wtorek, 26 luty 2019 17:01

Wierni pamięci – mieleckie obchody ku czci Żołnierzy Wyklętych

Napisała

Mielec przygotowuje się do obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Obchody rozpoczną się już 1 marca wmurowaniem tablic pamiątkowych poświęconych podziemnym harcerzom w I Liceum Ogólnokształcącym. 2 marca, a 3 marca VII edycja biegu Tropem Wilczym, a to jeszcze nie koniec. Kolejne wydarzenia odbędą się w 9 i 21 marca.

Pamięci wyklętych harcerzy

W piątek, 1 marca w I Liceum Ogólnokształcącym wmurowana zostaną tablica pamiątkowa poświęcona młodzieżowym organizacjom antykomunistycznym „Stalowi Polacy” i „Wolność i Sprawiedliwość”. Uroczystości rozpoczną się o godz. 13:00 mszą św. w mieleckiej Bazylice Mniejszej św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty. Uczestnicy obchodów przejdą potem przed budynek liceum, gdzie wmurowana zostanie tablica, której odsłonięcie i poświęcenie zaplanowano około godziny 14:10. Uroczystość zakończy się w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Mielcu, gdzie zaprezentowany zostanie krótki rys historyczny młodzieżowych organizacji antykomunistycznych. Organizacja „Stalowi Polacy” działała w latach 1944-1951. Związany z nią był zastęp Rysiów – Mielecka Drużyna Harcerska im. Jeremiego Wiśniowieckiego. Spotkanie zakończy okolicznościowy program artystyczny, przygotowany przez młodzieży. Organizatorami uroczystości są: Instytut Pamięci Narodowej, Starostwo Powiatowe w Mielcu oraz I Liceum Ogólnokształcące w Mielcu.

Chwila refleksji

2 marca o godz. 19 w sali nr 1 SCS w Mielcu zaprezentowany zostanie film Jakuba Nolskiego „Ułaskawienie”, który przywołuje historię rodziny żołnierza AK Wacława "Odrowąża" Szewczyka. Syn Hanny i Jakuba, zostaje jesienią 1946 roku zastrzelony przez UB. Po serii upokorzeń doznanych ze strony nowej władzy, bezczeszczącej zwłoki ich dziecka, Hanna i Jakub postanawiają zapewnić synowi godny pochówek w oddalonej o 500 km Kalwarii Pacławskiej. Fabuła skupia się przede wszystkim na sile i odwadze rodziców, pokazując ich walkę o odzyskanie godności i równowagi po utracie syna. Film zdobył wiele nagród. W 2018 roku Złote Lwy otrzymała Grażyna Błęcka – Kolska za pierwszoplanową rolę kobiecą, Jan Jakub Kolski za najlepszy scenariusz a Monika Onoszko za najlepsze kostiumy. Film będzie można też obejrzeć 3 marca o godz. 17. Bilety w cenie 10 zł.

Główne obchody

3 marca o godz. 10.30 w intencji Żołnierzy Wyklętych odprawiona msza św. w kościele MBNP w Mielcu, o 11.50 złożone zostaną wiązanki pod pomnikiem AK, o godz. 12 wystartuje bieg Tropem Wilczym. Po zakończeniu biegu i wręczeniu medali i dyplomów, odbędzie się piknik na którym zaprezentowane zostaną pokazy wojskowe, ratownicze i historyczne z udziałem miejscowych grup rekonstrukcyjnych.

9 marca o godz. 10.30 z Placu AK w Mielcu wystartuje V Rajd Rowerowy „Śladami walk Wojciecha Lisa” ps. Mściciel”, a o godz. 11.30 na Polanie Niezłomnych w Szydłowcu k. Mielca odbędzie się nadanie imion Żołnierzy Wyklętych dębom pamięci.

21 marca w godz. 11-15 w SCK odbędą się retransmisje sztuk teatralnych „Inka” i „Ostatnie chwile Rotmistrza Witolda Pileckiego”, a o godz. 18 – koncert Leszka Czajkowskiego i Pawła Piekarczyka „Wystarczy pamięć…”. Wstęp wolny.

