wtorek, 12 marzec 2019 13:23

Mielec: Ku czci Żołnierzy Wyklętych i młodzieży z podziemia antykomunistycznego

Napisała

Msza Święta w intencji żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia odprawiona w kościele parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy rozpoczęła w niedzielę 3 marca mieleckie uroczystości związane z przypadającymi w dniu 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Po mszy św. Prezydent Miasta Mielca Jacek Wiśniewski wraz z innymi samorządowcami oraz przedstawicielami różnych organizacji, stowarzyszeń i instytucji złożyli wiązanki kwiatów przed mieleckim Pomnikiem Armii Krajowej.

W samo południe sprzed pomnika wystartowali biegacze biorący udział w biegu „Tropem Wilczym”. Bieg zakończył się na Placu AK, gdzie organizatorzy mieleckich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych przygotowali szereg atrakcji m.in. koncert orkiestry „Muzycy bohaterom”, pokaz sprzętu wojskowego, pokazy ratownictwa przedmedycznego i pożarniczego, dioramy historyczne i wystawę pojazdów militarnych. Tego samego dnia w Domu Kultury SCK odbył się premierowy pokaz filmu Jana Jakuba Kolskiego „Ułaskawienie”.

Warto dodać, że w piątek 1 marca na budynku I liceum Ogólnokształcącego w Mielcu przy ulicy Kościuszki odsłonięto tablicę upamiętniającą organizacje „Stalowi Polacy” oraz „Wolność i Sprawiedliwość”. W uroczystości zorganizowanej przez rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej, przy współpracy Starostwa Powiatowego w Mielcu i I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Konarskiego w Mielcu udział wzięła Adriana Miłoś (zastępca Prezydenta Miasta Mielca).

Członkowie organizacji „Stalowi Polacy” oraz „Wolność i Sprawiedliwość” wyrośli z konspiracyjnego „Związku Przyszłych Polskich Żołnierzy” i harcerskiego zastępu „Rysiów”. Ich celem było zwalczanie propagandy komunistycznej poprzez organizację akcji ulotkowych i zbrojnych skierowanych przeciwko panującej władzy. Młodzi chcieli uwolnić więźniów politycznych, nieść pomoc rodzinom osób represjonowanych. Prowadzili szeroką działalność wywiadowczą i pogadanki na tematy związane z sytuacją polityczną w kraju. Przez tę podziemną działalność życie w walce oddał Roman Stachiewicz. Po rozpracowaniu przez komunistyczny Urząd Bezpieczeństwa, za swoje dążenie do wolnej Polski młodzi patrioci otrzymali wyroki od 2 do 15 lat więzienia, zaś Józef Umiński został skazany na dożywocie.

Uczczenie mieleckich bohaterów było elementem większego projektu IPN-u realizowanego w celu upamiętnienia powojennej działalności najmłodszego pokolenia II RP – zapomnianego ogniwa w walce o niepodległość Polski z komunizmem. Łącznie, w całym kraju, odsłonięto 11 tablic poświęconych członkom młodzieżowego podziemia antykomunistycznego.

inf. i foto: UM Mielec

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.