Królewskie przyjęcie Wyróżniony

piątek, 10 listopad 2017 16:43

Po królewsku potraktowało Mieleckie Towarzystwo Literackie, pamięć o zmarłych w ciągu ostatniego roku ludziach mieleckiej kultury: Marii Błażków, Mieczysławie Działowskim i Januszu Kapuścińskim.

W wieczorze pamięci „Non omnis moriar” , w dniu 19 listopada 2017r. w Sali Królewskiej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. M. Karłowicza w Mielcu, wzięli udział członkowie rodzin zmarłych, literaci z MTL i znajomi.

Spotkanie zapoczątkował i poprowadził całość prezes MTL Zbigniew Michalski. Prezentację wspomnień i wierszy zmarłych i o zmarłych rozpoczęli Barbara Augustyn i Stefan Żarów -  wierszami Janusza Kapuścińskiego z niewydanego tomu poezji „Myśli ulotne” z 2014r. i wspomnieniami o nim. Zaśpiewał Marek Paprocki – przyjaciel zmarłego w drugiej połowie grudnia 2016 r. mieleckiego poety, który występował na wszystkich jego promocjach w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mielcu w latach minionych.

Kolejną osobą, która uczciła pamięć zmarłej, w drugiej połowie grudnia 2016r., Marii Błażków była dyrektor MBP w Mielcu Jolanta Strycharz. Przedstawiła ona nie tylko wspomnienie, ale także przeczytała kilka wierszy ks. Jana Twardowskiego – szczególnie bliskich byłej dyrektor.

Swój wiersz „Ziemskie anioły” przedstawił także Zbigniew Michalski. Głosem Mieczysława Działowskiego, z płyty z tomiku „Figurki słowa”, wydanego po jego śmierci, zaczął swój występ przyjaciel poety – wykładowca Uniwersytetu Rzeszowskiego Stach Ożóg. Zaprezentował także swoje wspomnienie i wiersze ze wspomnianej książeczki – pełnej ciepła rodzinnego i nostalgii. Po nim wystąpiła jeszcze Anita Róg młoda poetka MTL. Organizatorzy podziękowali obecnym członkom rodzin.  Ze spotkania powstała obfita dokumentacja fotograficzna.

fot: R. Trojnacki

(red)

(red)

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

Pozostałe artykuły

  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA