Mielec, Borowa, Czeremin, Gawłuszowice, Przecław, Radomyśl Wielki, Wadowice Górne, Wola Mielecka

Reklama-Budzow-lekarz

Gmina Mielec świętowała 100-lecie niepodległości Polski w Książnicach Wyróżniony

Gmina Mielec świętowała 100-lecie niepodległości Polski w Książnicach

W Książnicach 10 czerwca uczczono 100. Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wydarzenie było również okazją do upamiętnienia porucznika Jana Hajca, legionisty I Brygady Józefa Piłsudskiego.

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele pw. Św. Jana Chrzciciela w Książnicach, której przewodniczył kapelan garnizonu Nowa Dęba ks. płk Szczepan Madoń. Następnie zgromadzeni przeszli przed nowo powstałe miejsce pamięci, gdzie asystę honorową wystawiła 21. Brygada Strzelców Podhalańskich, 1 Warszawska Brygada Pancerna, 3 Podkarpacka Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej, Państwowa Straż Pożarna, Jednostka Strzelecka 2093 oraz grupa rekonstrukcyjno-historyczna im. W. Lisa „Mściciela”.

W ceremonii brały również udział poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Zespołu Szkół im. prof.Janusza Groszkowskiego. Po hymnie państwowym swoje słowa do zebranych skierował Józef Piątek, Wójt Gminy Mielec. - Dziękuję Obywatelskiemu Komitetowi Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości że spojrzeliśmy w tym samym kierunku, że pomimo odmiennych nieraz zdań udało nam się osiągnąć wspólny cel jakim jest upamiętnienie legionistów z terenu gminy. Potrzeba było stu lat, aby oddane zostało im to, co bezwzględnie im się należy. Dzięki takim inicjatywom pamięć o nich już nigdy nie zaginie. Dziś zamykamy historię porucznika Jana Hajca. Człowieka, który swoje życie oddał za naszą ojczyznę. Poruczniku Janie Hajcu, choć twoje ciało pozostało na polu ostatniej bitwy pamięć o Tobie powróciła i trwać będzie w Twoich rodzinnych Książnicach – powiedział wójt.

Następnie uczeń Szkoły Podstawowej w Książnicach przedstawił zebranym bohaterskie czyny Jana Hajca. Po odczytaniu biogramu głos zabrał Marek Zalotyński, przedstawiciel Komitetu Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości w Mielcu. - Pragniemy, by pamięć o legionistach, patriotach nieszczędzących daniny krwi na polach bitew legionowej epopei, nie zatarła się, a posadzone drzewa były żywymi pomnikami rosnącymi w ich rodzinnych miejscowościach dla utrwalenia pamięci o nich i dania symboliki wzorca miłości Ojczyzny dla przyszłych pokoleń. Z naszej strony koordynatorem dzisiejszej podniosłej uroczystości był pan Eligiusz Hajec, którego dążenie do upamiętnienia swego kuzyna oraz zaradność i trud zgromadził nas dziś w tym szczególnym miejscu. Pragnę mu w tym miejscu pogratulować i podziękować w imieniu nas wszystkich – powiedział. Ponadto przedstawiciele Komitetu za wspólne, piękne i owocne działania rocznicowe wręczali pamiątkowe odznaki Wójtowi Gminy Mielec oraz ppłk Jackowi Birusiowi, Komendantowi 34 Wojskowego Oddziału Gospodarczego.

Po wręczeniu odznak przyszedł czas na odsłonięcie kamienia Pamięci Jana Hajca, którego dokonali Jerzy Dębicki, Honorowy przewodniczący Komitetu oraz Józef Piątkek. Następnie Józef Baczyński Proboszcz Parafii Św. Jana Chrzciciela poświęcił kamień oraz dąb niepodległość Jana Hajca a harcerze z Chorągwi Łódzkiej ZHP, złożyli ziemię z pobojowiska pod Kostiuchnówką, ostatniego pola walki legionisty. Część wojskową uroczystości zakończyło odczytanie apelu pamięci, salwa honorowa oraz odprowadzenie wojskowej asysty honorowej oraz sztandarów organizacji pozarządowych.

Mini koncert utworów patriotycznych przedstawiała Orkiestra Dęta Dobrynin, która zadbała również o oprawę muzyczna całej uroczystości. Pamiątkowe zdjęcie zakończyło uroczystości przed miejscem pamięci. 

Obchodom rocznicowym towarzyszył festyn rodzinny, którego organizatorami byli nauczyciele i rodzice ze szkoły w Książnicach oraz Samorządowy Ośrodek Kultury i Sportu Gminy Mielec. Imprezę rozpoczęły występy w wykonaniu Zespołu Tańca Estradowego „Rytm” i grupy taneczno-ruchowej „Iskierki” z Woli Mieleckiej. Następnie zaprezentowały się dzieci ze Szkoły Podstawowej w Książnicach, które poprzez wesołe piosenki i tańce wprowadziły zebranych w nastrój radosnej zabawy. Na uczestników czekało  wiele atrakcji. Były konkursy z nagrodami, gry i zabawy sportowe, pokazy Grupy Rekonstrukcyjno-Historycznej im. Wojciecha Lisa ps. „Mściciel”, pokaz zumby prowadzony przez trenerkę z klubu EXTRIME FITNESS w Mielcu, wielkie dmuchane zjeżdżalnie, mecze piłki nożnej. W ciągu całej imprezy uczestnicy częstowali się kiełbaskami z rożna, frytkami i lodami. Wszyscy świetnie się bawili, pogoda dopisała, więc impreza na długo zostanie w pamięci tak dzieci, jak i dorosłych.