Symboliczny bieg

„Ich krew – twój pot” to jedno z haseł promujących ideę biegu Tropem Wilczym, który po raz siódmy odbędzie się nie tylko w Mielcu, ale w całej Polsce i nawet za granicą. Fundacja Wolność i Demokracja, główny organizator i pomysłodawca biegu szacuje, że 3 marca w całej Polsce w pamiątkowym biegu wystartuje ponad 75 tys. osób z 360 miast, z czego 8 z nich to największe światowe metropolie. Wymiar symboliczny ma obowiązkowa trasa biegu. 1963 to rok, w którym został zginął ostatni Niezłomny, który poległ w walce czynnej – Józef Franczak ps. Lalek. Ci, którzy wezmą udział w biegu otrzymają wyjątkowy pakiet startowy, który zawierać będzie między innymi unikatowe koszulki z bohaterami VII edycji Biegu Tropem Wilczym. W 2019 roku będą to: Barbara Otwinowska, Stanisława Rachwałowa, Antoni Heda, Władysław Siła Nowicki, Paweł Jasienica oraz Kapitan Jerzy Stawski – ostatni żyjący żołnierz Warszyca.

Mielecki bieg Tropem Wilczym wystartuje w samo południe z Placu Armii Krajowej. Od godz. 10 czynne będzie tam Biuro Zawodów i będą wydawane numery startowe. Organizatorem mieleckiej edycji jest Stowarzyszenie Społeczno-Edukacyjne „Orzeł Biały-Strzelec”, a współorganizatorami: Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu, Klub Historyczny „Prawda i Pamięć” i Jednostka Strzelecka 2093 im. gen. broni Władysława Sikorskiego w Mielcu. Koordynatorami są Andrzej Zemmel i Łukasz Przybyło. Mielec otrzymał 220 numerów i pakietów startowych. 24 lutego na swojej stronie na Facebooku poinformowali, że zgłosiło się już 140 uczestników, warto wiec się pośpieszyć. Wpisowe wynosi 20 zł. Zapisy można do 28 lutego dokonywać przez formularz internetowy. W "Księgarni Dębickich" w Mielcu przy ul. Mickiewicza 5 (obok rynku) prowadzone są też zapisy stacjonarne.

Coraz bliżej pomnika

W Mielcu na Górce Cyranowskiej powstanie Pomnik Żołnierzy Wyklętych, którego pomysłodawcą jest współorganizator mieleckich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Stowarzyszenie Klub Historyczny „Prawda i Pamięć”, które prowadzi zbiórkę na ten cel. Koszt wyjątkowego monumentu, na którym pojawią się postaci podkarpackich Wyklętych i największych bohaterów polskiego podziemia niepodległościowego to nawet 600 tys. zł. 20 marca, w Sali Kolumnowej o idei pomnika opowie przedstawiciel stowarzyszenia Romuald Rzeszutek. - Stowarzyszenie rozpowszechnia już ryngrafy-cegiełki. Każda osoba, która wpłaci co najmniej 100 zł plus ewentualne koszty przesyłki, otrzyma taką cegiełkę wraz z numerowaną legitymacją. Do tej pory, udało się zebrać ok. 80 tys. zł. Za ok. trzy miesiące gotowa będzie centralna część pomnika - kolumna pomnika z granitu. Artysta – projektant pomnika, Józef Opala rozpoczyna już modelowanie orła, który znajdzie się na szczycie tej kolumny, ale do kontynuowania prac potrzebne są środki finansowe i donatorzy, którzy zechcą wesprzeć nasz projekt – mówi Romuald Rzeszutek. - Pomnik będzie wykonywany etapami, mamy firmę, która wykona fundamenty. Wykonane są badania geologiczne i realizowany projekt fundamentu, oczywiście też przez donatorów. m.in. przez biuro projektowe pani Danuty Pazdro. Od wielu miesięcy do prac komitetu włączył się także europoseł Tomasz Poręba. W ostatnim miesiącu zgłosiło się ponad 100 darczyńców z Polski i spoza jej granic. Ponad 100 osób zadeklarowało swój udział w społecznym komitecie budowy pomnika. To przedsiębiorcy, historycy, lokalni działacze, rodziny żołnierzy wyklętych, nauczyciele, muzycy, dziennikarze etc. Te ponad 100 wpłat to pieniążki nadesłane spoza komitetu! – informuje.

Marzena Gitler

Zobacz też:

Skończyła się moda na Żołnierzy Wyklętych - czas na przywrócić ich do życia

Chcę spłacić dług i przywoływać ich do pamięci [WYWIAD]

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.