Mielec, Borowa, Czeremin, Gawłuszowice, Przecław, Radomyśl Wielki, Wadowice Górne, Wola Mielecka

Gmina Mielec świętowała 100-lecie niepodległości Polski w Książnicach Wyróżniony

Gmina Mielec świętowała 100-lecie niepodległości Polski w Książnicach

W Książnicach 10 czerwca uczczono 100. Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wydarzenie było również okazją do upamiętnienia porucznika Jana Hajca, legionisty I Brygady Józefa Piłsudskiego.

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele pw. Św. Jana Chrzciciela w Książnicach, której przewodniczył kapelan garnizonu Nowa Dęba ks. płk Szczepan Madoń. Następnie zgromadzeni przeszli przed nowo powstałe miejsce pamięci, gdzie asystę honorową wystawiła 21. Brygada Strzelców Podhalańskich, 1 Warszawska Brygada Pancerna, 3 Podkarpacka Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej, Państwowa Straż Pożarna, Jednostka Strzelecka 2093 oraz grupa rekonstrukcyjno-historyczna im. W. Lisa „Mściciela”.

W ceremonii brały również udział poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Zespołu Szkół im. prof.Janusza Groszkowskiego. Po hymnie państwowym swoje słowa do zebranych skierował Józef Piątek, Wójt Gminy Mielec. - Dziękuję Obywatelskiemu Komitetowi Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości że spojrzeliśmy w tym samym kierunku, że pomimo odmiennych nieraz zdań udało nam się osiągnąć wspólny cel jakim jest upamiętnienie legionistów z terenu gminy. Potrzeba było stu lat, aby oddane zostało im to, co bezwzględnie im się należy. Dzięki takim inicjatywom pamięć o nich już nigdy nie zaginie. Dziś zamykamy historię porucznika Jana Hajca. Człowieka, który swoje życie oddał za naszą ojczyznę. Poruczniku Janie Hajcu, choć twoje ciało pozostało na polu ostatniej bitwy pamięć o Tobie powróciła i trwać będzie w Twoich rodzinnych Książnicach – powiedział wójt.

Następnie uczeń Szkoły Podstawowej w Książnicach przedstawił zebranym bohaterskie czyny Jana Hajca. Po odczytaniu biogramu głos zabrał Marek Zalotyński, przedstawiciel Komitetu Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości w Mielcu. - Pragniemy, by pamięć o legionistach, patriotach nieszczędzących daniny krwi na polach bitew legionowej epopei, nie zatarła się, a posadzone drzewa były żywymi pomnikami rosnącymi w ich rodzinnych miejscowościach dla utrwalenia pamięci o nich i dania symboliki wzorca miłości Ojczyzny dla przyszłych pokoleń. Z naszej strony koordynatorem dzisiejszej podniosłej uroczystości był pan Eligiusz Hajec, którego dążenie do upamiętnienia swego kuzyna oraz zaradność i trud zgromadził nas dziś w tym szczególnym miejscu. Pragnę mu w tym miejscu pogratulować i podziękować w imieniu nas wszystkich – powiedział. Ponadto przedstawiciele Komitetu za wspólne, piękne i owocne działania rocznicowe wręczali pamiątkowe odznaki Wójtowi Gminy Mielec oraz ppłk Jackowi Birusiowi, Komendantowi 34 Wojskowego Oddziału Gospodarczego.

Po wręczeniu odznak przyszedł czas na odsłonięcie kamienia Pamięci Jana Hajca, którego dokonali Jerzy Dębicki, Honorowy przewodniczący Komitetu oraz Józef Piątkek. Następnie Józef Baczyński Proboszcz Parafii Św. Jana Chrzciciela poświęcił kamień oraz dąb niepodległość Jana Hajca a harcerze z Chorągwi Łódzkiej ZHP, złożyli ziemię z pobojowiska pod Kostiuchnówką, ostatniego pola walki legionisty. Część wojskową uroczystości zakończyło odczytanie apelu pamięci, salwa honorowa oraz odprowadzenie wojskowej asysty honorowej oraz sztandarów organizacji pozarządowych.

Mini koncert utworów patriotycznych przedstawiała Orkiestra Dęta Dobrynin, która zadbała również o oprawę muzyczna całej uroczystości. Pamiątkowe zdjęcie zakończyło uroczystości przed miejscem pamięci. 

