia i planowane ruchy, dzięki czemu nie trzeba wyważać wielu otwartych drzwi.

Wspólnie będziemy "lobbować" zmiany legislacyjne - przede wszystkim konieczność reform służb ochrony środowiska. To nasz główny priorytet, a dzięki mocy urzędu RPO wprowadzanie i walka o takie zmiany jest bardziej realna. Rzecznik był pod wielkim wrażeniem wszystkich prezentacji i co najważniejsze dał nam wsparcie ze strony swojego sztabu fachowców w tym m.in. prawników – relacjonuje Piotr Kozub.

- Na wszystkich piorunujące efekt wywarła nasza prezentacja z Kronobyla, a Rzecznik mocno zaznaczy, że to co wydarzyło się w Mielcu 25 marca 2018 roku było czymś niesamowitym i niespotykanym w naszym kraju. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że takie gigantyczne ruchy społeczne są najskuteczniejszym narzędziem zmian i wszystko wskazuje na to, że będziemy musieli ponownie wyjść na ulice by przyspieszyć proces zmian, a niektórym kacykom-decydentom pokazać, że nie pozwolimy zaciągnąć "hamulca", który da okupantom kolejne lata niekontrolowanego trucia.

Nie interesuje nas cofnięcie się 20 lat do tyłu, czego "niewinną" próbą może być sposób komunikacji między okupantem a nowymi władzami Kronobyla (czyli Mielca – przyp. red.). Łudzenie się, że raport, który przedstawił Kronospan nowemu włodarzowi miasta, jest w jakimkolwiek stopniu obiektywny jest po prostu co najwyżej totalną naiwnością. Równie dobrze Korea Północna mogłaby tak raportować poziom demokracji w swoim kraju...

Gwoli przypomnienia – wyjaśnia Kozub - cała batalia toczy się o to, by w końcu zastosować takie rozwiązania technologiczne (monitoring emisji), które raz na zawsze w empiryczny, transparentny, naukowy sposób pokażą co i ile "tenże trujący Kronospan" (JK) emituje, że swoich wszystkich (!) instalacji. Inaczej nadal będziemy ofiarami trucia i totalnej manipulacji.

Czeka nas dalsza walka o zmiany legislacyjne oraz "wolę" działania systemu, a w tym największą rolę będą grać: presja społeczna i moc lobbowania (czyli działania koalicji "Dość trucia"), co przy wsparciu narzędzi wynikających z uprawnień i mocy RPO, miejmy nadzieję, przyspieszy cały proces. – dodaje przedstawiciel społeczności walczącej o czyste powietrze w Mielcu.

mg, foto: RPO

 

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.