poniedziałek, 12 sierpień 2019 15:21

Mielec: Pojawiła się szansa na budowę ronda na ruchliwym skrzyżowaniu Sienkiewicza i Św. Ducha

Napisała

Jak pokazują statystyki policyjne, ale również publikacje lokalnych mediów, najbardziej newralgicznym miejscem, w którym od wielu lat dochodzi do wielu wypadków i kolizji drogowych, w tym również z udziałem pieszych, jest w Mielcu skrzyżowanie ulic Sienkiewicza i Ducha Świętego. Niedawno wykonano na skrzyżowaniu nową organizację ruchu w ramach zaplanowanych prac konserwatorskich. Nowe lub odnowione oznakowanie poziome ulicy Sienkiewicza pojawiło się na całej jej długości. Teraz pojawiła się szansa na budowę ronda. Czy i kiedy powstanie?

Konieczność budowy ronda w tym miejscu była wielokrotnie podnoszona jeszcze przed remontem drogi nr 985 w 2009 roku, w skład której wchodzi ulica Sienkiewicza. Dopiero teraz pojawiła się realna szansa na realizację tego projektu.

Jak informuje Powiatowy Zarząd Dróg, koncepcja tego rozwiązania komunikacyjnego jest już gotowa. Prace projektowe powinny zakończyć się do końca bieżącego roku. Dopiero wówczas będzie można wstępnie oszacować koszty przyszłej inwestycji.
- Będziemy ubiegać się o dofinansowanie budowy ronda z Funduszu Dróg Samorządowych – powiedział Jacek Krzyżewski, dyrektor PZD Mielec. - Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zaakceptował już podział środków Funduszu Dróg Samorządowych, które zostaną przeznaczone w poszczególnych województwach na dofinansowanie zadań powiatowych i gminnych w 2020 roku. Dla województwa Podkarpackiego to kwota 163 mln PLN. Mielecka inwestycja (rondo) może liczyć na dotację w wysokości 60% jej wartości.

Zanim dojdzie do budowy ronda, koniecznym będzie dostosowanie skrzyżowania do aktualnej – tymczasowej - koncepcji regulacji ruchu w tym miejscu. Widoczne od kilku dniu nowe oznakowanie poziome to nie koniec zmian na skrzyżowaniu. Już wkrótce pojawią się na nim tzw. azyle segmentowe, które zdecydowanie poprawią funkcjonalność, a przede wszystkim widoczność (czytelność) nowego rozwiązania komunikacyjnego. Elementy te robi się „na wymiar”, stąd zaistniała konieczność wymalowania w pierwszej fazie wysepek, na których zostaną zamontowane.

Dodatkowo nad dojazdami do skrzyżowania pojawią się tablice informujące o organizacji pasów (np. lewoskręty, prawoskręty) na samym skrzyżowaniu. Wszystkie te nowe elementy mają pomóc zwiększyć bezpieczeństwo na tym odcinku drogi. Czy tak będzie, w dużej mierze zależy to od samych uczestników ruchu.

inf. i foto: Powiat Mielecki

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.