Obchodom rocznicowym towarzyszył festyn rodzinny, którego organizatorami byli nauczyciele i rodzice ze szkoły w Książnicach oraz Samorządowy Ośrodek Kultury i Sportu Gminy Mielec. Imprezę rozpoczęły występy w wykonaniu Zespołu Tańca Estradowego „Rytm” i grupy taneczno-ruchowej „Iskierki” z Woli Mieleckiej. Następnie zaprezentowały się dzieci ze Szkoły Podstawowej w Książnicach, które poprzez wesołe piosenki i tańce wprowadziły zebranych w nastrój radosnej zabawy. Na uczestników czekało  wiele atrakcji. Były konkursy z nagrodami, gry i zabawy sportowe, pokazy Grupy Rekonstrukcyjno-Historycznej im. Wojciecha Lisa ps. „Mściciel”, pokaz zumby prowadzony przez trenerkę z klubu EXTRIME FITNESS w Mielcu, wielkie dmuchane zjeżdżalnie, mecze piłki nożnej. W ciągu całej imprezy uczestnicy częstowali się kiełbaskami z rożna, frytkami i lodami. Wszyscy świetnie się bawili, pogoda dopisała, więc impreza na długo zostanie w pamięci tak dzieci, jak i dorosłych.

Organizatorami wydarzania była rodzina Jana Hajca, Obywatelski Komitet Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości w Mielcu, Samorządowy Ośrodek Kultury i Sportu Gminy Mielec, Szkoła Podstawowa w Książnicach. – Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w tą wspaniałą inicjatywę, Dziękujemy sponsorom bez których nie doszło by do powstania tak okazałego miejsca pamięci. Dziękujemy społecznikom oraz wszystkim osobom, które nie tylko czynem ale i dobrym słowem wspierali nas w trakcie działań. Słowa uznania należą się również przedstawicielom Wojska Polskiego, Państwowej Straży Pożarnej oraz Grupy Rekonstrukcyjno-Historycznej im W. Lisa za uświetnienie niedzielnych uroczystości – dziękują organizatorzy.

mat. prasowe

1 komentarz

 • Gość
  Gość piątek, 15, czerwiec 2018 12:11 Link do komentarza

  Głównym sponsorem był Kronospan Mielec, ale o tym oczywiście ani słowa. Źle o firmie chętnie i zawsze, dobrze - nigdy.

Powrót na górę
 1. Więcej na GŁOS24
 2. EDUKACJA
 3. FINANSE I GOSPODARKA
 4. KULTURA
 5. MOTORYZACJA
 6. POLITYKA
 7. SPORT
 8. STYL ŻYCIA
 9. TURYSTYKA
 10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Myślenicki

Tenczyn. Poważny wypadek na Zakopiance

08 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:11865

Na Zakopiance w Tenczynie o godz. 11.10 doszło do poważnego w skutkach wypadku, gdzie zderzyły...

Głos Krakowski

Dziewczyny z autostrad

07 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:5454

Nie sposób ich nie zauważyć na A4, czy E40, a czasem nawet na lokalnych drogach...

Głos Wadowicki

W Rzykach kosiarka pocięła człowieka na kawałki. Żył?

18 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4103

Do makabrycznego wypadku doszło w ubiegłą sobotę, 9 czerwca br., w czasie prac polowych w przysiółku...

Głos Krakowski

Duda w KFC w Krakowie - czyli kurczak i konstytucja

11 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:3718

W weekend prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką wybrał się do jednego z krakowskich fast...

Głos Limanowski

Tymbark: Wystarczyła jedna nawałnica

11 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:3072

Limanowszczyzna nie raz zmagała się w powodziami. Tym razem groza zawisła nad mieszkańcami Słopnic, Kamienicy...

Głos Wielicki

Nielegalne automaty do gry zabezpieczone w Niepołomicach

14 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:2183

Policjanci z referatu do walki z korupcją i przestępczością gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce...

Głos Chrzanowski

Ciągle żyłam w strachu, że Niemcy mogą po mnie przyjść

24 maj, 2018 | Wyświetleń:2072

– Wiedziałam, że chodzi o mnie. Szybko schowałam maszynę do mielenia w wiórach, zaniosłam mąkę...

Głos Podkrakowski

Pożar składowiska w Skawinie!

16 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:2050

Płonęło kolejne składowisko. Tym razem w Skawinie. Na szczęście strażakom udało się opanować sytuację. Trwa...

Głos Oświęcimski

Oświęcim. Policjanci udzielali pomocy pijanej 14-latce leżącej nocą na ulicy

12 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:1761

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu poszukują osób, które udostępniły alkohol 14-letniej mieszkance Gminy...

Głos Żywiecki

Wojciechowska zbiera cięgi. Żywiec Zdrój strzela sobie w kolano?

18 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:1671

Martyna Wojciechowska, znana podróżniczka i dziennikarka została ambasadorką kampanii „Po stronie natury” producenta wody Żywiec...

Głos Wielicki

Wielicka opozycja jednoczy siły

28 maj, 2018 | Wyświetleń:1584

Wielickie struktury Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, PSL SLD i KOD-u mają działać wspólnie na rzecz mieszkańców...

Głos Mielecki

Mielczanie podnieśli głowy i odrobili lekcje - nikt nie jest w stanie zatrzymać tego rozpędzonego pociągu

22 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:1534

Rozmowa z Piotrem Kozubem, administratorem i założycielem liczącej ponad 19 tysięcy członków grupy na Facebooku...