czwartek, 31 styczeń 2019 10:54

Rdomyśl W.: Dom Pamięci Regionalnej w Rudzie zaprasza na żywe lekcje historii

Napisała

W Rudzie przy miejscowym Zespole Szkolno-Przedszkolnym powstał Dom Pamięci Regionalnej. Oprócz zobaczenia wiekowych eksponatów można uczestniczyć w żywych lekcjach historii.

Dom Pamięci Regionalnej mieści się w starym drewnianym budynku, w którym dawniej znajdowała się szkoła. Przez lata gromadzone artefakty zostały umiejscowione w trzech salach tematycznych.

Wśród eksponatów można zobaczyć m.in.:
- dokumenty, zdjęcia, dawne sprzęty szkolne obrazujące historię szkoły;
- dawne sprzęty gospodarcze, domowe, kuchenne używane w gospodarstwie przez mieszkańców wsi;
- materiały związane z osobą patrona szkoły: porucznika Józefa Gorlacha ps. „Orzeł”, uczestnika I wojny światowej i wojny polsko-bolszewickiej w szeregach 30 pp. Strzelców Kaniowskich, kierownika szkoły w okresie międzywojennym, społecznika, żołnierza ZWZ-AK, związanego z konspiracyjną gazetką „Odwet”, zamordowanego w Auschwitz;
- materiały związane z Karolem Antonim Kostórkiewiczem - członkiem radomyskiego Sokoła i uczestnikiem I wojny światowej w szeregach 2. pułku ułanów Legionów Polskich i wojny polsko-bolszewickiej, inicjatorem powstania miejscowej OSP, pochodzącym z rodziny dawnych właścicieli Rudy;
- sprzęty, stroje, broń związane z tradycją szlachecką.

Dom Pamięci Regionalnej w Rudzie zaprasza także na żywe lekcje historii i zwyczajów regionalnych, przygotowywanie potraw regionalnych na starym piecu kuchennym „na blasze” oraz ekspozycje tematyczne.

Adres: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rudzie, 39-315 Ruda 125
Kontakt: tel. 14 683 42 68

Inf. i foto: UG RW

 

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.