Mielec: Prokuratura i Policja bada zarzuty wobec Kronospanu Wyróżniony

piątek, 09 marzec 2018 15:06

Prokuratura Rejonowa w Mielcu odmówiła wszczęcia postępowania z zawiadomienia pełnomocnika formy Kronospan Sp. z o.o o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Sprawa dotyczyła zasłonięcia tablic z nazwą miasta naklejką Kronobyl.  

Do zdarzenia doszło pod koniec stycznia (pisaliśmy o tym tu). Przedstawiciel Kronospanu zawiadomił mielecką policję (pisaliśmy o tym tu), która przeprowadziła czynności sprawdzające z art. 160 kk.. paragraf pierwszy tego artykułu określa: Kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. . Mielecka policja przekazała zebrane materiały do miejscowej prokuratury. 

Postępowanie pod syg. PR 2.Ds.126.2018 zostało zakończone 5 marca. Prokuratura postanowiła o odmowie wszczęcia dochodzenia. W przekazanym wniosku Kronospam zawiadamiał o podejrzeniu przestępstwa z art, 160 § 1 Kodeksu Karnego oraz 212 § 1: Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.

Postanowienie o odmowie nie jest jeszcze prawomocne. 

Informacja o doniesieniu na policję zbulwersowała mieszkańców, którzy od lat protestują przeciwko zatruciu powietrza przez Kronospan. Już wpłynęło oficjalne zawiadomienie do prokuratury o zagrożeniach, jakie niesie produkcja mieleckiej spółki, z której kominów wydobywa się dym i pył. Złożył je Ireneusz Dzieszko - informuje prokuratura - i jest w toku na etapie czynnosci sprawdzających, których wykonanie zlecono Komendzie Powiatowej Policji w Mielcu. Jest wiec szansa, że zaczną się badania środowiska i przesłuchania zarządu firmy oraz policyjne kontrole. 

Sprawa powietrza w Mielcu została też poruszona z trybuny sejmowej. "Jakość powietrza w Mielcu jest tragiczna! Czekając, aż Ministerstwo Środowiska odpowie na moje dwie interpelacje w sprawie poziomów alarmowych i trudnej sytuacji mieszkańców Mielca związanej z firmą Kronospan, postanowiłem z mównicy sejmowej zadać pytanie Ministrowi Środowiska. Na odpowiedź na interpelacje ma prawie miesiąc czasu. Mam nadzieję, że dzięki temu chociaż trochę przyspieszę ten czas lub zwrócę większą uwagę na problem mieszkańców Mielca i Ministerstwo nada sprawie wysoki priorytet." - poinformował na swoim profilu na Facebooku poseł Maciej Masłowski.

Mieszkańcom przybywa wiec sojuszników, a sprawa staje się coraz bardziej głośna. Na ulicach widać plakaty i banery wzywające do udziału w największej jak dotąd akcji protestacyjnej, która odbędzie się już 25 marca. 

Marzena Gitler

Marzena Gitler

Marzena Gitler

Aktualizacja: piątek, 09 marzec 2018 18:15
Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Skomentuj

1 komentarz

 • Link do komentarza fevef poniedziałek, 02 kwiecień 2018 17:07 napisane przez fevef

  Z Mielca ucieka kto może, zatrute powietrze, bardzo słabe zarobki, PRL i kumoternia......
  To miasto zupełnie wymrze za 5-10 lat

  Zobaczcie ile domów itp jest na sprzedaż!!!!!

 1. Więcej na GŁOS24
 2. BIZNES
 3. STYL ŻYCIA
 4. ZDROWIE I URODA
 5. MOTORYZACJA
 6. KULTURA
 7. SPORT
 8. TURYSTYKA
 9. EDUKACJA
 10. POLITYKA