Organizatorami wydarzania była rodzina Jana Hajca, Obywatelski Komitet Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości w Mielcu, Samorządowy Ośrodek Kultury i Sportu Gminy Mielec, Szkoła Podstawowa w Książnicach. – Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w tą wspaniałą inicjatywę, Dziękujemy sponsorom bez których nie doszło by do powstania tak okazałego miejsca pamięci. Dziękujemy społecznikom oraz wszystkim osobom, które nie tylko czynem ale i dobrym słowem wspierali nas w trakcie działań. Słowa uznania należą się również przedstawicielom Wojska Polskiego, Państwowej Straży Pożarnej oraz Grupy Rekonstrukcyjno-Historycznej im W. Lisa za uświetnienie niedzielnych uroczystości – dziękują organizatorzy.

mat. prasowe

1 komentarz

 • Gość
  Gość piątek, 15, czerwiec 2018 12:11 Link do komentarza

  Głównym sponsorem był Kronospan Mielec, ale o tym oczywiście ani słowa. Źle o firmie chętnie i zawsze, dobrze - nigdy.

Powrót na górę
 1. Więcej na GŁOS24
 2. EDUKACJA
 3. FINANSE I GOSPODARKA
 4. KULTURA
 5. MOTORYZACJA
 6. POLITYKA
 7. SPORT
 8. STYL ŻYCIA
 9. TURYSTYKA
 10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Gorlicki

Utonęli w studni. Tragiczna historia dwóch braci

24 lipiec, 2018 | Wyświetleń:24873

12 lipca we wsi Bystra w powiecie gorlickim dwóch braci wpadło do reperowanej studni. Mimo...

Motoryzacja

Powódź w Małopolsce. Pozamykane drogi i mosty

19 lipiec, 2018 | Wyświetleń:15318

Pozamykane drogi i mosty. Akcja ratownicza w powiecie tatrzańskim i limanowskim. Ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne...

Głos Podhalański

Podhale tonie. Zalane drogi, wsie i domy

19 lipiec, 2018 | Wyświetleń:14998

W wyniku wczorajszej (18.07) ulewy w regionie podhalańskim pozamykano drogi, a z wielu wsi i...

Głos Krakowski

Tragiczny wypadek na A4

27 lipiec, 2018 | Wyświetleń:11474

Dzisiaj tj. 27 lipca br. około godziny 3.30 na autostradzie A4 samochód jadący „pod prąd”...

Głos Krakowski

Kraków. Zaginął Marcin Zagórski. Widziany był w okolicy Rynku.

25 lipiec, 2018 | Wyświetleń:10859

Wczoraj, 24 lipca zaginął Marcin Zagórski. Mężczyzna widziany był ostatnio na rynku w Krakowie. UWAGA:...

Głos Beskidzki

Antyterroryści zatrzymali na gorącym uczynku 35-latka z Jordanowa. Mężczyzna był w trakcie sprzedaży narkotyków.

17 lipiec, 2018 | Wyświetleń:5271

Wspólne działania policjantów z wydziału kryminalnego z Dębicy, komendy wojewódzkiej z Rzeszowa i policyjnych antyterrorystów...

Głos Limanowski

Limanowszczyzna tonie. Zamknięte drogi, odcięte domy, ewakuacje.

19 lipiec, 2018 | Wyświetleń:5098

Od wczoraj trwa kryzysowa sytuacja w powiecie limanowskim. Intensywne opady deszczu doprowadziły do odcięcia kilku...

Głos Wadowicki

Pożary w Atenach. Wśród ofiar mieszkańcy Wadowic

24 lipiec, 2018 | Wyświetleń:4874

Jak informuje RMF FM wśród ofiar tragicznych pożarów w Grecji jest dwoje Polaków. Najprawdopodobniej to...

Głos Tarnowski

Trwa pożar szpitala w Tarnowie [AKTUALIZACJA]

02 sierpień, 2018 | Wyświetleń:4599

Dzisiaj tj. 2 sierpnia kilka minut po 14 w Szpitalu Wojewódzkim im. Św. Łukasza wybuchł...

Głos Krakowski

Marcin Zagórski odnalazł się. Rodzina dziękuje za pomoc

26 lipiec, 2018 | Wyświetleń:4129

Policja, regionalne i ogólnopolskie media oraz tysiące internautów włączyło się w poszukiwania Marcina Zagórskiego, znanego...

Głos Brzeski

Fala zatruć w brzeskim szpitalu. Nie tylko pacjenci...

02 sierpień, 2018 | Wyświetleń:3816

Jak ujawniono wczorajszego dnia oraz w nocy z środy na czwartek w Brzeskim szpitalu doszło...

Głos Mielecki

Mielec: Czy dyrektor Kwaśniewski oszukał prokuraturę?

17 lipiec, 2018 | Wyświetleń:3546

Działania kierownictwa mieleckiego szpitala są "wyjątkowo haniebne i zasługują na potępienie jako mające najprawdopodobniej charakter przestępny...