piątek, 17 maj 2019 16:05

Mieleccy harcerze na jubileuszu Bitwy o Monte Cassino

Napisała

Mieleccy harcerze biorą udział w Fabularnym Rajdzie Honker zorganizowanym w tym roku w ramach obchodów 75. rocznicy bitwy o Monte Cassino na historycznym wzgórzu, o które walczyli żołnierze 2 Korpusu Polskich Sił Zbrojnych pod dowództwem gen. Władysława Andersa.

W pamiętnej operacji, która pociągnęła za sobą tysiące ofiar, główną siłę atakującą czwartego natarcia, podczas operacji „Honker” prowadzonej od 11–19 maja 1944 roku, miał stanowić 2 Korpus Polski. Kryptonim operacji pochodzi od słowa „honk”, co w języku angielskim oznacza krzyk dzikich gęsi. „Honker” to coś lub ktoś wydający takie dźwięki. Bitwę o Monte Cassino upamiętnia od kilkunastu lat Fabularny Rajd Honker organizowany przez zachodniopomorskie środowiska ZHP. Rajd odbywa się rokrocznie w Myśliborzu, zawsze w drugiej połowie maja. W roku 2014 FR Honker był integralną częścią Zlotu z okazji 70. rocznicy Bitwy o Monte Cassino i wzięło w nim wtedy udział około 1200 zlotowiczów, którzy mogli przejść śladami polskich oddziałów. W tym roku jest podobnie. Rajd odbywa się na wzgórzach Monte Cassino, na terenach walk 2 Korpusu Polskich Sił Zbrojnych i jest ofertą programową dla uczestników wyjazdów organizowanych przez jednostki ZHP na jubileuszowe obchody wielkiej bitwy.

Honker to dwa dni rywalizacji połączonej ze wspaniałą zabawą oraz możliwością doznania prawdziwej historii. Bierze w nim udział 14 zgrupowań i ponad 40 punktów programu oraz mnóstwo ciekawych zadań do zrealizowania, wszystko w klimacie bitwy stworzonym przez rekonstrukcję historyczną. Elementem rajdu jest zaplanowany na 18 maja udział w centralnych uroczystościach rocznicowych na Polskim Cmentarzu Wojennym z udziałem polskich władz i kombatantów.

W tegorocznej edycji i obchodach rocznicowych bierze udział siedmioosobowa grupa mieleckich harcerzy, którzy zwiedzili przy okazji Wenecję i Pompeje. Wyprawę Pamięci można śledzić na ich Facebooku i Instagramie.Marzena Gitler, foto: ZHP Mielec Natalia Pająk, Bartłomiej Maryniak

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.