Mielec, Borowa, Czeremin, Gawłuszowice, Przecław, Radomyśl Wielki, Wadowice Górne, Wola Mielecka

Tuszów Narodowy: Dekalog w każdej szkole Wyróżniony

Tuszów Narodowy: Dekalog w każdej szkole

Wójt gminy Tuszów Narodowy podjął decyzję o zawieszeniu na ścianie każdej z pięciu gminnych szkół tablic z tekstem dekalogu. Temat 12 czerwca podjęły ogólnopolskie media, stał się też pretekstem do internetowego hejtu.

Temat tablic przewinął się przez TVN, Polsat i lokalne media, nie zabrakło też komentarzy we Wprost i mediach katolickich.

- Cieszę się, że media katolickie zainteresowały się tą sprawą – powiedział w rozmowie z naszą redakcją wójt Andrzej Głaz - bo do tej pory to najbardziej interesowały się media lewackie, które nie sprzyjają ani tym przykazaniom, ani temu, co tu zrobiliśmy w Tuszowie Narodowym. Myślę, że dzisiaj to jest reakcja na zło, które wdziera się do naszego kraju ogólnie, ale i do naszej małej ojczyzny jaka jest Gmina Tuszów Narodowy – wyjaśnił powód zamontowania tablic z dekalogiem włodarz Tuszowa Narodowego. - To co dzieje się w Belgii, to co dzieje się w Holandii, czyli eutanazja, aborcja, związki homoseksualne to wszystko nie tylko jest legalizowane, ale jeszcze promowane. A nas katolików próbuje się wtłoczyć gdzieś do piwnic i tylko zamknąć w kościołach. Przecież dzisiaj całe narody odchodzą od Boga i za wszelka cenę chcą się uwolnić od Jego przykazań.


Mamy pięć szkół w gminie i na każdej z tych szkół już są tablice – poinformował wójt. - W jednej już są poświęcone. Na Borkach Nizińskich była piękna uroczystość patriotyczna, związana z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości i w tym czasie przy udziale dzieci i młodzieży, ale również mieszkańców i władz gminy, poświęcona zostały te tablice.
Na pytanie dlaczego umieszczono je na szkole odpowiedział: „Bo szkoły to miejsca najbardziej widoczne”. Andrzej Głaz chce, aby dzieci, młodzież i nauczyciele mieli je przed oczyma. Chce, żeby te zasady wpajać i żeby uczniowie, nauczyciele, ale i wszyscy żyli według tych przykazań. - To był ten cel, bo trzeba przecież przypomnieć, że dziesięć przykazań bożych jest danych dla dobra człowieka – przypomniał wójt. - To jest dla mnie tak oczywiste, że nikt uczciwy i będący przy zdrowych zmysłach nie jest w stanie temu zaprzeczyć, aby się nie wystawić na pośmiewisko i nie skompromitować. Ja zawsze, jak przyszedłem tutaj do gminy, mówiłem, że dobrze ukształtować człowieka można tylko we współpracy szkoły, kościoła i rodziny. Bez Pana Boga tego człowieka z pewnością ukształtować się nie da.

- Bardzo się cieszę, że jak do tej pory nie mam protestów żadnych, wręcz akceptację swojej gminy i mieszkańców i dziękuję pięknie dyrektorom szkół, bo to nie jest tylko oczywiście mój pomysł – choć to prawda, ale również każdego z dyrektorów szkół zapytałem jako gospodarzy tych budynków o zgodę i z życzliwością otrzymałem taką zgodę, że możemy tam zamontować te tablice, za co jestem wdzięczny i za co im dziękuję - podkreślił. - Pan przewodniczący rady również bardzo życzliwie do tego podszedł. Nie było to tak, że było to potajemnie i nikt o tym nie widział. Mieliśmy pełną świadomość, że to jest dobra rzecz. Dekalog przedstawia przykazania umiłowania Boga – te trzy pierwsze i umiłowania bliźniego, pozostałe siedem, które wskazują jak żyć.

Spodziewałem się, znając to co w mediach się dzieje, tej krytyki, ale nie spodziewałem się, że TVN poświęci mi dwa dni, szukając kogoś, kto by wypowiedział się negatywnie w Tuszowie na temat tych tablic – dodaje Andrzej Głaz. - Wypowiedzi internautów są nacechowane nienawiścią, złośliwością i pochodzą chyba od ludzi cierpiących jakieś wewnętrzne rozdarcie – komentuje hejt, jakiego stał się ofiarą.

Nie wszyscy jednak ograniczyli się do krytyki. W komentarzach padły też pytania, choćby o sfinansowanie kontrowersyjnej inwestycji, podczas, gdy gmina ma poważniejsze potrzeby.
Wójt wyjaśnił, że koszt wykonania 5 podwójnych tablic to 14 tys. ze środków własnych gminy, więc nie musiał ogłaszać na nie przetargu.

