poniedziałek, 06 maj 2019 16:31

Mielec: Majówka dla Biało-Czerwonej

Napisała

Tegoroczna majówka oprócz tradycyjnych obchodów kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja upłynęła w Mielcu pod znakiem świętowania 15-lecia akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Z tej okazji podobnie jak w wielu polskich miastach w środę 1 maja punktualne o godzinie 12 młodzież z mieleckich szkół na schodach przed Domem Kultury SCK odśpiewała unijny hymn – Odę do radości. Odśpiewano także Mazurka Dąbrowskiego.

- Cieszmy się wszyscy z tych 15 lat Polski w Unii Europejskiej podczas których wypiękniało zarówno nasze miasto jak i nasz kraj – mówiła biorąca udział w tym wydarzeniu Adriana Miłoś, zastępca prezydenta, która dziękowała Jolancie Dudzik za świetne przygotowanie dzieci do tej uroczystości.

Dwa dni później tradycyjnie przed Pomnikiem Wolności obchodzono w Mielcu 228 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Trzeciomajowe uroczystości w Mielcu tradycyjnie rozpoczęła Msza Święta w Bazylice Mniejszej Parafii Świętego Mateusza Apostoła i Ewangelisty. Po jej zakończeniu uformował się tradycyjny pochód. W jego skład weszły: Mielecka Orkiestra Dęta, Jednostka Strzelecka 2093 im. Gen. Broni Władysława Sikorskiego, poczty sztandarowe, kombatanci, parlamentarzyści, samorządowe władze miasta, powiatu i województwa; przedstawiciele urzędów, instytucji, partii politycznych, związków zawodowych i stowarzyszeń, delegacje szkół oraz pozostali uczestnicy.

 

Mielczanie wspólnie przeszli przed pomnik Wolności, gdzie delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów. Uroczystości w tym miejscu otworzył występ orkiestry. Swój program artystyczny zaprezentowali również podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego działającego przy Powiatowym Zespole Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych. 

Uroczystość zorganizowało Starostwo Powiatowe w Mielcu i Urząd Miejski w Mielcu.

inf. i foto: Powiat Mielecki, UM Mielec

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.