Czyste powietrze a polityka – aspekt lokalny. Felieton Łukasza Przybyło Wyróżniony

poniedziałek, 16 kwiecień 2018 09:50

Jak wiemy ostatnimi dniami Mielec między innymi żyje protestem przeciwko Kronospanowi i jakością powietrza w Mielcu w ogóle. O ile ogólne intencje protestujących są jasne i klarowne, i kierowane przeciwko Kronospanowi, jednak w sieciach społecznościowych i na mieleckich portalach słychać głosy, że różni udzie robią sobie przede wszystkim kampanię wyborczą. Jak to jest więc z tą polityką i zaangażowaniem w walkę o czyste powietrze w Mielcu?

Najwięcej oskarżeń przy okazji protestu kieruje się przeciwko Prawu i Sprawiedliwości, że podjęte przez samorządowców różnych szczebli z tego ugrupowania działania w kierunku poprawy jakości powietrza w Mielcu i w sprawie samego Kronospanu to już kampania samorządowa. Tutaj PiS jest między młotem a kowadłem, bo jeżeli nic by w tym temacie nie robił, to również padałyby oskarżenia o zaniechanie działań. Inni znów oskarżają, że protest nie na darmo rozpoczął się niecały rok przed wyborami, że w ten sposób różni ludzie próbują sobie robić kampanię wyborczą.

Czy to są tylko głosy malkontentów? Moim zdaniem tak, bo tak naprawdę im więcej osób, środowisk, czy partii włączy się w troskę o zdrowie mieszkańców Mielca, tym dla mieszkańców lepiej. Ale przyjmując założenie, że jednak zaczyna się już kampania samorządowa, przyjrzymy się lokalnej polityce i sprawdźmy kto tutaj walczy o zdrowie mielczan. Niewątpliwie Prawo i Sprawiedliwość jest ofensywie, choćby poprzez program dofinansowania do wymiany pieców, ostatnie działania w sprawie firmy Kronospan, czy też działania pełniącego funkcję prezydenta Fryderyka Kapinosa, który powołał samorządowo-instytucjonalną grupę roboczą do spraw związanych z walką o czyste powietrze i stara się o objęcie Mielca rządowym programem dofinansowania do walki z niską emisją. Natomiast w protest przeciwko firmie Kronospan silnie zaangażowane jest środowisko Kukiz’15, część środowiska związanego z komitetem Nowy Mielec oraz środowiska narodowe i kibicowskie. Celowo piszę tu o środowiskach, bo nikt tutaj nie występuje pod żadnym szyldem, gdyż działania mają charakter oddolny i obywatelski. Wszystkie zaangażowane w walkę o czyste powietrze osoby na pewno zyskują dzięki podejmowanym działaniom zaufanie mielczan, co może przełożyć się na wynik wyborczy nadchodzących wyborach samorządowych, o ile zdecydują się na start.

Zastanawia tutaj fakt biernej postawy środowisk związanych z Razem dla Ziemi Mieleckiej, a przecież wydawałoby się, że powinni kontynuować dzieło walki o czyste powietrze zapoczątkowane przez św. pamięci prezydenta Daniela Kozdębę, a także środowisk związanych z Platformą Obywatelską i Naszym Mielcem. Wszystkie te środowiska ograniczają się jedynie do określania swoich stanowisk i przypominania oświadczeń sprzed dłuższego czasu, że też kiedyś walczyli o czyste powietrze, lub tak jak środowisko Naszego Mielca są jedynie sekundantami dla działań Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miejskiej.

Protest przeciwko Kronospanowi, który odbył się w niedzielę palmową zdołał zgromadzić według różnych źródeł od 8 do 15 tysięcy mielczan i mieszkańców okolicznych miejscowości i pokazał, że Mielczanie potrafią się zjednoczyć w sprawie tak istotniej dla nich, jaką jest walka o ich zdrowie i czyste powietrze. Na proteście można było zauważyć wiele rodzin z dziećmi.

Łukasz Przybyło

Marzena Gitler

Marzena Gitler

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

1 komentarz

 • Link do komentarza Nie róbcie polityki poniedziałek, 16 kwiecień 2018 13:46 napisane przez Nie róbcie polityki

  Co za bzdury... Może Panu Przybyło zrobiło się żal po wielkim sukcesie marszu i zaczął żałować, że przypiął się do Prawa i Sprawiedliwości, które, wbrew temu co Pan Przybyło pisze, jest w defensywie w temacie ochrony powietrza. Niech sobie porówna ilość środków przeznaczonych na wymianę pieców w Mielcu i innych miastach. Niech nie opowiada o "działaniach" Kronospanu, bo to jest ściema, a pan Ortyl już dawno miał szansę by się wykazać. I w końcu, niech doczyta sobie znaczenie słowa "sekundant"

Pozostałe artykuły

 1. Więcej na GŁOS24
 2. EDUKACJA
 3. FINANSE I GOSPODARKA
 4. KULTURA
 5. MOTORYZACJA
 6. POLITYKA
 7. SPORT
 8. STYL ŻYCIA
 9. TURYSTYKA
 10. ZDROWIE I URODA