środa, 30 styczeń 2019 13:01

PZL Mielec zbuduje Black Hawki dla Wojsk Specjalnych

Napisała

25 stycznia w Polskich Zakładach Lotniczych w Mielcu Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak potwierdził zamówienie na cztery śmigłowce Sikorsky S-70i Black Hawk, które wyprodukuje mielecki zakład dla polskich Wojsk Specjalnych. Produkcja śmigłowców rozpocznie się natychmiast, a ich dostawa nastąpi do końca bieżącego roku.

Gośćmi uroczystości był Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, wojewoda podkarpacka Ewa Leniart, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl oraz dowódca komponentu sił specjalnych, gen. bryg. Sławomir Brunowicz, Jonathan Hoyle wiceprezydent Lockheed Martin na Europę i Amerykę oraz Jason Lambert, wiceprezes ds. Zbrojeniowych Sikorsky a Lockheed Martin. Podpisy pod umową złożyli: minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz prezes PZL Mielec Janusz Zakręcki.

-To ważna chwila i ważny dzień dla Polski i załogi PZL Mielec. Wojsko Polskie kupiło sprawdzone śmigłowce Black Hawk - śmigłowce, które zostały sprawdzone w warunkach wojennych w Iraku, oraz w Afganistanie i należą do najnowocześniejszych na świecie. Osiągnęliśmy wspólny sukces, dlatego, że Wojsko Polskie będzie dysponować tymi śmigłowcami. Pozyskaliśmy je za dobrą cenę. I to jest właśnie miara naszego sukcesu. Pracownicy z Mielca będą mieli pracę, co też jest niezwykle istotne. To jest pierwszy etap współpracy Wojska Polskiego z PZL Mielec – zaznaczył minister Błaszczak. - Wynegocjowaliśmy dobrą cenę. Ta cena śmigłowca, to cena za jaką Polska Policja kupiła sprzęt, plus oczywiście to wszystko, co związane jest z potrzebami Wojska Polskiego, a w szczególności Wojsk Specjalnych.

Black Hawk dla wojska otrzymają odpowiednie uzbrojenie, doposażenie i wszystkie urządzenia, które stanowią pozwolą na wykorzystanie ich we wsparciu działań wojskowych we wszystkich przedsięwzięciach, które realizują Wojska Specjalne. - To jest sprzęt najwyższej jakości – podkreślił szef MON. – Polscy specjalsi są świetni i zasługują na to, aby dysponować najnowocześniejszym sprzętem. I od dzisiaj właśnie tak się stanie – podkreślił minister.

Umowę docenił też szef rządu. – Poprzez tego typu działania nie tylko wzmacniamy sojusz NATO, nie tylko umacniamy Polskie bezpieczeństwo – bezpieczeństwo polskiego nieba, ale również wzmacniamy polski przemysł. Jest to połączenie strategii rozwoju ze strategią zapewnienia bezpieczeństwa – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Znaczenie umowy dla PZL Mielec podsumował Janusz Zakręcki, Prezes Zarządu i Dyrektor Naczelny zakładów.- Dzięki temu, że zarówno polska policja, jak i siły specjalne wybierają S-70i Black Hawk, budowane w Polsce śmigłowce uzyskują oficjalną aprobatę polskiego rządu. Dla potencjalnych klientów eksportowych jest to ważny sygnał, który świadczy o zaufaniu do naszego sprzętu – pdkreślił. - S-70i jest identyczny pod względem zdolności oraz osiągów, jak inne Black Hawki używane przez wielu polskich sojuszników w NATO. To pozwoli polskim żołnierzom na szybką integrację oraz sprawne współdziałanie z sojuszniczymi wojskami – dodał prezes.

Kontrakt na dostawę śmigłowców docenili też podkarpaccy samorządowcy. - To bardzo dobra wiadomość i dla Podkarpacia, i dla Mielca. Śmigłowiec Black-Hawk jedna z najlepszych maszyn na świecie, wykorzystywana przez 30 armii na świecie, powstaje w Mielcu od początku do końca. Podkarpacie także skorzysta, bo ulokowanych jest tu wiele firm z branży, zrzeszonych w Dolinie Lotniczej, które tworzą łańcuch dostaw. Dziękuję wszystkim, którzy pracowali na rzecz tego projektu – powiedział marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

Produkcja helikopterów Black Hawk przeznaczonych do operacji specjalnych, przyczyni się bezpośrednio do utrzymania około 1700 miejsc pracy w zakładach PZL Mielec i wesprze zatrudnienie około 5000 dodatkowych osób w spółkach w polskim łańcuchu dostaw firmy. Wiele z tych spółek to małe i średnie przedsiębiorstwa, mające swoje siedziby w Dolinie Lotniczej.

Koszt jednego śmigłowca wraz z wyposażeniem wynosi ok. 75 mln. złotych. Cała kwota umowy stanowi 683,4 mln. złotych brutto z pakietami: logistycznym i szkoleniowym oraz doposażeniem. W skład pakietu logistycznego wchodzi zapas części zamiennych i eksploatacyjnych oraz sprzęt na potrzeby obsługi naziemnej śmigłowców. Pakiet szkoleniowy obejmuje kompleksowe szkolenie pilotów i personelu technicznego. Wyposażenie zamówionych śmigłowców stanowi informację niejawną.

To nie pierwsze zakupy polskiego rządu w Mielcu. W tamtym roku dwa Black Hawki trafiły do policji. Kolejny zgodnie z planem zostanie dostarczony w tym roku.

Inf. MON, UMWP, PZL Mielec, opr. MG, foto: Michał Mielniczuk, Biuro Prasowe MON, UMWP 

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.