W odpowiedzi na pytania w Internecie i medialną nagonkę wydał też oświadczenie, które umieścił na stronie internetowej Gminy Tuszów Narodowy. „Oświadczam, że zamontowanie tablic z dekalogiem było moim pomysłem, ale oczywiście za zgodą gospodarzy tych szkół, czyli dyrektorów. Bardzo zależy mi nie tylko na dobrym kształceniu młodych ludzi, ale również na kształtowaniu ich charakterów, a tego bez Pana Boga osiągnąć się nie da. Jak mówił poeta „takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”. (…) Pytany w związku z pojawiającymi się negatywnymi komentarzami czy nie żałuję swojej decyzji?, odpowiadam absolutnie nie i jestem przekonany, że będą one miały dobry wpływ nie tylko na dzieci, młodzież, ale i na nas wszystkich, bo przecież zawierają samo dobro.”


Watro przypomnieć, że nie jest to pierwszy pomnik dekalogu w Polsce. 30 grudnia 2005 r. dużo większe tablice dekalogu umieszczono na jednej ze skalnych ścian kieleckiej Kadzielni. Pomysłodawcą umieszczenia ich w tym miejscu był ówczesny i obecny prezydent miasta Kielce Wojciech Lubawski.

Biblia weszła po obowiązkowego programu nauczania języka polskiego w latach 80-tych i jakoś nikt nie kwestionuje jej wpływu na polską kulturę i literaturę. Wójt jednak nie umieścił dekalogu ze względu na ten wpływ, ale na jego wartość moralną. Czy dlatego budzi to tak wielkie kontrowersje? Żyjemy w Polsce, a nie we Francji, gdzie byłoby to złamaniem zasady świeckiego państwa. Jednak faktem jest, że samo nawet nauczenie się na pamięć dekalogu nie uczyni z nas dobrych i uczciwych ludzi. A przecież chyba o to chodziło włodarzowi Tuszowa i zwolennikom realizacji jego pomysłu.

Marzena Gitler, foto: UG Tuszów Narodowy

 

Ostatnio zmieniany czwartek, 21 czerwiec 2018 14:31
Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Bielski

Wypadek w bielskim warsztacie samochodowym. 7-letnia dziewczynka została oskalpowana

04 lipiec, 2018 | Wyświetleń:8584

Wczoraj 3 lipca br.w godzinach popołudniowych, w bielskim warsztacie samochodowym podnośnik hydrauliczny wciągnął włosy 7-latki...

Głos Podhalański

Dwie ofiary śmiertelne na nowotarskiej drodze

29 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4798

28 czerwca br. około godziny 22:30 na DK7 pomiędzy Chyżnem, a Jabłonką, czołowo zderzyły się...

Głos Podhalański

Uciekali przed policją, uderzyli w drzewo i wpadli do rzeki. Trójka nastolatków nie żyje

25 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4321

Do zdarzenia doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek. Młodzi ludzie - 16-latka i dwóje...

Głos Beskidzki

Wypadek w Skawicy. Jedna osoba nie żyje, druga walczy o życie.

14 lipiec, 2018 | Wyświetleń:4143

Jednak osoba zginęła, a druga jest ciężko ranna na skutek wypadku, do którego doszło dziś...

Głos Beskidzki

Antyterroryści zatrzymali na gorącym uczynku 35-latka z Jordanowa. Mężczyzna był w trakcie sprzedaży narkotyków.

17 lipiec, 2018 | Wyświetleń:3709

Wspólne działania policjantów z wydziału kryminalnego z Dębicy, komendy wojewódzkiej z Rzeszowa i policyjnych antyterrorystów...

Głos Mielecki

Mielczanie podnieśli głowy i odrobili lekcje - nikt nie jest w stanie zatrzymać tego rozpędzonego pociągu

22 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:2944

Rozmowa z Piotrem Kozubem, administratorem i założycielem liczącej ponad 19 tysięcy członków grupy na Facebooku...

Głos Krakowski

Tragiczny wypadek na Kobierzyńskiej. Nie żyje taksówkarz

08 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2333

Dzisiaj koło południa doszło do tragicznego w skutkach wypadku.

Głos Mielecki

Mielec: Czy dyrektor Kwaśniewski oszukał prokuraturę?

17 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2292

Działania kierownictwa mieleckiego szpitala są "wyjątkowo haniebne i zasługują na potępienie jako mające najprawdopodobniej charakter przestępny...

Głos Wielicki

Marihuana w lesie. Policjanci znaleźli 6 ukrytych plantacji

11 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2217

Policjanci z wielickiej Komendy wspólnie z funkcjonariuszami wydziału do walki z przestępczością narkotykową Komendy Wojewódzkiej...

Głos Podkrakowski

Ewakuacja w Mogilanach - zagrożenie wybuchem

09 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2172

Przed godziną 9 na terenie Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów w Mogilanach, samochód podczas manewrów uszkodził...

Finanse i Gospodarka

Za wysokie ceny energii elektrycznej i gazu

20 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:1886

Ceny prądu i gazu dla gospodarstw domowych w Polsce należą do najwyższych w UE –...

Głos Oświęcimski

Grojec. Wypadek karetki pogotowia - są ranni

07 lipiec, 2018 | Wyświetleń:1759

5 lipca br. o godzinie 19.50 w Grojcu na ulicy Beskidzkiej doszło do wypadku drogowego.