czwartek, 10 styczeń 2019 17:18

Mielec: Ikea skontroluje Kronospan

Napisała

Ikea zapowiada audyt w zakładach Kronospanu w Mielcu i Szczecinku - informuje SmogLab. - To po protestach mieszkańców, którzy zarzucają zakładowi niekorzystny wpływ na środowisko naturalne i zanieczyszczenie powietrza. Szwedzki producent mebli współpracuje z Kronospanem, kupując od firmy drewniane komponenty do produkcji mebli.

Szwedzka sieć meblowa zapewnia, że wsłuchała się w głos mieszkańców. W lutym ma sprawdzić, czy Kronospan spełnia standardy, które IKEA stawia przed swoimi dostawcami. Są one takie same dla wszystkich firm, które współpracują ze szwedzkim potentatem, a określa je tak zwany “Kodeks Postępowania IKEA dla dostawców produktów” – w anglojęzycznym skrócie IWAY.

“Kronospan zgodził się wdrożyć standardy IKEA IWAY. Dlatego, aby zabezpieczyć przyszłą współpracę i jej przejrzystość, IKEA oraz Kronospan ustaliły, że zostaną przeprowadzone audyty w zakładach produkcyjnych Kronospan w Szczecinku i Mielcu. Rozpoczną się one w lutym 2019 r.” – pisze w oświadczeniu IKEA, która ostrzega, że przestrzeganie lokalnego prawa może nie być wystarczające. Jeśli audyt wykaże występowanie na przykład ciemnego dymu lub uciążliwego dla mieszkańców zapachu, potrzebna będzie dodatkowa weryfikacja – czytamy w zapisach standardów IWAY.

Firma zapewnia, że bierze pod uwagę zarówno skargi mieszkańców, jak i opinie Alarmów Smogowych. Sprawą zajmował się między innymi Łukasz Kurlit ze Skawińskiego Alarmu Smogowego, zaangażowany w inicjatywę #DOŚĆTRUCIA [Więcej o niej przeczytacie TUTAJ]. Zrzesza ona włądze miast i regionów sprzeciwiające się toksycznym emisjom i składowiskom odpadów.

– #DOŚĆTRUCIA skrytykowało jednak oświadczenie, jako zbyt ogólne i niejasne. Zwrócono wielokrotnie uwagę IKEA na fakt, że jako członek UN Global Compact, czyli agendy ONZ zrzeszającej firmy deklarujące działania na rzecz zrównoważonego rozwoju, w tym oczywiście ochrony środowiska, powinna podjąć zdecydowane kroki w tej sprawie i oficjalnie uznać ją za priorytetową. – mówi Kurlit.

Kronospan podchodzi do sprawy ze spokojem. Władze spółki nie spodziewają się negatywnego wyniku audytu, który przesądziłby o zakończeniu współpracy z IKEĄ. “Wśród czynników, łączących obie firmy jest dążenie do zrównoważonego rozwoju gospodarczego, możliwego również dzięki dbałości o środowisko naturalne.” – czytamy w oświadczeniu. Mielecka firma zapowiada również wdrożenie nowych standardów dotyczących emisji zanieczyszczeń. Chodzi o wymogi zawarte w dyrektywie Unii Europejskiej, która nakazuje zakładom przemysłowym zaopatrzenie się w najlepsze z dostępnych na rynku technologii ograniczających emisję.

inf. SmogLab, foto: pixabay.com

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.